ATP Rzym: Isner wymęczył wygraną, Tomic przetestuje lidera

Philipp Kohlschreiber (ATP 24) podawał w II partii na mecz w spotkaniu z Johnem Isnerem (ATP 10), jednak to Amerykanin wystąpi w 1/16 finału turnieju w Rzymie. Zwycięstwa odnieśli także m. in. David Nalbandian (ATP 42) oraz Gaël Monfils (ATP 14).

Robert Pałuba

Wielką szansę zmarnował Philipp Kohlschreiber w pierwszej wieczornej sesji na rzymskich kortach Foro Italico. W spotkaniu z Johnem Isnerem pewnie wygrał I seta 6:2, a w drugim prowadził 5:4 i podawał na mecz. Doświadczony Niemiec nie był jednak w stanie zamknąć spotkania i dał się przełamać. W tie breaku górą był potężnie serwujący Amerykanin (7-3), a III partia przebiegała już całkowicie pod jego dyktando i wygrał ją 6:2. Kohlschreiber, który nieco ponad tydzień temu triumfował w Monachium, zanotował drugą porażkę z rzędu (także w Madrycie odpadł w meczu otwarcia).

Pewne zwycięstwo nad dobrze ostatnio dysponowanym Albertem Ramosem (ATP 39) odniósł były finalista Wimbledonu, David Nalbandian. Argentyńczyk, mimo kłopotów z utrzymaniem podania w II partii pokonał finalistę z Casablanki 6:3, 6:4 i będzie rywalem Andy'ego Murraya. Nalbandian w tym sezonie dwukrotnie osiągał półfinały turniejów ATP World Tour na kortach ziemnych: w Buenos Aires oraz w Belgradzie.

Poniedziałkowe rozgrywki wyłoniły przeciwników w II rundzie także dla pozostałych zawodników z czołówki. Novak Djoković skrzyżuje we wtorek rakiety z australijską nadzieją tenisa, Bernardem Tomicem (ATP 32). Serb i Australijczyk zmierzyli się w ubiegłym roku w ćwierćfinale Wimbledonu i lider rankingu miał niemałe kłopoty z młodzieńcem z Antypodów (przegrał seta, a w kolejnym musiał odrabiać stratę przełamania).

Rywalem Rogera Federera będzie Carlos Berlocq (ATP 38). Argentyńczyk w lutym osiągnął w Viña del Mar pierwszy zawodowy finał w karierze (porażka z Juanem Mónaco) i pokonał w meczu I rundy słoweńskiego kwalifikanta, Blaža Kavčicia. Pod znakiem zapytania stoi jednak występ szwajcarskiego mistrza we włoskiej stolicy. Federer przyznał, że ma drobne kłopoty fizyczne po wygranej w Madrycie i ostateczną decyzję o starcie podejmie w środę.

Dobrą formę z Madrytu zachował Fernando Verdasco (ATP 16), który pokonał Ołeksandra Dołgopołowa (ATP 18). Ukrainiec przegrał pierwszego seta 0:6, po czym poddał spotkanie z powodu problemów z żołądkiem. Dołgopołow przyznał po meczu, że od dwóch dni zmaga się z kłopotami jelitowymi i prawie nic nie jadł, przez co występował bardzo osłabiony.

Swoje mecze wygrali także Nicolás Almagro (ATP 13), Gaël Monfils (ATP 14), Stanislas Wawrinka (ATP 20) oraz Radek Štěpánek (ATP 25). We wtorek włoskiej publiczności zaprezentuje się czterech zawodników z czołówki, na czele z Novakiem Djokoviciem i Andym Murrayem. Oprócz tego zagrają m. in. Jo-Wilfried Tsonga i David Ferrer.