ATP Rzym: Pewne otwarcie Federera, Del Potro i Almagro również w III rundzie

Roger Federer (ATP 2) pokonał Carlosa Berlocqa (ATP 38) 6:3, 6:4 i awansował do III rundy turnieju Internazionali BNL d'Italia rozgrywanego na kortach ziemnych w Rzymie.

Szwajcar, który w niedzielę wygrał turniej w Madrycie zdobywając czwarty tytuł w sezonie, podwyższył bilans tegorocznych spotkań na 29-3. Były lider rankingu na Foro Italico dotarł do finału w 2003 i 2006 roku, przegrywając odpowiednio z Félixem Mantillą i Rafaelem Nadalem. W poprzednich dwóch sezonach Szwajcar wygrał tutaj w sumie jeden mecz. W trwającym 69 minut spotkaniu Federer obronił cztery z pięciu break pointów oraz przegrał tylko pięć piłek przy swoim pierwszym podaniu. Kolejnym rywalem Szwajcara będzie inny były lider rankingu Juan Carlos Ferrero (ATP 47), z którym ma bilans spotkań 9-3. Po raz ostatni obaj tenisiści mierzyli się w 2007 roku, gdy w ćwierćfinale w czterech setach górą był Federer.

Mistrz US Open 2009 Juan Martín del Potro (ATP 9) pokonał Michaiła Jużnego (ATP 34) 6:4, 6:2 wykorzystując trzy z czterech szans na przełamanie, serwując pięć asów i zgarniając 31 z 39 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Argentyńczyk odniósł nad Rosjaninem drugie zwycięstwo na przestrzeni tygodnia (w Madrycie 6:4, 7:6) i podwyższył łączny bilans ich spotkań na 4-0. 23-latek z Tandil w tym sezonie wygrał 12 z 13 meczów na kortach ziemnych. W Rzymie na początek w trzech setach zwyciężył Michaëla Llodrę, a wcześniej wygrał dwie gry w Pucharze Davisa, cztery spotkania w drodze po tytuł w Estoril oraz w ubiegłym tygodniu cztery w Madrycie, gdzie w półfinale w dwóch tie breakach przegrał z Tomášem Berdychem. O ćwierćfinał Del Potro zmierzy się z Jo-Wilfriedem Tsongą (ATP 5), z którym wygrał pięć z sześciu dotychczasowych meczów.

Juan Mónaco (ATP 15) pokonał półfinalistę imprezy z 2008 roku Radka Štěpánka (ATP 25) 6:4, 6:2 poprawiając bilans spotkań z Czechem na 2-3. Kolejnym rywalem Argentyńczyka będzie broniący tytułu lider rankingu Novak Djoković, z którym jeszcze nigdy nie wygrał (zagrają ze sobą po raz szósty). Nicolás Almagro (ATP 13) zwyciężył Sama Querrey (ATP 89) 7:5, 6:2 serwując siedem asów i oddając rywalowi tylko pięć piłek przy swoim pierwszym podaniu. Hiszpan odniósł nad Amerykaninem drugie zwycięstwo w sezonie i trzecie w piątym meczu. O swój trzeci ćwierćfinał w Rzymie (2006, 2008) Hiszpan zagra z pogromcą Łukasza Kubota Berdychem. Marcel Granollers (ATP 26) zwyciężył grającego z dziką kartą reprezentanta gospodarzy Fabio Fogniniego (ATP 45) 6:3, 6:4 i w walce o ćwierćfinał może się spotkać z pięciokrotnym triumfatorem rzymskiej imprezy Rafaelem Nadalem (ATP 3), który turniej rozpocznie od meczu z Florianem Mayerem (ATP 28).