ATP Rzym: Seppi nowym bohaterem Italii, Ferrero zabrał seta Federerowi

Roger Federer (ATP 2) pokonał 6:2, 5:7, 6:1 Juana Carlosa Ferrero (ATP 47) i awansował do ćwierćfinału turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Rzymie. Bohaterem dnia został tenisista gospodarzy, Andreas Seppi (ATP 30), który po obronie sześciu meczboli wyeliminował Stanislasa Wawrinkę (ATP 20).

Rafał Smoliński

Czwartkowy pojedynek Rogera Federera z Juanem Carlosem Ferrero był ich 13. na zawodowych kortach, ale pierwszym od ćwierćfinału wielkoszlemowego Wimbledonu 2007. Szwajcar odniósł 10. zwycięstwo w bezpośrednich pojedynkach między nimi i tym samym 30. w tegorocznym głównym cyklu. Spotkanie trwało godzinę i 47 minut, w ciągu których 30-latek z Bazylei posłał na drugą stronę kortu 12 asów oraz wykorzystał 4 z 9 wypracowanych break pointów. Starszy od niego o dwa lata Hiszpan odpowiedział zaledwie raz, w 11. gemie drugiej partii, co pozwoliło mu wygrać całego seta. W decydującej odsłonie górą jednak był już Federer, który na rzymskiej mączce dotychczas dwukrotnie w karierze docierał do finału.

W piątek rywalem utytułowanego Szwajcara będzie jedyny reprezentant gospodarzy w gronie ćwierćfinalistów, Andreas Seppi. 28-letni Włoch stoczył w III rundzie prawdziwy maraton ze Stanislasem Wawrinką, broniąc sześciu meczboli i zamykając ostatecznie cały mecz po trzech godzinach i 20 minutach gry. Czwartkowy triumf pozwoli mu awansować na najwyższe w karierze 25. miejsce w światowym rankingu. Wcześniej jednak o półfinał rzymskiej imprezy powalczy z Federerem, z którym przegrał osiem rozegranych dotychczas pojedynków.

Do ćwierćfinału międzynarodowych mistrzostw Włoch dosyć pewnie zakwalifikował się Jo-Wilfried Tsonga (ATP 5), który w zaledwie 84 minuty ograł 6:4, 6:1 Juana Martína del Potro (ATP 9). 27-letni Francuz zdobył przy premierowym podaniu Argentyńczyka aż 51 proc. wszystkich rozegranych punktów, przełamując czterokrotnie serwis pochodzącego z Tandil zawodnika. Tsonga poprawił tym samym na 2-5 niekorzystny bilans gier z Del Potro, a o półfinał zmierzy się z liderem światowego rankingu, Novakiem Djokoviciem. Obaj panowie grali dotychczas ze sobą dziewięć razy, z czego pięciokrotnie triumfował Francuz.