Roland Garros: Przed Kubotem szansa na spotkanie z Federerem o ćwierćfinał

Perspektywa spotkania z Federerem stoi przed Łukaszem Kubotem i debiutującym w Wielkim Szlemie Davidem Goffinem, którzy w piątek spotkają się w III rundzie międzynarodowych mistrzostw Francji.

Krzysztof Straszak
Krzysztof Straszak

Historia się powtarza, okazja się powtarza. Przypomnijmy, co pisaliśmy rok temu: "W Bolesławcu, w ówczesnym województwie jeleniogórskim, Kubot właśnie przychodził na świat, kiedy w Paryżu Wojciech Fibak jako ostatni do dziś polski singlista walczył o ćwierćfinał międzynarodowych mistrzostw Francji. Był rok 1982."

Kubot w III rundzie Rolanda Garrosa 2011 uległ Alejandrowi Falli i do drugiego tygodnia się nie "załapał". Tym razem pojawia się niejako bonus: jeśli lubinianin zakwalifikuje się do najlepszej szesnastki największego na świecie turnieju na kortach ziemnych, w niedzielę zmierzy się prawdopodobnie z Rogerem Federerem.

W piątek przed Kubotem spotkanie z Goffinem, o którym on sam wie niewiele. 21-letni Belg jest drugim najmłodszym, po Raoniciu, zawodnikiem pozostałym w turnieju (urodził się tego samego dnia, co Urszula Radwańska). Jest też trzecim rywalem Kubota spoza Top 100 rankingu, ale dzięki znakomitemu wielkoszlemowemu debiutowi w kolejnym notowaniu listy ATP znajdzie się już wśród stu najlepszych singlistów świata.

Goffin występuje w premierowym cyklu dopiero od ubiegłego roku. W Paryżu przegrał mecz decydującej rundy kwalifikacji (z Sousą), ale miejsce w głównej drabince znalazło się dla niego po tym, jak z imprezy wycofał się Monfils.

Na tym szczeblu drabinki miało dojść do pojedynku najlepszego tenisisty znad Wisły z Radkiem Stěpánkiem. Ale czeski kolega Kubota już w I rundzie został wyeliminowany właśnie przez wielkoszlemowego debiutanta Goffina. Belg ma w nogach dwie pięciosetówki (w II rundzie z Clémentem), podczas gdy Kubot przebrnął do 1/16 finału z czystym kontem.

Nie będąc faworytem, Goffin w wypadku zwycięstwa zostałby teoretycznie siódmym tenisistą w Wielkim Szlemie, który jako lucky loser z kwalifikacji wygrał mecz III rundy w głównej drabince. Ostatni taki przypadek miał miejsce w związku z Dickiem Normanem (też Belg!) w Wimbledonie 1995.

W ostatnim meczu dnia na korcie centralnym Roger Federer zmierzy się z Nicolasem Mahutem. Na lepszego z tego pojedynku będzie oczekiwał zwycięzca starcia Kubot-Goffin. Kubot byłby pierwszym Polakiem, który w zawodowych rozgrywkach singlowych zmierzyłby się z Federerem, szesnastokrotnym mistrzem wielkoszlemowym.

Australian Open 2010 i Wimbledon 2011 - w tych turniejach Wielkiego Szlema Kubot osiągał 1/8 finału. Taki wynik w erze zawodowego tenisa notowali z Polaków tylko Wojciech Fibak (był czterokrotnym ćwierćfinalistą, dwukrotnie w Paryżu), Wiesław Gąsiorek i Tadeusz Nowicki (pierwszy Polak notowany w rankingu ATP).

Gdy Kubot będzie wychodził na kort, prawdopodobnie pozna już wynik Agnieszki Radwańskiej, także grającej w piątek o 1/8 finału. W Erze Otwartej tenisa (od 1968 roku) nie zdarzyło się, by polski singlista i polska singlistka w tym samym turnieju wielkoszlemowym zameldowali się w IV rundzie.

Najlepsza w wykonaniu biało-czerwonych edycja międzynarodowych mistrzostw Francji odbyła się w 1939 roku: Jadwiga Jędrzejowska dotarła do finału, a Ignacy Tłoczyński do ćwierćfinału (drabinki turniejowe miały po sześć szczebli, o jeden mniej niż normalnie).

*

Dziennik "L'Équipe" poinformował w piątek, że Kubot inkasuje 25 tys. euro za umieszczenie na koszulce loga KGHM.


Roland Garros, Paryż (Francja)
Wielki Szlem, kort ziemny, pula nagród w singlu mężczyzn 6,555 mln euro
piątek, 1 czerwca

III runda (1/16 finału):
kort 7, drugi mecz od godz. nie przed 15

Łukasz Kubot
(Polska)
pierwsze spotkanie
David Goffin
(Belgia, LL)
49
ranking
109
30
wiek
21
190/86
wzrost (cm)/waga (kg)
180/68
praworęczny, dwuręczny bekhend
gra
praworęczny, dwuręczny bekhend
Praga
miejsce zamieszkania
Liège
Jan Stočes
trener
Reginald Willems
Wielki Szlem
US Open 2006
debiut
Roland Garros 2012
1/8 finału (dwa razy)
najlepszy wynik
1/16 finału
13-10
bilans meczów
2-0
1/16 finału (2011-2012)
najlepszy wynik w RG
1/16 finału (2012)
sezon 2012
26 (13-13)
mecze (bilans)
12 (7-5)
1/16 finału w Paryżu
najlepszy wynik
1/16 finału w Paryżu
2-4
bilans decydujących setów
4-1
6-5
bilans tie breaków
1-2
kariera
2002
początek
2010
41 (2010)
najwyżej w rankingu
107 (2012)
77-81
mecze (główny cykl i Davis Cup)
9-7
0/2
tytuły/przegrane finały (główny cykl)
-
2 579 840
zarobki ($)
196 666

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×