WTA Bastad: Hercog obroniła tytuł

Polona Hercog (WTA 86) obroniła tytuł w turnieju Sony Swedish Open na kortach ziemnych w Bastad (Szwecja). W finale Słowenka pokonała Mathilde Johansson (WTA 83) 0:6, 6:4, 7:5.

Polona Hercog przed rokiem zdobyła w Båstad pierwszy w karierze tytuł w finale pokonując Johannę Larsson. Rok później Słowenka ponownie została królową szwedzkiej imprezy, ale w finale przeszła prawdziwą drogę przez mękę. W I secie obrończyni tytułu nie była w stanie zdobyć gema, a nawet 10 punktów, zaś w III partii prowadząc 5:1 przegrała cztery gemy z rzędu. W trwającym dwie godziny i 15 minut spotkaniu 21-latka z Mariboru (był to jej czwarty finał w WTA Tour, bilans 2-2) obroniła 13 z 19 break pointów, a sama z 11 okazji na przełamanie wykorzystała pięć. Mająca szwedzkie korzenie, urodzona w Göteborgu, Mathilde Johansson  popełniła 16 podwójnych błędów i pozostaje bez tytułu (w ubiegłym sezonie przegrała debiutancki finał w Bogocie).

W I secie miała miejsce absolutna dominacja Johansson, która dwa razy przełamała Hercog, a w piątym gemie wróciła z 15-40 i prowadziła 5:0. Broniąca tytułu Słowenka do końca seta nie odnalazła rytmu i straciła podanie po raz trzeci. W trwającej 24 minuty partii 27-letnia Johansson przegrała tylko osiem z 34 rozegranych piłek.

W trzecim gemie II seta Hercog przełamała Johansson, a w czwartym obroniła trzy break pointy i objęła prowadzenie 3:1. Francuzka kompletnie się rozsypała i w piątym gemie od 30-0 oddała cztery piłki na koniec robiąc podwójny błąd. Ze spokojnego prowadzenia Słowenka zrobiła się jednak nerwowa końcówka. W szóstym gemie Hercog dała się przełamać nie zdobywając punktu, a w siódmym Johansson wróciła z 0-30. 21-latka z Mariboru jednak zdołała opanować emocje i przy 5:4 seta zakończyła gemem serwisowym na sucho. W partii tej Johansson zrobiła siedem podwójnych błędów, podczas gdy w I secie miała ich tylko dwa.

W gemie otwarcia III seta Johansson oddała podanie robiąc trzy podwójne błędy, a w drugim Hercog od 0-40 zdobyła pięć punktów z rzędu. W piątym gemie Francuzka przy break poincie popełniła 13. podwójny błąd i Słowenka prowadziła 5:1. W siódmym gemie 21-latka z Mariboru uzyskała piłkę mistrzowską ładnie rozegraną wymianę kończąc wolejem, ale zmarnowała ją wyrzucając bekhendowego slajsa. Johansson po dobiegnięciu do drop-szota zagrała głębokiego woleja i poprawiła wynik na 2:5, co ją pobudziło do dużo lepszej gry.

W ósmym gemie Hercog z 15-40 doprowadziła do równowagi, a następnie obroniła jeszcze trzy break pointy, ale Johansson wspaniałym returnem uzyskała szóstego i wykorzystała go krosem forhendowym. W ósmym gemie Francuzka wróciła z 15-30 posyłając dwa świetne forhendy i wygrała trzeciego gema z rzędu. Urodzona w Göteborgu 27-latka poszła za ciosem i głębokim forhendem wymuszającym błąd odrobiła całość strat. W 12. gemie Johansson przy 15-40 obroniła pierwszego break pointa ładnym wolejem, ale przy drugim mając kończącą piłkę w górze wyrzuciła ją poza kort. Z Francuzki uszło powietrze i prostym forhendowym błędem dała Hercog dwie piłki mistrzowskie i Słowenka tytuł zwieńczyła wygrywającym serwisem.

Sony Swedish Open, Båstad (Szwecja)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 220 tys. dol.
niedziela, 22 lipca

finał gry pojedynczej:

Polona Hercog (Słowenia) - Mathilde Johansson (Francja) 0:6, 6:4, 7:5

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)