ATP Sankt Petersburg: Morderczy bój Klizana z Jużnym, Fognini na drodze Słowaka

Ogromne emocje towarzyszyły spotkaniu rozgrywanym w Sankt Petersburgu pomiędzy Michaiłem Jużnym i Martinem Kližanem. Mecz sensacyjnie wygrał Słowak, a obaj panowie spędzili na korcie aż 228 minut!

Rafał Smoliński

Faworyt gospodarzy i najwyżej rozstawiony w drabince singla uczestnik turnieju w Sankt Petersburgu, Michaił Jużny, nie powtórzy wielkiego sukcesu z 2004 roku. 30-letni moskwianin w sobotnim półfinale prowadził już 7:6(11), 4:2 z Martinem Klizanem, lecz nie zdołał rozstrzygnąć meczu na swoją korzyść. Jego rywal wygrał cztery kolejne gemy, III seta zapisał na swoje konto po tie breaku, a w całym meczu zwyciężył ostatecznie 6:7(11), 6:4, 7:6(3).

23-letni Słowak to prawdziwe objawienie obecnego sezonu. Pochodzący z Bratysławy tenisista regularnie występował w Challengerach rozgrywanych na kortach ziemnych, w których w okresie od marca do sierpnia aż pięciokrotnie docierał do finału, w czterech z nich sięgając po mistrzowskie trofea. Znakomita postawa w zawodach tej rangi zaowocowała premierowym w karierze awansem do najlepszej setki światowego rankingu. Kližan jednak na tym nie poprzestał. W lipcu dotarł do półfinału turnieju w Kitzbühel, a jeszcze bardziej dał znać o sobie w Nowym Jorku, gdzie podczas US Open najpierw wyeliminował Jo-Wilfrieda Tsongę, kończąc ostatecznie udział na IV rundzie.

Dzięki świetnym wynikom reprezentant naszych południowych sąsiadów awansował w rankingu aż na 45. pozycję. W Sankt Petersburgu jako rozstawiony z numerem trzecim osiągnął pierwszy w karierze finał zawodów głównego cyklu, a jego rywalem w niedzielnym pojedynku o tytuł będzie Włoch Fabio Fognini, który również stara się w byłej rosyjskiej stolicy wywalczyć dla siebie premierowe trofeum.

25-letni tenisista z Półwyspu Apenińskiego, turniejowa "czwórka", w sobotę w niecałe 80 minut ograł 6:3, 6:4 Hiszpana Daniela Gimeno, który w II rundzie rozprawił się z Łukaszem Kubotem. Fognini, w przeciwieństwie do Kližana, miał już wcześniej możliwość stoczyć bój o mistrzowskie trofeum, jednak podczas kwietniowej imprezy w Bukareszcie uległ w dwóch setach Francuzowi Gillesowi Simonowi. Ze swoim niedzielnym rywalem nie miał jak na razie przyjemności zmierzyć się na zawodowych kortach.

St. Petersburg Open, Sankt Petersburg (Rosja)
ATP World Tour 250, kort twardy w hali, pula nagród 410,85 tys. dol.
poniedziałek-sobota, 17-22 września