Mistrzostwa WTA: Azarenka w półfinale i z fotelem liderki na koniec sezonu

Wiktoria Azarenka pokonała Na Li 7:6(4), 6:3 i została ostatnią półfinalistką rozgrywanych w Stambule Mistrzostw WTA. W sobotę zmierzy się z Marią Szarapową.

Dominika Pawlik

Faza grupowa Mistrzostw WTA została zakończona, do samego końca nie było wiadomo, kto zagra w półfinałach. Ostatecznie w pierwszym Serena Williams zmierzy się z Agnieszką Radwańską, a w drugim Wiktoria Azarenka z Marią Szarapową. Wystąpią więc cztery najlepsze (według rankingu) zawodniczki tego sezonu.

Wiktoria Azarenka do samego końca nie była pewna czy awansuje do kolejnej fazy i czy zachowa fotel liderki. W pierwszym swoim meczu pokonała Andżelikę Kerber w trzech setach, a w następnym przegrała z Sereną Williams. Na Li pokonała Niemkę w dwóch setach, przez co legitymowała się lepszym bilansem od Białorusinki.

Historyczny półfinał Radwańskiej
Agnieszka: Ciężko będzie wyjść na kort

Dotychczas Wiktoria Azarenka i Na Li grały ze sobą ośmiokrotnie i obie odniosły po cztery zwycięstwa. W trzech ostatnich meczach lepsza była jednak liderka rankingu. Li udało się wygrać po raz ostatni podczas Rolanda Garrosa w 2011 roku, kiedy grała turniej życia i zdobyła swój pierwszy wielkoszlemowy skalp.

Już w gemie otwarcia Chinka przełamała faworytkę spotkania, choć po chwili miała szansę na odrobienie strat, nie udało się jej wykorzystać. Dopiero w ósmym gemie Azarenka zniwelowała straty, a pierwszy set zakończył się tie breakiem, wygranym do czterech przez Białorusinkę.

Szarapowa bez porażki w fazie grupowej

W drugim secie padło aż sześć przełamań, ale o dwa lepsza okazała się Wika i zakończyła mecz wynikiem 7:6(4), 6:3. Białorusinka popełniła aż pięć podwójnych błędów serwisowych (Na Li - siedem, ale zaserwowała też dwa asy) i po drugim podaniu wygrała tylko pięć z 18 piłek. Mecz trwał 1h39'.
©Etacarinae  | Dreamstime.com ©Etacarinae | Dreamstime.com
Azarenka awansowała do półfinału i tym samym zakończy sezon na pierwszym miejscu. Białorusinka będzie jedenastą zawodniczką w historii (od 1975 roku, kiedy istnieje ranking WTA), która tego dokona.