Finały ATP World Tour: Mocny Federer, zwycięstwo mistrzów Wimbledonu w deblu

Roger Federer walkę o trzeci z rzędu, a w sumie siódmy tytuł w Finałach ATP World Tour rozpoczął od pokonania Janko Tipsarevicia 6:3, 6:1.

Roger Federer w tym sezonie w Londynie wygrał Wimbledon zdobywając 17. wielkoszlemowy tytuł i zdobył srebrny medal olimpijski. Teraz wraca do stolicy Anglii by powalczyć o trzeci z rzędu (byłby trzecim w historii, który tego dokonał, po Ilie Nastase i Ivanie Lendlu) triumf w Finałach ATP World Tour. Szwajcar z sześcioma tytułami już jest najbardziej utytułowanym tenisistą w historii imprezy. Janko Tipsarević i Federer spotkali się ze sobą po raz szósty - Serb, który debiutuje w Masters w roli pełnoprawnego uczestnika, pozostaje z dwoma setami urwanymi gigantowi z Bazylei w Australian Open 2008.

W drugim gemie I seta Tipsarević obronił break pointa wygrywającym serwisem, ale bajeczna kombinacja slajsa z returnu i woleja dała Federerowi drugiego. Szwajcar zaliczył przełamanie minięciem bekhendowym po krosie i pewnie utrzymując podanie (jedyny raz równowaga miała miejsce w siódmym gemmie) zmierzał po seta. W dziewiątym gemie urodzony w Bazylei zdobywca 17 wielkoszlemowych tytułów utrzymał podanie na sucho I partię kończąc asem.

W II secie Federer odskoczył na 4:1 uzyskując przełamanie w trzecim i piątym gemie. Przy 1:3 Tipsarević obronił dwa break pointy za pomocą serwisu, ale Szwajcar krótkim krosem forhendowym uzyskał trzeciego. Ostatni punkt został przez sześciokrotnego triumfatora imprezy rozegrany koncertowo - po obronie serią slajsów przeszedł do ataku jednym bekhendem i zakończył forhendem. Federer zwycięstwo zapewnił sobie w siódmym gemie bekhendem wymuszającym błąd.

Federer w ciągu 69 minut zaserwował siedem asów i stracił tylko jeden punkt przy swoim pierwszym podaniu. Szwajcar zapisał na swoje konto 24 kończące uderzenia oraz wykorzystał cztery z dziewięciu break pointów, a sam nie bronił ani jednego. W ten sposób Federer wygrał 40. mecz w Masters i został samodzielnym liderem (bilans 40-7, Lendl 39-10).

Wcześniej został rozegrany mecz w turnieju gry podwójnej, w którym mistrzowie Wimbledonu Jonathan Marray i Frederik Nielsen obronili dwie piłki meczowe i pokonali Hindusów Mahesha Bhupathiego i Rohan Bopannę 6:4, 6:7(1), 12-10. Brytyjczyk i Duńczyk mogli triumfować w dwóch setach, lecz w 12. gemie II partii przy piłce meczowej return Marraya zatańczył na taśmie, ale nie chciał przejść na drugą stronę. Bhupathi i Bopanna chwycili wiatr w żagle i zdobyli 12 z 14 punktów, ale Marray i Nielsen w super tie breaku wrócili z 1-5 odpierając meczbole przy 8-9 i 9-10.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)

Grupa B

Jonathan Marray (Wielka Brytania, 8) / Frederik Nielsen (Dania, 8) - Mahesh Bhupathi (Indie, 5) / Rohan Bopanna (Indie, 5) 6:4, 6:7(1), 12-10