Finały ATP World Tour: Ferrer stracił seta z Tipsareviciem, awans Hiszpanów

Zakończyła się faza grupowa rozgrywanych w Londynie Finałów ATP World Tour. W ostatnim spotkaniu sobotniej sesji wieczornej David Ferrer w trzech setach rozprawił się z Janko Tipsareviciem.

Rafał Smoliński

Pojedynek Davida Ferrera z Janko Tipsareviciem decydował o tym, kto zajmie pierwsze miejsce w Grupie B. W przypadku triumfu Hiszpana, na czoło tabeli wysuwał się Szwajcar Roger Federer. Z kolei gdyby górą był Serb, to wówczas najwyższa lokata przypadłaby Argentyńczykowi Juan Martín del Potro. Ostatecznie, po 127 minutach gry, 30-letni walencjanin pokonał 4:6, 6:3, 6:1 pochodzącego z Belgradu tenisistę.

Początek meczu zaskoczył niemal wszystkich, bowiem skazywany przez wielu na pożarcie Tipsarević szybko wyszedł na 4:0. Ferrer rozpoczął pościg za rywalem: odrobił stratę jednego breaka oraz obronił dwie piłki setowe w ósmym gemie. Hiszpan mógł nawet doprowadzić do remisu po 5, lecz ostatecznie Serb zakończył premierową odsłonę przy czwartej okazji.

Porażka z pierwszego seta zrobiła na tenisiście z Półwyspu Iberyjskiego spore wrażenie, dlatego też zaraz na początku kolejnej partii przystąpił on do działania. Ferrer błyskawicznie odskoczył na 3:0 i choć Tipsarević odrobił jeszcze stratę przełamania, pewnie wygrał drugą odsłonę. Trzecia część meczu była już popisem Hiszpana, który coraz lepiej poruszał się po korcie i ze spokojem punktował słabnącego Serba.

Wraz ze zwycięstwem Ferrera nad Tipsareviciem, wyjaśniła się sprawa niedzielnych spotkań półfinałowych. Najlepszy w Grupie B Federer zmierzy się wieczorem ze Szkotem Andym Murrayem, natomiast w sesji popołudniowej na kort wyjdzie lider rankingu Serb Novak Djoković, który skrzyżuje rakiety z Del Potro.

Jeszcze przed sobotnim pojedynkiem singlowym sesji wieczornej, wyłoniono ostatnich półfinalistów w turnieju debla. Rozstawieni z numerem szóstym Marcel Granollers i Marc Lopez pokonali 6:4, 6:2 Pakistańczyka Aisam-ul-Haqa Qureshiego i Holendra Jean-Juliena Rojera. Wynik osiągnięty przez Hiszpanów zapewnił im drugie miejsce w Grupie A oraz wyeliminował z dalszego udziału Boba i Mike'a Bryanów. W niedzielnym pojedynku o finał rywalami Katalończyków będą Jonathan Marray i Frederik Nielsen. W drugim półfinale, Mahesh Bhupathi i Rohan Bopanna zmierzą się z Leanderem Paesem i Radkiem Stepankiem.

Finały ATP World Tour, Londyn (Wielka Brytania)

Grupa A

Marcel Granollers (Hiszpania, 6) / Marc López (Hiszpania, 6) - Aisam-ul-Haq Qureshi (Pakistan, 7) / Jean-Julien Rojer (Holandia, 7) 6:4, 6:2