ATP Sao Paulo: Męki Rafaela Nadala w drodze do drugiego finału po powrocie

Rafael Nadal awansował do finału turnieju ATP w Sao Paulo po zwycięstwie 6:3, 6:7(2), 6:1 nad Martinem Alundem. O tytuł Hiszpan spotka się z Davidem Nalbandianem.

W finale dojdzie do konfrontacji dwóch tenisistów, którzy długo byli nieobecni na kortach. Rafael Nadal wrócił w ubiegłym tygodniu po siedmiomiesięcznej absencji spowodowanej kontuzją kolana. Hiszpan doszedł w Vina del Mar do finału, przegrywając z Horacio Zeballosem. Dla Davida Nalbandiana jest to pierwszy turniej od sierpnia 2012 roku.

Nadal (ATP 5) obronił dwa break pointy w trzecim gemie I seta, a od stanu 3:3 zdobył trzy gemy. W II partii nie było break pointów, a w tie breaku nieoczekiwaną porażkę poniósł Hiszpan, który przy stanie 2-4 popełnił podwójny błąd. Drop szot dał Alundowi (ATP 111) cztery piłki setowe i wykorzystał już pierwszą wygrywającym serwisem. W decydującej partii Nadal przełamał Argentyńczyka w drugim i szóstym gemie, by w siódmym zamknąć spotkanie przy pierwszej okazji.

W trwającym jedną godzinę i 56 minut spotkaniu Nadal zaserwował pięć asów oraz zdobył 78 proc. punktów przy swoim podaniu. Hiszpan obronił dwa break pointy, a sam przełamał rywala trzy razy. Alund do tego tygodnia nie miał na swoim koncie wygranego meczu w głównym cyklu - jego największym sukcesem były trzy finały osiągnięte w Challengerach.

Były trzeci tenisista rankingu ATP Nalbandian (ATP 93) pokonał Simone Bolelliego (ATP 80) 6:3, 7:5 wracając z 1:3 w II secie. Argentyńczyk zaserwował 11 asów oraz wykorzystał wszystkie pięć break pointów, jakie miał. Dla Bolelliego był to pierwszy półfinał w głównym cyklu od 2008 roku.

31-letni Nalbandian doszedł do 24. finału w karierze (bilans 11-12) i do pierwszego od pięciu lat na korcie ziemnym. W 2008 roku w Acapulco przegrał z Nicolásem Almagro, którego pokonał w São Paulo w ćwierćfinale. Leworęczny Nadal, który dzień wcześniej oddał również seta rodakowi Alunda Carlosowi Berlocqowi, dotarł do 73. finału (bilans 50-22) i szóstego z rzędu na korcie ziemnym. W ubiegłym sezonie Hiszpan wygrał turnieje w Monte Carlo, Barcelonie i Rzymie oraz wywalczył siódmy wielkoszlemowych tytuł na kortach Rolanda Garrosa.