ATP Miami: Haas nie wykorzystał szansy na zwycięstwo, Ferrer zagra o tytuł

W pierwszym półfinałowym pojedynku turnieju ATP w Miami nie doszło do niespodzianki. David Ferrer pokonał Tommy'ego Haasa w trzech partiach, mimo iż w decydującym secie przegrywał już 1:3.

Marcin Motyka

David Ferrer zakończył wspaniałą passę Tommy'ego Haasa w turnieju ATP w Miami. Niespełna 35-letni Niemiec w drodze do najlepszej "czwórki" imprezy pokonał m.in. lidera światowego rankingu - Novaka Djokovicia, ale w starciu o finał uległ walecznemu Hiszpanowi po trzysetowej batalii.

Haas nie przystępował do tego pojedynku w roli faworyta, jednak partia otwarcia została przez niego zdominowana. Niemiecki weteran w piątym gemie wywalczył breaka "na sucho", a w siódmym pokusił się o drugie przełamanie. Przy stanie 5:2 serwując po zwycięstwie w secie oddał własne podanie, ale premierową partię zakończył w dziesiątym gemie.

W drugiej odsłonie obraz gry uległ zmianie. Dominującą postacią na korcie był Ferrer, który ograniczył ilość niewymuszonych błędów oraz wykorzystał okres słabszej gry przeciwnika. Hiszpan wygrał tę partię 6:2, uzyskując przełamania w gemach szóstym i ósmym.

Decydujący set rozpoczął od wzajemnych breaków. Jako pierwszy sytuacje na korcie gry opanował Haas i objął prowadzenie 3:1. Jednak od tego momentu nastąpił regres formy weterana z Hamburga. Ferrer odrobił stratę, wychodząc na 4:3. W gemie numer osiem nastąpił dramat Niemca, który przy break poincie popełnił podwójny błąd serwisowy. Hiszpan, który jeszcze kilkanaście minut wcześniej był w niezwykle trudnej sytuacji, niespodziewanie stanął przed wielką szansą na triumf w tym pojedynku i z niej skorzystał, wygrywając gema przy własnym podaniu bez straty punktu.

- W końcówce meczu nic mi nie wychodziło, co gorsza nie mogłem znaleźć recepty na wyjście z tej sytuacji. Czuję, że jestem w dobrej formie. Postaram się to wykorzystać w następnych startach - stwierdził przygnębiony po porażce Haas.

W swoim premierowym finale w Key Biscayne 30-latek z Walencji zmierzy się z Richardem Gasquetem bądź z Andym Murrayem. Będzie to zarazem czwarty finał w karierze hiszpańskiego tenisisty w turnieju z serii ATP Masters 1000, dotychczas tylko raz mógł cieszyć z końcowego triumfu, w ubiegłym roku w hali Bercy, pokonał w finałowej rozgrywce Jerzego Janowicza.