Roland Garros: Nadal znów stracił seta, Wawrinka kolejnym rywalem Janowicza

Broniący tytułu Rafael Nadal drugi raz z rzędu stracił seta w 83. edycji międzynarodowych mistrzostw Francji. W III rundzie jest Stanislas Wawrinka, który będzie kolejnym rywalem Jerzego Janowicza.

Rafał Smoliński
Rozstawiony z numerem dziewiątym Stanislas Wawrinka pokonał 6:2, 7:6(2), 6:4 Horacio Zeballosa i zakwalifikował się do III rundy Rolanda Garrosa. Pojedynek Szwajcara z Argentyńczykiem został w czwartek przerwany przy stanie 3:3 w III secie, a kiedy obaj panowie wznowili w piątek spotkanie, to 28-latek z Lozanny błyskawicznie zapisał na swoje konto trzy z czterech kolejnych gemów. Wawrinka, aktualnie 10. rakieta świata, posłał 19 asów, skończył 50 piłek oraz popełnił 33 błędy własne. Już w sobotę przyjdzie mu się zmierzyć z Jerzym Janowiczem, który w czterech setach odprawił Robina Haase. W piątek rozegrano wszystkie zaległe spotkania II rundy singla. Broniący tytułu Rafael Nadal dał się zaskoczyć Martinowi Klizanowi i po słabej pierwszej części meczu pozwolił się przełamać w siódmym gemie, by następnie przegrać całą partią 4:6. Szokująca porażka błyskawicznie zmobilizowała Hiszpana do jeszcze większej pracy i w drugim secie szybko odskoczył on na 4:0, w pełni kontrolując przebieg tej odsłony. Trzecia część meczu pewnie padła łupem tenisisty z Majorki, podobnie jak czwarta, choć słowacki zawodnik, Objawienie Roku 2012, zdołał w ostatniej fazie spotkania jeszcze dwukrotnie przełamać podanie utytułowanego Hiszpana. Nadal zwyciężył ostatecznie 4:6, 6:3, 6:3, 6:3 i o 1/8 finału powalczy z Fabio Fogninim.

W piątek zgromadzeni na kortach kompleks im. Rolanda Garrosa fani byli świadkami dwóch maratonów. Rozstawiony z numerem ósmym Janko Tipsarević prowadził już 2-0 w setach w pojedynku z Fernando Verdasco, a w czwartej partii miał nawet meczbola, lecz ostatecznie Hiszpan doprowadził do remisu. Cały pojedynek Serb rozstrzygnął na swoją korzyść w piątej odsłonie, w której zwyciężył 8:6. Taki sam wynik w decydującej partii zanotował John Isner, który swojego rodaka Ryana Harrisona pokonał 5:7, 6:7(7), 6:3, 6:1, 8:6, wychodząc ze stanu 0-2. Amerykanin w sobotę spotka się z pogromcą swojego krajana Jacka Socka, 35-letnim Niemcem Tommym Haasem.

Oznaczony numerem drugim Roger Federer nie marnował w piątek czasu na korcie i pewnie awansował już do IV rundy paryskiej imprezy. Utytułowany Szwajcar zwyciężył 6:3, 6:4, 7:5 Francuza Juliena Benneteau, biorąc rewanż za porażkę doznaną w tym sezonie z reprezentantem Trójkolorowych w Rotterdamie. 31-latek z Bazylei tylko raz, na samym początku spotkania, stracił serwis, a sam wykorzystał wszystkie cztery wypracowane break pointy. W ciągu sześciu kwadransów posłał siedem asów, skończył 38 piłek oraz popełnił 21 błędów własnych. W pojedynku o ćwierćfinał rywalem Federera będzie albo Gilles Simon, albo Sam Querrey.

Awans do 1/8 finału Roland Garros 2013 wywalczył również David Ferrer. Rozstawiony z numerem czwartym Hiszpan pokonał swojego rodaka Feliciano Lopeza 6:1, 7:5, 6:4. Tenisista z Walencji zanotował 35 winnerów, 30 błędów własnych oraz wykorzystał siedem z 19 wypracowanych break pointów. Jego leworęczny rywal trzykrotnie odebrał mu serwis, a sam skończył 21 piłek i popełnił 41 niewymuszonych błędów. W niedzielę Ferrer spotka się ze zwycięzcą meczu pomiędzy Milosem Raoniciem a Kevinem Andersonem.