WTA Den Bosch: Ula Radwańska zagra z Rybarikovą, wymęczony awans Cibulkovej

Dominika Cibulkova pokonała Lourdes Dominguez 6:1, 6:7(5), 7:6(3) i awansowała do II rundy turnieju WTA w Den Bosch. Rywalką Urszuli Radwańskiej w walce o ćwierćfinał będzie Magdalena Rybarikova.

Dominika Cibulkova (WTA 18) w holenderskiej imprezie bierze udział po raz piąty. Do tej pory tylko raz odpadła w Den Bosch przed ćwierćfinałem - w 2009 roku w I rundzie za mocna dla niej okazała się Nathalie Dechy. W 2010 i 2012 roku Słowaczka przegrywała w walce o półfinał, odpowiednio z Kirsten Flipkens i Nadią Pietrową, a dwa lata temu dotarła do najlepszej czwórki, w starciu o finał ulegając Robercie Vinci. Lourdes Dominguez (WTA 54) z Cibulkovą zmierzyła się po raz trzeci i urwała tenisistce z Bratysławy pierwszego seta.

Cibulková po łatwo wygranym I secie, w II dwa razy serwowała na mecz (przy 5:4 i 6:5), ale za każdym razem Domínguez odrabiała stratę przełamania. W III partii dla odmiany to Hiszpanka nie wykorzystała szansy na skończenie meczu przy własnym podaniu (przy 5:4 i 6:5). W rozstrzygającym tie breaku Słowaczka od 0-3 zdobyła siedem kolejnych punktów i po 2,5-godzinnej batalii prześlizgnęła się do II rundy.

Rozstawiona z numerem trzecim Carla Suarez (WTA 19) w ciągu 70 minut pokonała
Johannę Larsson (WTA 62) 6:3, 6:2. Hiszpanka wykorzystała cztery z dziewięciu break pointów, a przy swoim pierwszym podaniu straciła tylko siedem punktów. Kolejną rywalką Suárez będzie Sofia Arvidsson (WTA 77), która wróciła ze stanu 1:3 w III secie i wygrała z Ayumi Moritą (WTA 50) 3:6, 6:2, 6:4.

W II rundzie jest też półfinalistka Wimbledonu 2010 Cwetana Pironkowa (WTA 65), która wygrała z Kristiną Mladenović (WTA 39) 6:4, 6:4. Najdłuższy mecz dnia rozegrały Irina Begu (WTA 60) i An-Sophie Mestach (WTA 184). Rumunka obroniła 10 z 13 break pointów i po dwóch godzinach i 41 minutach pokonała podwójną mistrzynią juniorskiego Australian Open 2011 (w singlu i deblu) 6:7(6), 6:3, 6:4, wracając ze stanu 6:7, 1:3. Pironkowa i Begu zmierzą się ze sobą w walce o ćwierćfinał.

Simona Halep (WTA 45), która w ubiegłym tygodniu w Norymberdze (kort ziemny) zdobyła pierwszy tytuł w karierze, zwyciężyła Annikę Beck (WTA 55) 6:1, 2:6, 6:3. Stefanie Voegele (WTA 52) od stanu 2:5 w III secie wygrała pięć gemów i pokonała Julię Putincewą (WTA 90) 7:5, 4:6, 7:5. Z turniejem pożegnała się Mona Barthel (WTA 31), która przegrała 5:7, 6:1, 2:6 z Garbine Muguruzą (WTA 70).

Magdalena Rybarikova (WTA 43) odparła piłkę setową w I partii i pokonała Arantxę Rus (WTA 151) 7:5, 6:2. W trwającym 74 minuty spotkaniu Słowaczka, która w ubiegłym tygodniu w Birmingham zaliczyła półfinał, obroniła wszystkie 11 break pointów, jakie miała rywalka, a sama wykazała się 100 proc. skutecznością przy szansach na przełamanie (trzy z trzech). Tenisistka z Bratysławy przy swoim pierwszym podaniu zgarnęła 41 z 50 punktów.

Z Rybárikovą w 1/8 finału zagra Urszula Radwańska. Polka przegrała ze Słowaczką oba dotychczasowe spotkania rozegrane w 2009 roku - w Birmingham (ćwierćfinał) i Tokio (I runda).

Topshelf Open, Den Bosch (Holandia)
WTA International, kort trawiasty, pula nagród 235 tys. dol.
poniedziałek, 17 czerwca

I runda gry pojedynczej:

Dominika Cibulková (Słowacja, 2) - Lourdes Domínguez (Hiszpania) 6:1, 6:7(5), 7:6(3)
Carla Suárez (Hiszpania, 3) - Johanna Larsson (Szwecja) 6:3, 6:2
Cwetana Pironkowa (Bułgaria) - Kristina Mladenović (Francja, 8) 6:4, 6:4
Simona Halep (Rumunia) - Annika Beck (Niemcy) 6:1, 2:6, 6:3
Stefanie Vögele (Szwajcaria) - Julia Putincewa (Kazachstan, Q) 7:5, 4:6, 7:5
Garbiñe Muguruza (Hiszpania, Q) - Mona Barthel (Niemcy, 5) 7:5, 1:6, 6:2
Magdaléna Rybáriková (Słowacja) - Arantxa Rus (Holandia, WC) 7:5, 6:2
Irina Begu (Rumunia) - An-Sophie Mestach (Belgia, Q) 6:7(5), 6:3, 6:4
Sofia Arvidsson (Szwecja) - Ayumi Morita (Japonia) 3:6, 6:2, 6:4