Wimbledon: Pokonać Andriejewa i zagrać z Nadalem, Kubot zaczyna kampanię przy Church Road

Meczem z Igorem Andriejewem Łukasz Kubot rozpoczyna swój czwarty start w Wimbledonie. W przypadku awansu do II rundy rywalem lubinianina może być dwukrotny mistrz tej imprezy, Rafael Nadal.

Marcin Motyka
Marcin Motyka

To właśnie na kortach w świątyni tenisa Łukasz Kubot był o krok od życiowego sukcesu. W 2011 roku mógł zostać pierwszym Polakiem od czasów Wojciecha Fibaka, który wystąpi w ćwierćfinale turnieju wielkoszlemowego, lecz w meczu IV rundy z Feliciano Lopezem wypuścił z rąk prowadzenie 2-0 w setach i dwie piłki meczowe w odsłonie trzeciej, przegrywając ostatecznie z Hiszpanem w pięciu partiach.

Swój czwarty start w głównej drabince Wimbledonu lubinianin rozpocznie pojedynkiem z Igorem Andriejewem, Rosjaninem, który przez wielu jest bardziej znany z powodu kilkuletniego związku z piękną moskwianką, Marią Kirilenko, niż z sukcesów odniesionych na tenisowym korcie.

Tenisowy rozwój Andriejewa, który przygodę z rakietą rozpoczął w wieku siedmiu lat, jest ściśle związany z Hiszpanią, a konkretnie z akademią TenisVal Tennis Academy, do której zapisał się w wieku 15 lat - To wspaniałe miejsce do podnoszenia swoich umiejętności. Mam tu wszystko czego mi potrzeba: znakomitych trenerów, sparingpartnerów, świetne zaplecze oraz opiekę medyczną - opowiada. Do najsłynniejszych absolwentów akademii mającej swą siedzibę w Walencji należą: Sara Errani, Marat Safin, Dinara Safina, czy David Ferrer. Rysą na wizerunku Andriejewa, jak i wszystkich tenisistów zrzeszonych w akademii z Walencji, są powiązania z dr Luisem Garcíą del Moralem - hiszpańskim lekarzem, zaopatrującym w środki dopingujące gwiazdy kolarskiego peletonu z Lancem Armstrongiem na czele. Istnieją podejrzenia, że z usług del Morala korzystali nie tylko kolarze, lecz również przedstawiciele innych dyscyplin, w tym tenisiści z TenisVal Tennis Academy.
Łukasz Kubot swój czwarty Wimbledon rozpoczyna meczem z Igorem Andriejewem Łukasz Kubot swój czwarty Wimbledon rozpoczyna meczem z Igorem Andriejewem
29-latek z Moskwy nigdy nie był czołowym tenisistą w swoim kraju. Niemal od zawsze pozostawał w cieniu Safina, Nikołaja Dawidienki i Michaiła Jużnego. Jedną z przyczyn takiego obrotu są kontuzje, które są prawdziwą zmorą Andriejewa. Moskwianin w ciągu swojej kariery doznał całego szeregu różnorakich urazów, hamujących jego tenisowy rozwój. Przez operację lewego kolana Andriejew stracił niemal cały sezon 2006. Wprawdzie wrócił w bardzo dobrym stylu i w 2007 roku zanotował 1/4 finału Rolanda Garrosa oraz kilku występów w ćwierćfinałach i półfinałach turniejów rangi ATP World Tour, za co otrzymał od władz ATP nagrodę za Powrót Roku, lecz tak naprawdę cała kariera Rosjanina to zmagania nie tylko z kortowymi rywalami, ale przede wszystkim z kontuzjami.

- Za każdym razem było tak samo: wracam na kort, przez kilka miesięcy jest wszystko ok, a nagle dopada mnie pech i po raz kolejny: operacja, rehabilitacja, walka o powrót do gry. Miewałem chwilę zwątpienia, nawiedzały mnie różne myśli. Nieraz myślałem: "Po co tak się męczyć, nie lepiej rzucić to wszystko w kąt?". Jednak zawsze chęć powrotu na kort była silniejsza od czarnych myśli nawiedzających moją głowę - wspomina ciągłą walkę z kontuzjami.

Ulubioną nawierzchnią Andriejewa jest ceglana mączka. To właśnie na niej Rosjanin, wielki fan hokeja i kibic drużyny Dynamo Moskwa, zdobył dwa z trzech tytułów. Co ciekawe, moskwianin wszystkie swoje triumfy zanotował w 2005 roku, zwyciężając na mączce w Palermo i Walencji oraz w hali w Moskwie. Andriejew ma na koncie także osiem występów w finałach imprez z serii ATP World Tour, ale po raz ostatni w meczu o tytuł zagrał przed pięcioma laty. Najlepszym wielkoszlemowym rezultatem Igora jest ćwierćfinał Rolanda Garrosa z 2007 roku.

Jest jeden tenisista, który na dźwięk nazwiska "Andriejew" dostaje gęsiej skórki, a wraz z nim liczna rzesza jego fanów - to Roger Federer. Moskwianin jest zawodnikiem niezwykle niewygodnym dla szwajcarskiego Maestro z uwagi na styl gry oparty na bieganiu wzdłuż linii końcowej kortu, pracy w defensywie, a szczególnie z powodu topspinowego forhendu, bardzo podobnego do forhendu Rafaela Nadala - Jego forhend jest nawet bardziej śmiercionośny niż Nadala - przyznał kiedyś Marcos Baghdatis. Bazylejczyk wygrał wszystkie cztery konfrontacje z Rosjaninem, ale za każdym razem były to zwycięstwa okupione wielkim wysiłkiem, a chyba najsłynniejszym meczem Federera z Andriejewem jest ich pięciosetowa batalia z US Open 2008. W kręgu zagorzałych sympatyków Szwajcara ukuto nawet powiedzenie: "Andriejew - Nemezis Federera".

- Z nim zawsze gra mi się ciężko, nie lubię rywalizować z tak grającymi tenisami. Bardzo dobrze biega, gra na bardzo wysokim tempie, a forhendem posyła piłki z potężną rotacją topspinową. Dla każdego jest tenisisty na świecie mecz z nim jest wielkim wyzwaniem - charakteryzuje Andriejewa Federer.

Rosjanin, który za swojego idola podaje Andre Agassiego, jest bardzo dobrze znany polskim fanom białego sportu jak i tenisistom znad Wisły. Andriejew trzykrotnie wystąpił w turnieju ATP Sopocie oraz brał udział w Challengerze w Szczecinie. Rywalizował również z polskimi tenisistami, m in. wygrał z Michałem Przysiężnym, ale z Kubotem przegrał wszystkie trzy bezpośrednie pojedynki: w 2004 roku w Sopocie, w 2009 w Belgradzie i przed trzema laty w Costa do Sauipe.

Z powodu kontuzji ramienia, odniesionej w ubiegłym sezonie podczas rywalizacji Rosji z Brazylią w Pucharze Davisa, Andriejew tegoroczne zmagania zainaugurował dopiero w połowie kwietnia, biorąc udział w kwalifikacjach do turnieju Masters 1000 w Monte Carlo. Na pierwszy wygrany mecz musiał czekać aż do 9 czerwca, gdy w kwalifikacjach Challengera w Prościejowie wygrał z zajmującym 1089. pozycję w rankingu ATP Ukraińcem Witalijem Szczerbą. Siedem miesięcy bez gry znacząco odbiło się na pozycji Rosjanina w klasyfikacji zawodowych tenisistów. Moskwianin, który kiedyś był klasyfikowany w czołowej "20" rankingu i potrafił na ceglanej mączce zabiegać samego Rafaela Nadala, obecnie jest na 416. miejscu, a w Wimbledonie zagra dzięki tzw. rankingowi chronionemu (tenisista w przypadku odniesienia długotrwałej kontuzji, może poprosić o "zamrożenie" swojego miejsca w rankingu i w kilku pierwszych startach po powrocie będzie grał na podstawie pozycji rankingowej sprzed kontuzji). I runda Wimbledonu będzie zatem dla Andriejewa premierowym występem w głównym cyklu męskich rozgrywek od zeszłorocznego US Open.

Łukasz Kubot w przeszłości ośmiokrotnie rywalizował z tenisistami, którzy byli numerami jeden rankingu męskich rozgrywek. Jedyne zwycięstwo odniósł w sierpniu 2009 roku, wygrywając w Pekinie z Andym Roddickiem. W przypadku triumfu nad Andriejewem, lubinianin może stanąć przed szansą na dziewiątą potyczkę z graczem, który zasiadał na fotelu lidera klasyfikacji ATP, bowiem lepszy z pary Kubot - Andriejew w II rundzie zmierzy się z Rafaelem Nadalem, bo chyba mało kto przypuszcza, iż Hiszpan nie poradzi sobie ze Stevem Darcisem. Starcie z Rafą może być dla 31-letniego Polaka jedynym w karierze występem na słynnym korcie centralnym Wimbledonu - korcie o którym marzy każdy tenisista świata, by choć raz na nim zagrać. Jednak, aby do tego doszło, Kubot musi po raz czwarty rozprawić się z tenisistą urodzonym w stolicy Rosji.

The Championships, Wimbledon (Wielka Brytania)
Wielki Szlem, kort trawiasty, pula nagród w singlu mężczyzn 8,588 mln funtów
poniedziałek, 24 czerwca

I runda: kort 7, drugi mecz od godz. 12:30 czasu polskiego

Łukasz Kubot (Polska) bilans: 3-0 Igor Andriejew (Rosja)
130 ranking 416
31 wiek 29
190/86 wzrost (cm)/waga (kg) 185/80
praworęczna, oburęczny bekhend gra praworęczny, oburęczny bekhend
Lubin miejsce zamieszkania Moskwa
Jan Stočes trener Francisco Fogues
sezon 2013
13-14 (5-11) bilans roku (główny cykl) 2-6 (0-0)
II runda Roland Garros najlepszy wynik I runda Wimbledonu
4-3 tie breaki 0-0
71 asy 0
306 657 zarobki ($) 7 875
kariera
2002 początek 2002
41 (2010) najwyżej w rankingu 18 (208)
84-106 bilans w głównym cyklu 237-230
0/2 tytuły/finałowe porażki (główny cykl) 3/6
3 174 104 zarobki ($) 4 474 153

Bilans spotkań pomiędzy Łukaszem Kubotem a Igorem Andriejewem (główny cykl):

Rok Turniej Etap Zwycięzca Wynik
2004 Sopot I runda Kubot 6:4, 6:2
2009 Belgrad II runda Kubot 3:2 i krecz
2010 Costa do Sauipe półfinał Kubot 2:6, 6:2, 6:4

Polub i komentuj profil działu tenis na Facebooku, czytaj nas także na Twitterze!

Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
×
Sport na ×