WTA Baku: Linette w półfinale, dramat utalentowanej Tunezyjki!

Magda Linette awansowała do półfinału turnieju WTA rozgrywanego w Baku! Polska tenisistka przegrywała już 3:6, 1:4 w meczu z Ons Jabeur, ale Tunezyjka poddała mecz z powodu kontuzji kostki.
Rafał Smoliński

21-letnia Magda Linette wygrała piąty z rzędu mecz na azerskich kortach twardych. Po udanym przejściu przez eliminacje zawodniczka poznańskiego Grunwaldu pokonała kolejno w turnieju głównym Amerykankę Julię Cohen, Czeszkę Kristynę Plískovą, a w piątek Ons Jabeur. Utalentowana Tunezyjka prowadziła zdecydowanie w pojedynku z Polką, ale przy prowadzeniu 6:3, 4:1 poddała mecz z powodu kontuzji prawej kostki.

Początek spotkania Linette z Jabeur należał do 18-letniej Afrykanki, która błyskawicznie uzyskała dwa przełamania i wyszła na 3:0. Poznanianka zresztą przez większą część spotkania spisywała się słabiej od rywalki, przegrywała sporo wymian, popełniając często błędy własne. Nasza reprezentantka kiedy poprawiła swoją grę, zdobyła dwa gemy z rzędu, lecz straty drugiego przełamania nie udało jej się już odrobić. Mistrzyni juniorskiego Roland Garros 2011 pewnie poruszała się po korcie, szczególnie dobrze funkcjonował jej return, dzięki czemu w dziewiątym gemie zdobyła trzeciego breaka w secie, wieńcząc tym samym premierową odsłonę.

Druga część piątkowego pojedynku rozpoczęła się podobnie jak pierwsza. Jabeur znów błyskawicznie uzyskała przełamanie i po kilku minutach mogła się cieszyć z wysokiego prowadzenia. W czwartym gemie Tunezyjka miała już 40-0 przy podaniu Polki, ale z czasem coraz bardziej zaczął się u niej uwidaczniać grymas bólu na twarzy. Afrykanka wyraźnie miała problemy z prawą kostką, co natychmiast wykorzystała poznanianka, utrzymując serwis. W przerwie między gemami Jabeur poprosiła o interwencję medyczną, ale kiedy wróciła na kort i przegrała trzy kolejne piłki, uznała, że po 65 minutach nie jest już w stanie kontynuować tego spotkania.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Półfinał turnieju Baku Cup 2013 to największy sukces w zawodowej karierze Linette. Za przejście eliminacji i wygranie trzech kolejnych gier w głównej drabince azerskich zawodów Polka otrzyma 140 punktów do światowej klasyfikacji. Nasza reprezentantka powinna dzięki temu awansować w rankingu WTA w okolice najwyżej zajmowanego przez siebie w 2011 roku 163. miejsca. W poniedziałek zostanie trzecią rakietą kraju.

Rywalką Linette w pojedynku o finał gry pojedynczej turnieju w Baku będzie w sobotę Shahar Peer. Reprezentantka Izraela w piątkowym ćwierćfinale pokonała 6:0, 6:4 Słowenkę Tadeję Majerić. Pojedynek Polki z Peer rozegrany zostanie na korcie centralnym jako drugi od godz. 9:00 czasu polskiego.