WTA New Haven: Nie będzie piątego tytułu Woźniackiej, Halep lepsza od Dunki

Simona Halep pokonała Karolinę Woźniacką 6:2, 7:5 i będzie rywalką broniącej tytułu Petry Kvitovej w finale turnieju WTA w New Haven.

Zwycięstwo nad Karoliną Woźniacką (WTA 8) dało Simonie Halep (WTA 23) siódmy finał w karierze (bilans 3-3) i drugi w turnieju rangi Premier (rok temu w Brukseli). Rumunka w sobotę powalczy o czwarty tytuł w sezonie (Norymberga, 's-Hertogenbosch, Budapeszt). Dunka nie zdobędzie piątego trofeum w New Haven (była najlepsza w latach 2008-2011). Bilans jej spotkań w tej imprezie to teraz 23-2 (w ubiegłym sezonie w półfinałowym meczu z Marią Kirilenko skreczowała po przegraniu I seta). Halep w najnowszym notowaniu listy rankingowej WTA zadebiutuje w Top 20.

Halep pokonała Woźniacką w bardzo dobrym stylu. Rumunka była bardzo dobra zarówno w grze z głębi kortu, popisała się wieloma wspaniałymi atakami pozycyjnymi i kilkoma precyzyjnymi minięciami z głębokiej defensywy, jak i przy siatce (12 z 18 punktów). W trwającym 80 minut spotkaniu grająca niezwykle agresywnie zawodniczka z Konstancy zapisała na swoje konto 29 kończących uderzeń przy 25 niewymuszonych błędach. Woźniackiej nie udało się wymknąć spod ostrzału, a sama też trochę pomogła będącej na fali rywalce, notując zbyt dużą liczbę prostych pomyłek. Dunka popełniła 18 błędów własnych i miała 12 piłek wygranych bezpośrednio oraz była bardzo nieskuteczna przy siatce (sześć z 15 punktów).

W gemie otwarcia I seta Halep zdobyła dwa ładne punkty (wolej forhendowy, bekhend po linii), a ofensywna akcja z serią ostrych krosów bekhendowych i wieńczącym krosem forhendowym dała jej przełamanie. Utrzymując pewnie podanie (dwa kończące forhendy, bekhend wymuszający błąd) Rumunka wyszła na 2:0. Woźniacka odrobiła stratę w trzecim gemie stop wolejem forhendowym, ale była to jedna z niewielu dobrych akcji Dunki przy siatce. Efektowna kombinacja bekhendu po linii i krosa forhendowego pozwoliła Halep uzyskać przełamanie w piątym gemie, a w szóstym od 15-30 zdobyła trzy punkty. Efektownym forhendem po linii zawodniczka z Konstancy wypracowała sobie dwa break pointy na 5:2 i wykorzystała drugiego z nich, karcąc byłą liderkę rankingu minięciem forhendowym po krosie za słaby atak. Seta Halep zakończyła gemem serwisowym na sucho, ostatni punkt zdobywając wygrywającym drugim podaniem przez środek kortu.

Rumunka nie zamierzała zwalniać tempa i kończącym returnem bekhendowym przełamała Woźniacką w pierwszym gemie II seta. Po chwili oddała podanie w nonszalancki sposób tracąc trzy proste punkty i na koniec pakując bekkhend w siatkę, ale był to jeden z nielicznych momentów słabości Halep. Returnem bekhendowym po linii zawodniczka z Konstancy stworzyła sobie w piątym gemie dwie okazje na przełamanie, które stało się faktem, gdy Dunka przestrzeliła bekhend. Rumunce ponownie nie udało się podwyższyć prowadzenia - Woźniacka głębokim returnem forhendowym po krosie wymuszającym błąd wyrównała na 3:3.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

W ósmym gemie Halep na chwilę straciła koncentrację i od 40-0 straciła trzy punkty, ale utrzymała podanie, nie dając rywalce ani jednej okazji na przełamanie. Fatalnie przestrzelonym smeczem Dunka w 11. gemie podarowała Rumunce break pointa, którego obroniła agresywnym bekhendem wymuszającym błąd. Forhend w sam narożnik dał Halep drugą okazję na przełamanie, do którego doszło, gdy Woźniacka wyrzuciła prosty bekhend. W 12. gemie była liderka rankingu obroniła pierwszego meczbola wolejem bekhendowym, a drugiego zmarnowała Rumunka prostym błędem forhendowym. Po chwili tenisistka z Konstancy uzyskała trzecią piłkę meczową i wykorzystała ją krosem bekhendowym.

W finale Halep spotka się w sobotę (o godz. 21:00 czasu polskiego) z broniącą tytułu Petrą Kvitovą (WTA 9). Będzie to pierwsze spotkanie obu zawodniczek.