ATP Sankt Petersburg: Rosol przeciwnikiem Przysiężnego w 1/4, Gulbis gra dalej

Lukas Rosol pokonał Karena Chaczanowa i w ćwierćfinale turnieju ATP w Sankt Petersburgu zagra z Michałem Przysiężnym. Awans do 1/4 finału uzyskał także Ernests Gulbis, odpadł za to Serhij Stachowski.

Marcin Motyka

Przed rozpoczęciem turnieju w Sankt Petersburgu, Lukas Rosol notował fatalną passę - przegrał dziesięć kolejnych spotkań pod rząd. Czech przerwał tę czarną serię zwyciężając w I rundzie St.Petersburg Open z Ricardasem Berankisem, a w czwartek poszedł za ciosem i odniósł kolejny triumf. Oznaczony numerem siódmym 28-latek z Brna, wygrał z nieklasyfikowanym w rankingu ATP młodym Rosjaninem, Karenem Chaczanowem, 6:4, 6:4 w 70 minut.

Chaczanow, który w poprzedniej fazie zawodów sensacyjnie uporał się z Victorem Hanescu, tym razem, mimo wielkich starań, nie był w stanie sprawić kolejnej sensacji. Rosol przewyższał 17-letniego przeciwnika w niemal każdym elemencie tenisowego rzemiosła, a w ważnych momentach trzymał nerwy na wodzy i nie dawał się ponieść emocjom, w przeciwieństwie do efektownie grającego, lecz jeszcze bardzo nieregularnego Rosjanina. W ćwierćfinale Czech zagra z Michałem Przysiężnym. Polak wyeliminował turniejową "jedynkę", Fabio Fogniniego.

Trzysetowy bój z wracającym do głównego cyklu rozgrywkowego po kontuzji Jurgenem Zoppem stoczył Ernests Gulbis. Łotysz, po 100 minutach spędzonych na placu gry, poradził sobie z Estończykiem, wygrywając 6:3, 1:6, 6:3. Tenisista z Rygi, w walce o swój trzeci w tym roku ćwierćfinał zmierzy się z Roberto Bautistą. Hiszpan po dramatycznym, prawie dwuipółgodzinnym boju pokonał reprezentanta gospodarzy, Jewgienija Donskoja, 2:6, 6:1, 7:6(5), broniąc w dziesiątym gemie decydującego seta piłki meczowej.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

Kłopotów z awansem nie miał najwyżej rozstawiony gracz, z tych, którzy pozostali w drabince turnieju singlowego, Dmitrij Tursunow. Oznaczony numerem czwartym Rosjanin, oddał zaledwie trzy gemy swojemu rodakowi, Konstantinowi Krawczukowi, w ciągu 67-minutowego meczu notując pięć przełamań i łącznie zdobywając 29 punktów więcej od rywala.

Tursunow w ćwierćfinale stanie naprzeciw João Sousy. Portugalczyk pokonał środowego pogromcę Fernando Verdasco, Serhija Stachowskiego, w trzech setach. Ukraniec przyczyny porażki tłumaczył chorobą - Zwykle nie szukam żadnych wymówek, ale teraz muszę o tym powiedzieć: Nie miałem energii na korcie, w nocy spałem tylko trzy godziny, mam wysoką gorączkę, ból gardła i zatkany nos - usprawiedliwiał się wimbledoński pogromca Rogera Federera. Natomiast Sousa pierwszy raz w karierze wywalczył awans do 1/4 finału turnieju z serii ATP World Tour.

St.Petersburg Open, Sankt Petersburg (Rosja)