Mistrzostwa WTA: Kvitova wygrała batalię z Kerber i zagra z Li o finał

Petra Kvitova pokonała 6:7(3), 6:2, 6:3 Andżelikę Kerber i awansowała do półfinału rozgrywanych w Stambule Mistrzostw WTA.

Petra Kvitova wyszła na prowadzenie 3-2 w bilansie spotkań z Andżeliką Kerber i po raz drugi zagra w półfinale Mistrzostw WTA. Dwa lata temu w debiucie Czeszka sięgnęła po tytuł, a rok temu po przegraniu pierwszego meczu grupowego z Agnieszką Radwańską wycofała się z powodu choroby. Kerber w Masters wystąpiła po raz drugi - w ubiegłym sezonie również nie wyszła z grupy.

W trwającym dwie godziny i 10 minut spotkaniu znakomicie funkcjonował forhend Czeszki, zarówno po linii, jak i po krosie. Zawodniczka z Fulnek imponowała skutecznością w grze ofensywniej, zarówno z głębi kortu, jak i przy siatce, ale także była bardzo cierpliwa w defensywie. Kvitová mogła wygrać w dwóch setach, ale niemiecka wojowniczka w I secie wróciła z 1:4. W dwóch kolejnych partiach Kerber już nie była w stanie uratować się przed czeską nawałnicą. Mistrzyni imprezy sprzed dwóch lat naliczono 47 kończących uderzeń i 32 niewymuszone błędy, z czego połowę w I secie. Przy siatce Kvitová zdobyła 30 z 38 punktów. Kerber miała 18 piłek wygranych bezpośrednio i 19 błędów własnych. Niemka również była skuteczna przy siatce, ale znalazła się przy niej tylko 11 razy i zgarnęła osiem punktów.

W czwartym gemie I seta Kerber dała się przełamać na sucho, na koniec popełniając podwójny błąd. Po chwili Kvitová utrzymała z podanie z małymi problemami (mając 40-15 straciła dwa punkty), po drodze popisując się efektownym odwrotnym krosem forhendowym. Długo się jednak nie cieszyła z przewagi - oddała serwis wyrzucając krosa forhendowego, a w ósmym gemie Niemka od 15-40 zdobyła cztery punkty z rzędu i wyrównała na 4:4. W tie breaku Kerber popisała się wspaniałą akcją rozpoczętą potężnym returnem, a zwieńczoną odwrotnym krosem forhendowym oraz perfekcyjnym minięciem forhendowym po krosie, a seta zakończyła głębokim serwisem, wymuszając na Czeszce błąd z returnu.

Tenis na SportoweFakty.pl - polub i komentuj nasz profil na Facebooku. Jesteś fanem białego sportu? Kliknij i obserwuj nas także na Twitterze!

W drugim gemie II seta Kvitová obroniła break pointa kombinacją dwóch forhendów (po linii i po krosie), a następnie drugiego piękną wymianę, której nie była w stanie skończyć dwoma smeczami, finalizując wolejem. Po rozegraniu 12 punktów utrzymała podanie odwrotnym krosem forhendowym. Potężnym returnem forhendowym po linii Czeszka uzyskała dwa break pointy na 3:2 i wykorzystała już pierwszego, ofensywną akcję wieńcząc smeczem. W siódmym gemie Kerber mając 40-15 popełniła dwa podwójne błędy z rzędu, a kombinacja potężnego returnu i forhendu dała Kvitovej szansę na drugie przełamanie i spożytkowała ją ostrym returnem forhendowym po krosie wymuszającym błąd. Krosem bekhendowym triumfatorka imprezy uzyskała dwie piłki setowe w ósmym gemie, a II partię zakończyła wygrywającym serwisem.

W gemie otwarcia III seta Kvitová przełamała Kerber genialnym krosem bekhendowym. Niemka natychmiast stratę odrobiła, prezentując fenomenalną pracę w defensywie - dobiegała do kolejnych pocisków rywalki, aż w końcu forhend Czeszki wyfrunął poza kort. W trzecim gemie zawodniczka z Fulnek ponownie zaliczyła przełamanie, a w czwartym wróciła z 15-40, popisując się serią wspaniałych forhendów. Kvitová do końca nie oddała podania, a seta zakończyła jeszcze raz odbierając serwis Niemce. W dziewiątym gemie popisała się znakomitym krosem forhendowym, a mecz zakończył prosty błąd bekhendowy Kerber. W ten sposób Czeszka wygrała 25. trzysetowy mecz w sezonie.

W półfinale Kvitová zagra z Na Li, z którą ma bilans spotkań 3-3. Czeszka była górą w ich ostatnim meczu, w ubiegłym miesiącu w ćwierćfinale w Pekinie. Drugą parę półfinałową utworzą Serena Williams i Jelena Janković (bilans 7-4 dla Amerykanki, która wygrała oba tegoroczne spotkania z Serbką, oba w finale - w Charleston i Pekinie).