WTA Brisbane: Zaskakująca niemoc Azarenki bez konsekwencji, Janković w półfinale

Wiktoria Azarenka pokonała 6:4, 6:7(7), 6:1 Stefanie Voegele i awansowała do półfinału turnieju WTA Premier rozgrywanego w Brisbane. O finał Białorusinka zagra z Jeleną Janković.

Wiktoria Azarenka (WTA 2) po raz trzeci zmierzyła się ze Stefanie Voegele (WTA 50) w Australii. W 2010 w Australian Open i w 2012 roku w Sydney oddała Szwajcarce łącznie siedem gemów. Tym razem na własne życzenie straciła seta, pojedynek kończąc dopiero za 10. meczbolem (osiem zmarnowała w II partii - trzy przy 5:4 i pięć w tie breaku). Białorusinka po raz trzeci zameldowała się w półfinale w Brisbane. W 2009 roku (wtedy był to turniej rangi International) zdobyła tutaj tytuł, a w ubiegłym sezonie w walce o finał miała się zmierzyć z Sereną Williams, ale wycofała się z powodu kontuzji dużego palca prawej stopy, jakiej doznała podczas zabiegu pedicure.

W drugim gemie I seta Vögele miała break pointa, ale zmarnowała go wyrzucając forhend. W trzecim gemie Szwajcarka prowadziła 40-15, ale wpakowała smecza w siatkę, a trzy kończące forhendy (jeden szczęśliwie przeszedł po taśmie) dały Azarence przełamanie. Walcząca dzielnie o każdy punkt Vögele po błędzie forhendowym Białorusinki odrobiła stratę. Przy 3:3 Szwajcarka się pogubiła i oddała podanie podwójnym błędem. Nie straciła jednak animuszu i w dziewiątym gemie obroniła cztery piłki setowe, z czego dwie skutecznymi wypadami do siatki, a następnie również piątą bekhendem po linii i poprawiła wynik na 4:5. Odwrotny kros forhendowy dał Azarence kolejne trzy setbole w 10. gemie, a I partię zakończyła asem.

W gemie otwarcia II seta Vögele oddała podanie forhendowym błędem, ale Azarenka po chwili odwdzięczyła się tym samym, robiąc podwójny błąd i pakując forhend w siatkę. W trzecim gemie Szwajcarka od 0-30 zdobyła cztery punkty, ale w piątym ponownie straciła serwis, na koniec wyrzucając forhend. Białorusinka tym razem kłopotów z podaniem nie miała i prowadziła 4:2. Końcówka tej partii była niesłychanie emocjonująca, a to za sprawą grającej pełen pasji tenis Vögele.

W 10. gemie obroniła ona trzy piłki meczowe przy 0-40, a kombinacją krosa bekhendowego i smecza uzyskała break pointa. Zmarnowała go prostym błędem, ale po podwójnym błędzie Azarenki zdobyła drugiego. Także tym razem Szwajcarka nie potrafiła spożytkować okazji i wyrzuciła return. Jednak jeszcze jeden podwójny błąd i przestrzelony forhend przez Białorusinkę sprawiły, że Vögele z 3:5 wyrównała na 5:5. W tie breaku przy 6-2 Azarenka zmarnowała kolejne meczbole, dwa z nich w świetnym stylu odparła Szwajcarka (potężny forhend, wygrywający serwis). Po chwili obroniła też ósmego meczbola wspaniałym krosem forhendowym i wygrała tego seta dzięki błędowi z returnu poirytowanej Białorusinki.

W gemie otwarcia III seta Azarenka zniwelowała trzy break pointy (dwa kończące forhendy, za długi bekhend Szwajcarki), a po chwili odebrała rywalce podanie, gdy forhend Vögele zatrzymał się na siatce. Białorusinka dorzuciła kolejne przełamanie zaskakującym drop szotem i prowadziła już 4:0. W piątym gemie 23-latka z Leuggern odrobiła część strat wspaniałym krosem forhendowym, ale znów nie poradziła sobie z własnym serwisem. Doprowadziła do równowagi z 15-40, ale przy trzecim break poincie wpakowała bekhend w siatkę. W siódmym gemie Vögele odparła kolejnego meczbola (potężny forhend + smecz), ale przy 10. przestrzeliła return forhendowy.

O finał Azarenka zmierzy się z Jeleną Janković (WTA 8), która wygrała 6:7(8), 6:3, 6:1 z Andżeliką Kerber (WTA 9) i po raz pierwszy od Australian Open 2008 zagra w półfinale turnieju WTA podczas australijskiego lata. W trwającym dwie godziny i 20 minut spotkaniu Serbka wykorzystała sześć z 13 break pointów, a sama oddała podanie tylko dwa razy.

Azarenka wygrała z Janković pięć z dziewięciu dotychczasowych meczów, ale w ostatnim, jaki rozegrały w ubiegłym sezonie w fazie grupowej Mistrzostw WTA lepsza była Serbka. Białorusinka w niedzielę powalczy o 32. finał w karierze i szósty w Australii. Dla Janković będzie to szansa również na 32. finał i trzeci podczas australijskiego lata.

Brisbane International, Brisbane (Australia)
WTA Premier, kort twardy, pula nagród 1 mln dolarów
czwartek, 2 stycznia

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Wiktoria Azarenka (Białoruś, 2) - Stefanie Voegele (Szwajcaria) 6:4, 6:7(7), 6:1
Jelena Janković (Serbia, 4) - Andżelika Kerber (Niemcy, 5) 6:7(8), 6:3, 6:1

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!

WTA Shenzhen: Na Li z problemami w półfinale, pewna wygrana Peng