ATP Indian Wells: Federer i Wawrinka bez straty seta w III rundzie, jubileusz Murraya

Roger Federer i Stanislas Wawrinka nie stracili seta na otwarcie swoich występów w turnieju ATP w Indian Wells. Lukas Rosol sprawił kłopoty Andy'emu Murrayowi, ale Szkot odniósł jubileuszową wygraną.

Marcin Motyka

Historia pojedynków Rogera Federera z Paulem-Henrim Mathieu została zapoczątkowana dekadę temu. Od tej pory obaj tenisiści mierzyli się ze sobą sześciokrotnie i Francuz zdołał ugrać tylko jednego seta. W sobotę, w II rundzie turnieju ATP Masters 1000 w Indian Wells, Szwajcar z reprezentantem Trójkolorowych zmierzył się po raz siódmy i wywalczył siódme zwycięstwo, tym razem 6:2, 7:6(5).

Federer, najbardziej utytułowany tenisista w historii BNP Paribas Open (cztery triumfy), rozpoczął mecz od mocnego uderzenia. Błyskawicznie przejął inicjatywę na placu gry i zanotował przełamanie, następnie dołożył drugiego breaka i wygrał pierwszą partię 6:2. W drugim secie znów wszystko układało się po myśli rozstawionego z "siódemką" Szwajcara, który objął prowadzenie z przełamaniem i pewnie zmierzał ku zwycięstwu.

Jednak Mathieu, który miał już na koncie trzy spotkania (dwa w kwalifikacjach i w I rundzie turnieju głównego z Robbym Gineprim) niespodziewanie wrócił do gry. Francuz wpadł z trans, posyłał przepiękne uderzenia kończące i ze stanu 3:5 wyszedł na 6:5. Federer z dużymi problemami doprowadził do tie breaka, w którym także nie miał łatwej przeprawy, ale zdołał zakończyć cały mecz.

Helwet w trakcie 91-minutowego spotkania zapisał na swoim koncie dziewięć asów serwisowych, jeden podwójny błąd, trzy przełamania i przy 18 uderzeniach kończących popełnił 26 pomyłek własnych. Kolejnym rywalem Federera będzie Dmitrij Tursunow. Rozstawiony z numerem 27 Rosjanin wygrał 7:6(4), 6:4 z Juanem Monaco.

W dziejach swoich występów w Indian Wells Andy Murray ma na koncie kilka sensacyjnych porażek w początkowych rundach. W tym sezonie Szkot również bardzo przeciętnie zainaugurował zmagania na kalifornijskiej pustyni, przegrał pierwszego seta meczu z Lukasem Rosolem, na początku drugiej partii stracił podanie, ale potrafił odwrócić losy starcia i ostatecznie zwyciężył 4:6, 6:3, 6:2 w godzinę i 45 minut.

Dla Murraya to 300. wygrany mecz na korcie twardym, czym został szóstym aktywnym tenisistą, który przekroczył tę barierę. - Czułem, że od drugiego seta złapałem odpowiedni rytm. Tutaj zawsze mam problemy w pierwszych meczach. Zostałem dzisiaj przełamany trzy razy z rzędu, w końcówce pierwszego seta i na początku drugiego, ale potrafiłem znaleźć sposób, by odnieść zwycięstwo i to jest dla mnie najważniejsze - powiedział 26-latek z Dunblane.

W III rundzie Murraya czeka kolejny pojedynek z reprezentantem naszych południowych sąsiadów, Jiřím Veselým. 20-letni Czech w swoim debiucie w turnieju rangi ATP Masters 1000 awansował do 1/16 finału, pokonując w sobotę w trzech setach oznaczonego numerem 32 Pablo Andujara.

Szansy na 600. wygrany mecz w karierze nie wykorzystał Lleyton Hewitt. Australijczyk walczył z całych sił, obronił pięć piłek meczowych, ale uległ pod naporem potężnych forhendów i serwisów Kevina Andersona. Tenisista z RPA, turniejowa "17", w walce o IV rundę stanie naprzeciw Jewgienija Donskoja. Rosjanin skorzystał na kontuzji swojego rodaka Michaiła Jużnego, wskoczył do głównej drabinki jako tzw. szczęśliwy przegrany z eliminacji i pokonał 6:4, 6:3 Michaela Russella.

Biorący udział w pierwszym turnieju od czasu triumfu w wielkoszlemowym Australian Open Stanislas Wawrinka ciągle pozostaje bez porażki w tym sezonie. Szwajcar, który oprócz mistrzostwa w Melbourne wywalczył także tytuł w Madrasie oraz wygrał dwa mecze w ramach konfrontacji Szwajcarii z Serbią w Pucharze Davisa, w II rundzie BNP Paribas Open rozprawił się w 63 minuty 6:3, 7:5 z Ivo Karloviciem.

Oba sety miały niemal identyczny przebieg. Wawrinka doskonale serwował (ani razu nie musiał bronić się przed przełamaniem), zaś Karlović, który na wolnej nawierzchni kortu numer 2 kompleksu Indian Wells Tennis Garden nie mógł w pełni wykorzystać swoich atutów, jakimi są piorunujące podanie, mocarny forhend oraz dobra gra przy siatce, zarówno w pierwszym jak i drugim secie jeden raz został przełamany, co pozwoliło Wawrince, trzeciej rakiecie świata, pewnie znaleźć się w 1/16 finału.

Następnym przeciwnikiem Szwajcara będzie Andreas Seppi. Rozstawiony z numerem 29 Włoch był o krok od porażki z Samem Querreyem, ale po przegraniu pierwszego seta 4:6, w dziesiątym gemie drugiego obronił dwie piłki meczowe, wygrał tę partię w tie breaku (7-3), po czym poszedł za ciosem w trzeciej odsłonie, którą wygrał 6:3, i mógł się radować z pierwszego w karierze awansu do III rundy BNP Paribas Open.

Pogromca Jerzego Janowicza, Alejandro Falla, w 1/16 finału zagra z Milosem Raoniciem. Rozstawiony z numerem dziesiątym Kanadyjczyk w boju z Edouardem Rogerem-Vasselinem nie wypracował ani jednego break pointa, ale odpalił aż 33 asy serwisowe i wygrał dramatyczny pojedynek z Francuzem w 2h24' 7:6(4), 4:6, 7:6(2).

Przez II rundę zmagań w Indian Wells Tennis Garden przebrnęli również zmagający się z kontuzją barku, oznaczony numerem 11 Tommy Haas, który bez straty seta odprawił Jeremy'ego Chardy'ego, oraz Ołeksandr Dołgopołow. Ukrainiec, turniejowa "28", wyeliminował Tima Smyczka, a jego kolejnym rywalem będzie obrońca tytułu Rafael Nadal bądź Radek Stepanek.

BNP Paribas Open, Indian Wells (USA)
ATP World Tour Masters 1000, kort twardy, pula nagród 5,240 mln dolarów
sobota, 8 marca

II runda gry pojedynczej:

Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 3) - Ivo Karlović (Chorwacja) 6:3, 7:5
Andy Murray (Wielka Brytania, 5) - Lukáš Rosol (Czechy) 4:6, 6:3, 6:2
Roger Federer (Szwajcaria, 7) - Paul-Henri Mathieu (Francja, Q) 6:2, 7:6(5)
Miloš Raonić (Kanada, 10) - Édouard Roger-Vasselin (Francja) 7:6(4), 4:6, 7:6(2)
Tommy Haas (Niemcy, 11) - Jérémy Chardy (Francja) 6:3, 6:4
Kevin Anderson (RPA, 17) - Lleyton Hewitt (Australia) 7:6(5), 6:4
Dmitrij Tursunow (Rosja, 27) - Juan Mónaco (Argentyna) 7:6(4), 6:4
Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina, 28) - Tim Smyczek (USA) 7:6(3), 6:4
Andreas Seppi (Włochy, 29) - Sam Querrey (USA) 4:6, 7:6(3), 6:3
Jiří Veselý (Czechy) - Pablo Andújar (Hiszpania, 32) 6:1, 2:6, 6:1
Jewgienij Donskoj (Rosja, LL) - Michael Russell (USA) 6:4, 6:3