ATP Miami: Stracony set Wawrinki, udany rewanż Berdycha, Cilić i Monfils odpadli

Stanislas Wawrinka potrzebował trzech setów, aby pokonać Daniela Gimeno w II rundzie turnieju ATP w Miami. Udany rewanż za porażkę sprzed trzech lat ze Stephane'em Robertem zanotował Tomas Berdych.

Marcin Motyka

Stanislas Wawrinka wygrał 14 z 15 meczów w obecnym sezonie. Rozstawiony z numerem trzecim Szwajcar potrzebował jednak trzech setów, aby wyeliminować notowanego o 96. miejsc niżej w rankingu ATP Daniela Gimeno. Tenisista z Lozanny zwyciężył ostatecznie 6:0, 3:6, 6:3 w niespełna półtorej godziny i po raz trzeci w karierze awansował do III rundy Sony Open Tennis.

Pierwszy set nie wskazywał na to, iż Wawrinka może mieć jakiekolwiek problemy w tym meczu. Szwajcar całkowicie zdominował wydarzenia na placu gry, posłał 11 uderzeń wygrywających, przegrał zaledwie osiem z 33 rozegranych punktów i wygrał tę odsłonę w niecałe 20 minut, nie tracąc nawet gema.

Gimeno zdołał jednak wrócić do gry po klęsce w partii otwarcia. Wawrinka zdecydowanie obniżył loty i Hiszpan zapisał drugiego seta na swoim koncie (6:3). W trzeciej odsłonie Szwajcar jednak na nowo opanował sytuację, błyskawicznie wywalczył breaka, a w końcówce dołożył kolejne przełamanie.

Łącznie mistrz tegorocznego Australian Open zapisał na swoim koncie osiem asów, trzy podwójne błędy serwisowe, przy własnym podaniu wygrał 82 proc. punktów, posłał 38 uderzeń wygrywających i popełnił 30 niewymuszonych błędów. - W Miami zawsze czuję się znakomicie. To niezwykle ekscytujące grać przed tak wielką publicznością. Przed trzecim setem ważne było dla mnie, aby zachować koncentrację i uniknąć negatywnych emocji - powiedział Helwet.

Przeciwnikiem Wawrinki w III rundzie będzie Edouard Roger-Vasselin. Francuz niespodziewanie wygrał 6:2, 7:6(5) w godzinę i 37 minut z oznaczonym numerem 25. Marinem Ciliciem, ani razu nie tracąc własnego podania i dwukrotnie uzyskując przełamanie Chorwata, który posłał dziesięć asów, ale pierwszym serwisem trafiał ze skutecznością ledwie 46 proc. Roger-Vasselin ma niekorzystny bilans spotkań z Wawrinką (1-2), przegrał również ich ostatnie spotkanie w styczniowym finale turnieju w Madrasie.

Tomas Berdych w znakomitym stylu zrewanżował się Stephane'owi Robertowi za bolesną porażkę sprzed trzech lat. W I rundzie Rolanda Garrosa 2011 Czech prowadził z Francuzem 2-0 w setach, mimo to przegrał w pięciu partiach (7:9 w decydującej).

W sobotę w Miami Robert też miał swoje szanse. Francuz prowadził 5:4 z przewagą przełamania w pierwszej odsłonie, miał nawet piłkę setową, ale Berdych uzyskał breaka powrotnego i wygrał tę partię w tie breaku 7-5. Drugi set toczył się już pod dyktando Czecha, turniejowej "siódemki", który stracił tylko jednego gema.

Berdych, finalista Sony Open Tennis z 2010 roku, w III rundzie zmierzy się z João Sousą. Portugalczyk wygrał 7:6(5), 3:6, 6:3 ponad trzygodzinną batalię z oznaczonym numerem 26. Gillesem Simonem i po raz pierwszy w karierze awansował do 1/16 finału turnieju rangi ATP Masters 1000.

Jarkko Nieminen w czwartek zapisał się w annałach męskiego tenisa wygrywając najkrótszy mecz w historii cyklu ATP World Tour, w 28 minut i 20 sekund rozbijając Bernarda Tomicia. W sobotę Fin sam musiał przełknąć gorycz porażki z rąk Ołeksandra Dołgopołowa. Rozstawiony z numerem 22. Ukrainiec, półfinalista zeszłotygodniowego turnieju rangi ATP Masters 1000 w Indian Wells, wygrał 6:4, 6:2 w 72 minuty.

25-letni kijowianin wyrównał bilans konfrontacji z Finem na 2-2. W następnej rundzie zmierzy się z Yen-Hsunem Lu bądź szczęśliwym przegranym z kwalifikacji Dusanem Lajoviciem, który w głównej drabince zastąpił kontuzjowanego Tommy'ego Haasa.

Już na pierwszej przeszkodzie zatrzymał się Gael Monfils. Zmagającemu się z kontuzją łokcia rozstawionemu z numerem 23. Francuzowi w odniesieniu zwycięstwa z Guillermo Garcią-Lopezem nie pomogła nawet godzinna przerwa spowodowana opadami deszczu. 26-letni paryżanin aż sześć razy dał się przełamać, popełnił 39 niewymuszonych błędów i uległ Hiszpanowi w dwóch setach.

García-López, który posłał dziesięć winnerów i popełnił 23 pomyłki własne, poprawił bilans pojedynków w Monfilsem na 2-3 i po raz pierwszy w karierze awansował do III rundy imprezy w Miami, w której zagra z Milosem Raoniciem, turniejową "12", lub kwalifikantem Jackiem Sockiem.