ATP Miami: Wawrinka o ćwierćfinał z Dołgopołowem, trwa piękny sen Beckera

Stanislas Wawrinka awansował do IV rundy turnieju ATP World Tour Masters 1000 w Miami. O ćwierćfinał powalczy również Benjamin Becker, który do drabinki singla dostał się jako lucky loser.

Rafał Smoliński

Mistrz Australian Open 2014 i rozstawiony z numerem trzecim w Miami Stanislas Wawrinka w poniedziałek po raz czwarty spotkał się z Edouardem Rogerem-Vasselinem. Ostatni raz obaj panowie zmierzyli się ze sobą w finale tegorocznego turnieju w Madrasie, gdzie Szwajcar zwyciężył 7:5, 6:2.

W poniedziałek na kortach Crandon Park gra była początkowo niezwykle wyrównana, a reprezentant Trójkolorowych był w stanie napsuć krwi Helwetowi. W dziewiątym gemie Roger-Vasselin wypracował dwa break pointy, lecz Stan zaprezentował w momencie zagrożenia tenis, do którego przyzwyczaił fanów w Melbourne. W 12. gemie Francuz z wielkim trudem oddalił trzy setbole, lecz po chwili potężny forhend Szwajcara zwieńczył premierową odsłonę.

Porażka z pierwszej części meczu wyraźnie podziałała negatywnie na Rogera-Vasselina, który na początku drugiego seta szybko oddał serwis. Wawrinka grał wówczas jak natchniony: kończył sporo piłek zarówno z forhendu, jak i bekhendu, a w czwartym gemie stanął przed szansą na kolejnego breaka. Francuz uratował się jeszcze przed porażką, a następnie był w stanie odrobić stratę przełamania, co było wynikiem prostych błędów Szwajcara. Stan błyskawicznie jednak wszedł na wyższy poziom i przy stanie 5:4 wykorzystał drugiego meczbola.

Wawrinka, który skończył 44 piłki i zanotował 31 błędów własnych (przy 13 winnerach i 11 pomyłkach Rogera-Vasselina), wyrównał swój najlepszy wynik w Miami, a o pierwszy w karierze ćwierćfinał na Florydzie zagra we wtorek z Ołeksandrem Dołgopołowem. Ukrainiec męczył się w poniedziałek z Dusanem Lajoviciem, który do głównej drabinki singla wszedł w miejsce kontuzjowanego Tommy'ego Haasa. Serb w III secie nie wykorzystał przy stanie 5:4 podania na mecz, a kilka minut później w tie breaku prowadził 4-2. Ostatecznie jednak zwycięstwo 3:6, 6:0, 7:6(5) odniósł pochodzący z Kijowa Dołgopołow.

Do IV rundy awansował z kolei drugi z lucky loserów, Benjamin Becker. Doświadczony Niemiec wszedł do drabinki singla w miejsce Juana Martína del Potro, który w poniedziałek przeszedł operację lewego nadgarstka. Reprezentant naszych zachodnich sąsiadów w pełni wykorzystał swoją szansę i zwyciężył 6:3, 7:5 słoweńskiego kwalifikanta Aljaza Bedene.

Kolejnym rywalem Beckera będzie rozstawiony z numerem 12. Milos Raonić. Kanadyjczyk nie marnował w poniedziałek czasu na korcie i gładko zwyciężył 6:1, 6:2 Hiszpana Guillermo Garcię-Lopeza. - Myślę, że generalnie poprawiłem trochę rzeczy, zwłaszcza returny przy drugim serwisie, dzięki czemu mogłem wykorzystać swoje szanse. To będzie trudny mecz przeciwko Beckerowi, ale wszystko jest w moich rękach - powiedział reprezentant Kraju Klonowego Liścia.

Sony Open Tennis, Miami (USA)
ATP World Tour Masters 1000, kort twardy, pula nagród 4,270 mln dolarów
poniedziałek, 23 marca

III runda gry pojedynczej:

Stanislas Wawrinka (Szwajcaria, 3) - Édouard Roger-Vasselin (Francja) 7:5, 6:4
Miloš Raonić (Kanada, 12) - Guillermo García-López (Hiszpania) 6:1, 6:2
Ołeksandr Dołgopołow (Ukraina, 22) - Dušan Lajović (Serbia, LL) 3:6, 6:0, 7:6(5)
Benjamin Becker (Niemcy, LL) - Aljaž Bedene (Słowenia, Q) 6:3, 7:5