WTA Oeiras: Carla Suarez nie straciła gema, Swietłana Kuzniecowa w ćwierćfinale

Carla Suarez nie oddała nawet gema Barborze Zahlavovej-Strycovej i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA w Oeiras. O półfinał zagrają ze sobą Swietłana Kuzniecowa i Eugenie Bouchard.

W I rundzie Carla Suarez (WTA 15) oddała trzy gemy Ałłie Kudriawcewej, a w walce o ćwierćfinał rozbiła 6:0, 6:0 Barborę Zahlavovą-Strycovą (WTA 56). W ciągu 57 minut gry Hiszpanka zdobyła 25 z 35 punktów przy swoim podaniu oraz 17 z 22 przy drugim serwisie rywalki. Wykorzystała sześć z 10 break pointów, a sama nie broniła ani jednego. - Wynik wygląda łatwo, ale gemy były trudne - powiedziała zawodniczka z Barcelony. - Grałam dobrze, nie psułam piłek i myślę, że ona była trochę zmęczona po wczorajszym meczu, więc to było dla mnie korzystne. To dobry dla mnie turniej. Kort ziemny to moja ulubiona nawierzchnia i kocham tutaj grać. Suárez w dwóch poprzednich sezonach grała w Oeiras w finale - w 2012 przegrała z Kaią Kanepi, a w 2013 roku nie sprostała Anastazji Pawluczenkowej. W środę odniosła ona trzecie w karierze zwycięstwo bez straty gema - w 2010 roku w Acapulco odprawiła na rowerze Gretę Arn, a w ubiegłym sezonie w US Open to samo uczyniła z Lauren Davis.
Kolejną rywalką Hiszpanki będzie Polona Hercog (WTA 64), która zwyciężyła 6:3, 4:6, 6:2 Lucie Safarovą (WTA 26). W trwającym dwie godziny i pięć minut spotkaniu Słowenka zaserwowała pięć asów, za to Czeszka zrobiła osiem podwójnych błędów, siedem razy oddała podanie i zdobyła tylko 10 z 34 punktów przy swoim drugim podaniu. Dla Hercog to trzeci turniej w sezonie - po Australian Open pauzowała najpierw z powodu kontuzji barku, a następni dokuczało jej żebro. Wróciła do gry w ubiegłym tygodniu w Marrakeszu i doszła do ćwierćfinału, przegrywając z późniejszą triumfatorką Marią-Teresą Torró-Flor. Šafářová to mistrzyni portugalskiej imprezy sprzed dziewięciu lat.

Eugenie Bouchard (WTA 18) pokonała 6:4, 6:2 Jarosławę Szwiedową (WTA 65). Kanadyjka w I secie wróciła ze stanu 2:4 i powalczy o trzeci półfinał w sezonie (po Australian Open i Charleston). W trwającym 87 minut spotkaniu obroniła ona siedem z dziewięciu break pointów. - Trudno było złapać rytm, ponieważ [Szwiedowa] potrafiła zdobyć kilka naprawdę wspaniałych punktów - powiedziała Bouchard po spotkaniu z dwukrotną ćwierćfinalistką Rolanda Garrosa. - Kontrolowała dzisiaj sporo wymian, z czego nie byłam zadowolona, chociaż ciągle czuję, że moja gra jest w dobrym miejscu i spróbuję sprawić, by była coraz lepsza. Pod koniec I seta było napięcie, więc po prostu starałam się utrzymać pozytywne myślenie i szczęśliwie przeszłam przez to. Myślę, że z każdym dniem będę trochę bardziej przyzwyczajona do kortów ziemnych. To wciąż jest okres przystosowywania się do gry na mączce i celem jest grać lepiej z meczu na mecz.

Kolejną rywalką Kanadyjki będzie mistrzyni Rolanda Garrosa 2009 Swietłana Kuzniecowa (WTA 29). Rosjanka wygrała 5:7, 6:4, 6:1 z Marią-Teresą Torro-Flor (WTA 50), która w ubiegłym tygodniu w Marrakeszu zdobyła swój pierwszy tytuł. W trwającym jedną godzinę i 56 minut spotkaniu Hiszpanka popełniła pięć podwójnych błędów serwisowych. Kuzniecowa posłała cztery asy oraz wykorzystała osiem z 16 break pointów i awansowała do drugiego ćwierćfinału w sezonie (w ubiegłym tygodniu w Stuttgarcie).

Pokonując w I rundzie Urszulę Radwańską, Yanina Wickmayer (WTA 58) zakończyła serię trzech porażek. W walce o ćwierćfinał szans nie dała jej Roberta Vinci (WTA 20), która wygrała 6:0, 6:2. W ciągu 53 minut Włoszka obroniła wszystkie osiem break pointów, jakie miała Belgijka, a sama wykorzystała wszystkie okazje na przełamanie (pięć z pięciu). Wickmayer, mistrzyni portugalskiej imprezy z 2009 roku, popełniła osiem podwójnych błędów i zdobyła tylko sześć z 20 punktów przy swoim drugim podaniu.

W pierwszym ćwierćfinale w sezonie Vinci spotka się z Jeleną Wiesniną (WTA 33), która po trzech godzinach i jednej minucie walki pokonała 5:7, 7:5, 7:6(7) Bojanę Jovanovski (WTA 40). W I secie Rosjanka od 5:3 przegrała cztery gemy z rzędu, za to w II partii sama wróciła z 3:5 po obronie piłki meczowej w 10. gemie. W decydującej odsłonie prowadziła 3:1, ale zwyciężyła dopiero w tie breaku, wykorzystując w nim czwartego meczbola (dwie zmarnowała przy 6-4, z czego jedną podwójnym błędem, a trzecią przy 7-6). Dla Wiesniny będzie to drugi ćwierćfinał w sezonie (po Pattaya City).

Odpadła mistrzyni imprezy z 2012 roku Kaia Kanepi (WTA 23), która przegrała 4:6, 5:7 z Iriną Begu (WTA 117). W trwającym jedną godzinę i 56 minut spotkaniu Rumunka obroniła dziewięć z 12 break pointów i osiągnęła drugi ćwierćfinał w sezonie (po Rio de Janeiro). O pierwszy półfinał od października 2012 roku (Linz) zmierzy się z Timeą Bacsinszky (WTA 165), która pokonała 7:5, 6:0 Ons Jabeur (WTA 139). Szwajcarka w ćwierćfinale turnieju rangi WTA zagra po raz pierwszy od października 2010 roku (Pekin).

Polona Hercog (Słowenia) - Lucie Šafářová (Czechy, 6) 6:3, 4:6, 6:2
Swietłana Kuzniecowa (Rosja, 7) - María-Teresa Torró-Flor (Hiszpania) 5:7, 6:4, 6:1
Jelena Wiesnina (Rosja, 8) - Bojana Jovanovski (Serbia) 5:7, 7:5, 7:6(7)
Timea Bacsinszky (Szwajcaria, Q) - Ons Jabeur (Tunezja, WC) 7:5, 6:0

Jesteśmy na Facebooku. Dołącz do nas! Na Twitterze też nas znajdziesz!