WTA Stanford: Venus Williams lepsza od Wiktorii Azarenki, Ivanović wróci do Top 10

Venus Williams pokonała Wiktorię Azarenkę i awansowała do ćwierćfinału turnieju WTA Premier rozgrywanego na kortach twardych w Stanfordzie.

Od 1998 roku Venus Williams nigdy nie odpadła w Stanfordzie wcześniej niż w ćwierćfinale. Jest ona mistrzynią tej imprezy z 2000 i 2002 roku oraz finalistką z lat 1999, 2000, 2004, 2005 i 2009. W tym sezonie gra tutaj po raz pierwszy od 2009 roku, gdy w meczu o tytuł uległa Marion Bartoli. W czwartek Amerykanka pokonała 6:4, 7:6(1) Wiktorię Azarenkę, podwyższając na 4-0 bilans spotkań z Białorusinką, która 31 lipca skończyła 25 lat.
W drugim gemie I seta Azarenka (WTA 10) od 0-30 zdobyła cztery punkty, popisując się wolejem, krosem forhendowym i na koniec posyłając wygrywający serwis na środek kortu. Po chwili z 0-40 wróciła Williams (WTA 25) i kapitalnym minięciem bekhendowym po krosie utrzymała podanie. Wspaniały lob dał Amerykance break pointa na 3:1, a przełamanie stało się faktem, gdy bekhend naciskanej Białorusinki wylądował poza kortem. Azarenka natychmiast odrobiła stratę, głębokim forhendem wymuszając na rywalce bekhendowy błąd. Po serii pewnych gemów dla serwujących, przy stanie 4:5 urodzona w Mińsku 25-latka dwoma podwójnymi błędami dała przeciwniczce dwie piłki setowe. Pierwszą Williams zmarnowała wyrzucając forhend, a drugą odparła Białorusinka wygrywającym serwisem. Kolejne dwa punkty padły łupem Amerykanki. Na koniec Azarenka wpakowała w siatkę forhend. W trzecim gemie II seta Białorusinka od 15-30 zdobyła trzy punkty popisując się kombinacją drop szota i loba oraz świetnym ciasnym krosem bekhendowym. Podwójnym błędem Azarenka dała Williams trzy break pointy w ósmym gemie. Amerykanka wykorzystała pierwszego z nich, długą wymianę wieńcząc wspaniałym krosem forhendowym. Znakomita kombinacja returnu bekhendowego po krosie i drajw woleja forhendowego przyniosła Białorusince dwie szanse na odrobienie straty. Venus z 15-40 doprowadziła do równowagi, ale wyrzucając bekhend podarowała rywalce trzecią szansę na przełamanie. Podanie oddała popełniając pierwszy podwójny błąd. W 12. gemie Białorusinka od 15-40 zdobyła cztery punkty. Pierwszego meczbola obroniła genialnym bekhendem po linii, a drugiego błędem bekhendowym zmarnowała Williams. W tie breaku Amerykanka wyprowadziła dwa wspaniałe forhendowe ciosy i odskoczyła na 5-0. Po podwójnym błędzie rywalki uzyskała pięć kolejnych piłek meczowych. Spotkanie zakończyła ostrym krosem forhendowym wymuszającym błąd.

W trwającym jedną godzinę i 42 minuty spotkaniu Azarenka popełniła pięć podwójnych błędów i zdobyła tylko sześć z 19 punktów przy swoim drugim podaniu. Williams zgarnęła 27 z 37 punktów przy własnym pierwszym podaniu oraz wykorzystała trzy z siedmiu break pointów. Amerykance naliczono 22 kończące uderzenia i 30 niewymuszonych błędów. Białorusinka miała 14 piłek wygranych bezpośrednio i 35 błędów własnych. Przy siatce Venus zdobyła 11 z 15 punktów, a Azarenka osiem z 14. Kolejną rywalką Williams będzie Andrea Petković (WTA 18).

Garbine Muguruza (WTA 28) pokonała 6:4, 6:4 Danielę Hantuchovą (WTA 33) i osiągnęła siódmy ćwierćfinał w sezonie (po Auckland, Hobart, Florianopolis, Marrakeszu, Rolandzie Garrosie i Den Bosch). W trwającym jedną godzinę i 40 minut spotkaniu Hiszpanka cztery razy oddała podanie, a sama wykorzystała sześć z 13 break pointów. Przy drugim podaniu Słowaczki zdobyła 21 z 25 punktów.

Kolejną rywalką Muguruzy będzie Andżelika Kerber (WTA 8), która wygrała 7:6(4), 0:6, 6:2 z Coco Vandeweghe (WTA 48). W ciągu dwóch godzin i ośmiu minut gry Niemka popełniła 10 podwójnych błędów (po pięć w I i II secie) i nie miała ani jednego asa. W sumie zdobyła o osiem punktów mniej (89-97) i zaliczyła o jedno przełamanie mniej od rywalki (3-4), ale po miażdżąco przegranym II secie pozbierała się i sięgnęła po zwycięstwo. Vandeweghe zaserwowała 13 asów, ale też popełniła siedem podwójnych błędów. Kerber w trzecim kolejnym turnieju osiągnęła ćwierćfinał (po Eastbourne i Wimbledonie). W ubiegłym sezonie Niemka pokonała Muguruzę w Indian Wells w ich jedynym do tej pory spotkaniu.

Rywalką Sereny Williams będzie w ćwierćfinale Ana Ivanović (WTA 11), z którą Amerykanka przegrała w styczniu w IV rundzie Australian Open. Serbka w czwartek rozbiła 6:1, 6:1 grającą dzięki dzikiej karcie Carol Zhao (WTA 421). Była liderka rankingu nie broniła ani jednego break pointa, a sama wykorzystała pięć z sześciu szans na przełamanie Kanadyjki. Dla Ivanović będzie to pierwszy ćwierćfinał w Stanfordzie. W dwóch poprzednich startach w tej imprezie (2010, 2011) wygrała ona łącznie jeden mecz. Serena wygrała pięć z sześciu dotychczasowych meczów z Serbką, w tym to ostatnie jakie odbyło się w maju w półfinale turnieju w Rzymie.

W przyszłym tygodniu Azarenka wypadnie z Top 10 po raz pierwszy od października 2010 roku. Białorusinka straci punkty za finał turnieju Carlsbadzie, który w ubiegłym sezonie odbywał się w tym samym czasie, co teraz w Stanfordzie. Ivanović znajdzie się w czołowej 10 po raz pierwszy od czerwca 2009 roku.

Bank of the West Classic, Stanford (USA)