Puchar Davisa: Roger Federer wprowadził Szwajcarię do finału

Roger Federer wygrał czwartą grę półfinału Pucharu Davisa z Fabio Fogninim i wprowadził reprezentację Szwajcarii do finału tych rozgrywek. O tytuł Helweci zagrają z Francją, która pokonała 4-1 Czechy.

Marcin Motyka
Półfinałową konfrontację Pucharu Davisa Szwajcarii z Włochami rozpoczął triumf Rogera Federera nad Simone Bolellim, a zakończyło zwycięstwo bazylejczyka z Fabio Fogninim. Przed rozpoczęciem rywalizacji Maestro mówił, że marzy, aby dać swojej ekipie awans do finału i tego dokonał, wygrywając obie gry singlowe bez straty seta. Szwajcaria w finale rozgrywek daviscupowych zagra drugi raz w historii. Pierwszy miał miejsce w 1992 roku i zakończył się porażką Helwetów 1-3 z USA.
Włosi za sprawą sobotniej deblowej wygranej Fogniniego i Bolellego przedłużyli swoje nadzieje na awans, ale gdy w niedzielę do akcji wkroczył arcymistrz z Bazylei, marzenia Italii szybko zostały rozwiane. Pierwszą partię gry niedzielnej gry z Fogninim Federer wygrał 6:2, od stanu 2:2 zdobywając cztery gemy z rzędu. Druga odsłona także zakończyła się pewną wygraną Szwajcara, 6:3. Najbardziej wyrównany był trzeci set, w którym Fognini wspiął się na wyżyny swoich umiejętności. 27-latek z San Remo popisywał się fantastycznymi zagraniami, ale nie wykorzystał ani jednej z czterech piłek na przełamanie. W decydującym tie breaku Federer wyczekał na odpowiedni moment do ataku, przy stanie 4-4 wywalczył mini przełamanie po fenomenalnym forhendowym returnie, następnie dołożył dwa brakujące punkty i w Szwajcarii rozpoczęło się wielkie święto.

- Mogę dzielić tak wielkie emocje z członkami zespołu, szwajcarskimi kibicami i moimi bliskimi. To wspaniałe uczucie - mówił Federer, który po zakończeniu meczu odbył rundę honorową na ramionach Stana Wawrinki i kapitana Szwajcarów Severina Luthiego. - Nasz awans do finału to wielkie wydarzenie dla całej Szwajcarii. Nie możemy być bardziej zadowoleni - uzupełnił wypowiedź lider swojej kadry Luthi.

Rywalizacja w Genewie ostatecznie zakończyła się wynikiem 3-2 dla Szwajcarii, ponieważ w piątej grze punkt dla gości zdobył Andreas Seppi, który pokonał w trzech setach Michaela Lammera.

W drugim półfinale, pomiędzy Francją a Czechami, sprawa rozstrzygnęła się już w sobotę. Niedzielne gry nie miały już znaczenia, a obie drużyny podzieliły się w nich punktami. Jiří Veselý, który zagrał za Tomasa Berdycha, pokonał 6:4, 6:3 zastępującego Jo-Wilfrieda Tsongę Juliena Benneteau, a wynik rywalizacji ustalił zastępujący Richarda Gasqueta Gael Monfils, pokonując 5:7, 6:4, 7:5 Lukasa Rosola.

Finał Pucharu Davisa 2014 będzie rozgrywany w dniach 21-23 listopada we Francji.

Francja - Czechy 4:1, Roland Garros, Paryż (Francja)
Półfinał Grupy Światowej, kort ziemny
piątek-niedziela, 12-14 września

Gra 1.: Richard Gasquet - Tomáš Berdych 6:3, 6:2, 6:3
Gra 2.: Jo-Wilfried Tsonga - Lukáš Rosol 6:2, 6:2, 6:3
Gra 3.: Richard Gasquet / Jo-Wilfried Tsonga - Radek Štěpánek / Tomáš Berdych 6:7(4), 6:4, 7:6(5), 6:1
Gra 4.: Julien Benneteau - Jiří Veselý 4:6, 3:6
Gra 5.: Gaël Monfils - Lukáš Rosol 5:7, 6:4, 7:5

Szwajcaria - Włochy 3:2, Palexpo, Genewa (Szwajcaria)
Półfinał Grupy Światowej, kort twardy w hali

Gra 1.: Roger Federer - Simone Bolelli 7:6(5), 6:4, 6:4
Gra 2.: Stan Wawrinka - Fabio Fognini 6:2, 6:3, 6:2
Gra 3.: Marco Chiudinelli / Stan Wawrinka - Simone Bolelli / Fabio Fognini 5:7, 6:3, 7:5, 3:6, 2:6
Gra 4.: Roger Federer - Fabio Fognini 6:2, 6:3, 7:6(4)
Gra 5.: Michael Lammer - Andreas Seppi 4:6, 6:1, 4:6

Challenger Szczecin: Dustin Brown triumfatorem turnieju singla