Mistrzostwa WTA: Karolina Woźniacka wygrała niesamowity maraton z Marią Szarapową!

Karolina Woźniacka wygrała pierwszy mecz w Mistrzostwach WTA 2014. W spotkaniu otwierającym zmagania w Grupie Białej Dunka po trzech godzinach i 13 minutach okazała się lepsza od Marii Szarapowej!
Rafał Smoliński

Podczas wielkoszlemowego US Open 2014 Karolina Woźniacka okazała się w trzech setach lepsza od Marii Szarapowej, ale ich pojedynek nie był tak dramatyczny, jak ten rozegrany we wtorek. W singapurskiej hali emocji nie brakowało aż do samego końca. Były znakomite zagrania, świetnie obronione break pointy, przegrane punkty z powodu braku możliwości skorzystania z systemu Hawk-Eye oraz... problemy z oświetleniem.

Urodzona w Odense tenisistka jako pierwsza uzyskała przewagę przełamania, choć Rosjanka miała szanse na breaka w pierwszym i trzecim gemie. Woźniacka wyszła na 3:0, ale agresywnie grająca Szarapowa szybko doprowadziła do wyrównania. Kiedy po dziewiątym gemie Rosjanka w końcu wyszła na prowadzenie, wydawało się, że po zmianie stron zwieńczy seta.

Tak się jednak nie stało, ponieważ wiceliderka rankingu popełniła za dużo prostych błędów i 10. gema zapisała na swoje konto Dunka. Sytuacja na placu gry uległa wówczas zmianie, bowiem Woźniacka pewnie utrzymała serwis, a następnie, przy wydatnej pomocy przeciwniczki, uzyskała setbola. Szarapowej udało się jednak zażegnać niebezpieczeństwo i o losach setach decydował tie break. W rozgrywce tej Rosjanka prowadziła już 4-2, lecz przegrała pięć piłek z rzędu i w efekcie całą premierową odsłonę.

Druga partia zaczęła się tak samo jak pierwsza. Uskrzydlona zwycięstwem w premierowym secie Woźniacka szybko uzyskała przełamanie, ale Rosjanka doprowadziła do wyrównania po 3. Po chwili Dunka uzyskała przewagę przełamania i na kort wkroczył Sven Gröneveld, aby zmobilizować Szarapową do dalszej walki. Pochodzącej z Niagania zawodniczce udało się powrócić ze stanu 3:5, a w 12. gemie miała nawet setbola. To właśnie wtedy Woźniacka nie mogła sprawdzić śladu, ponieważ wcześniej wykorzystała wszystkie swoje challenge'e. W dramatycznym tie breaku tym razem górą była Szarapowa, która wykorzystała trzeciego setbola.

Panie przebywały na korcie już ponad dwie godziny, a jeszcze przyszło im rozegrać trzecią partię. I tym razem znakomicie rozpoczęła Woźniacka, która w drugim gemie uzyskała przełamanie. Szarapowa wyrównała na po 2 i było to wszystko, co mogła zrobić w tym spotkaniu. Woźniacka do końca zachowała zimną krew. Dużo biegała, a jej rywalka sporo psuła. W efekcie cztery gemy z rzędu padły łupem Dunki, która po trzech godzinach i 13 minutach zwyciężyła ostatecznie 7:6(4), 6:7(5), 6:2.

Statystyki meczu Marii Szarapowej z Karoliną Woźniacką (foto: Twitter) Statystyki meczu Marii Szarapowej z Karoliną Woźniacką (foto: Twitter)
Należy zauważyć, że Szarapowa nie zagrała dziś swojego najlepszego tenisa. Rosjanka popełniła aż 15 podwójnych błędów, skończyła 43 piłki i miała aż 76 niewymuszonych błędów. Wiceliderka rankingu WTA siedmiokrotnie nie utrzymała własnego podania. Woźniacka natomiast miała trzy asy, pięć podwójnych błędów, 14 winnerów i 35 pomyłek. Dunka w swoim stylu starała się grać solidnie w defensywie, a serwis straciła w sumie pięć razy.

Woźniacka wygrała drugi w obecnym sezonie mecz z Szarapową (wcześniej w IV rundzie US Open) i poprawiła na 4-5 bilans bezpośrednich pojedynków z Szarapową. Dunka dzięki zwycięstwu 2-1 w setach znajdzie się na drugim miejscu w Grupie Białej po pierwszej serii gier.