ATP Madras: Stan Wawrinka obronił tytuł, wspaniały dzień szwajcarskiego tenisa

Stan Wawrinka pokonał w finale turnieju ATP w Madrasie Aljaza Bedene i obronił tytuł w tej imprezie. Łącznie dla Szwajcara to ósme mistrzostwo w głównym cyklu, w tym trzecie w Aircel Chennai Open.

Marcin Motyka
Niedziela była wspaniałym dniem dla szwajcarskich kibiców tenisa. Kilkadziesiąt minut po tym, jak w Brisbane zwyciężył Roger Federer, w turnieju ATP w Madrasie triumfowała druga rakieta Szwajcarii, Stan Wawrinka. W finale Aircel Chennai Open 29-latek z Lozanny wygrał w dwóch setach z kwalifikantem, Aljazem Bedene.
Bedene, który zapisał się 20-letniej historii turnieju w Madrasie, ponieważ został pierwszym kwalifikantem, jaki zagrał w finale, po półfinałowej batalii z Roberto Bautista, w której obronił cztery piłki meczowe, w meczu o tytuł nie miał wiele do powiedzenia. Wawrinka kontrolował cały pojedynek, w wymianach umiejętnie konstruował akcje, pewnie serwował, nie dał przeciwnikowi ani jeden szansy na przełamanie, a sam po jednym razie w obu setach przełamywał podanie Słoweńca.

Dzięki temu Szwajcar pierwszy raz w karierze wygrał ten sam turniej w dwóch kolejnych sezonach oraz stał się pierwszym tenisistą, który obronił tytuł w Madrasie od czasów Marina Cilicia, mistrza tej imprezy z lat 2009-10.

- Genialna atmosfera jest jednym z powodów, dla których wracam tu co roku. To był wspaniały finał. Jestem zadowolony z poziomu swojej gry - mówił Wawrinka, pierwszy w dziejach trzykrotny mistrz Aircel Chennai Open (zwyciężył również w 2011 roku).

- To był dla mnie wspaniały tydzień. Ciężka praca, jaką wykonałem, opłaciła się. To jest mój ulubiony turniej i już nie mogę doczekać się powrotu tutaj w przyszłym roku. Stanowi należą się gratulacje. Zagrał niesamowicie - powiedział Bedene, dla którego był to pierwszy finał w głównym cyklu w karierze.

W zmaganiach deblowych zwyciężyli Yen-Hsun Lu i Jonathan Marray, którzy w finale wygrali 6:3, 7:6(4) z rozstawionymi z numerem pierwszym Leanderem Paesem i Ravenem Klaasenem. Dla Tajwańczyka to trzeci deblowy tytuł w karierze, w tym drugi w Madrasie (w 2005 roku triumfował razem z Rainerem Schuettlerem), zaś Brytyjczyk zdobył swoje drugie mistrzostwo.

Aircel Chennai Open, Madras (Indie)
ATP World Tour 250, kort twardy, pula nagród 403,4 tys. dolarów
niedziela, 11 stycznia

finał gry pojedynczej:

Stan Wawrinka (Szwajcaria, 1) - Aljaž Bedene (Słowenia, Q) 6:3, 6:4

finał gry podwójnej:

Yen-Hsun Lu (Tajwan) / Jonathan Marray (Wielka Brytania) - Leander Paes (Indie, 1) / Raven Klaasen (RPA, 1) 6:3, 7:6(4)