ATP Auckland: Corić i Monaco poza turniejem, Gulbis i Robredo poznali rywali

Yen-Hsun Lu w I rundzie turnieju ATP w Auckland pokonał Juana Monaco. Z imprezą pożegnali się także Borna Corić oraz Santiago Giraldo, a pierwszych rywali poznali Tommy Robredo i Ernests Gulbis.

Marcin Motyka
Odkąd Borna Corić wypowiedział słowa, że jest "najlepszym tenisistą swojego pokolenia" oraz, iż "gra jak Novak Djoković" nie wygrał ani jednego meczu. Co więcej, od tej pory w żadnym z setów nie zdobył więcej niż czterech gemów. W ubiegłym tygodniu w Madrasie przegrał 1:6, 4:6 ze Stanem Wawrinką, a we wtorek, w I rundzie imprezy ATP w Auckland, uległ 3:6, 4:6 Pablo Carreno.
23-latek z Barcelony, wielka nadzieja hiszpańskiego tenisa, w ciągu 72 minut gry z chorwackim posiadaczem dzikiej karty, ani razu nie dał się przełamać, a sam wykorzystał trzy z sześciu break pointów, co dało mu przepustkę do meczu 1/8 finału z rozstawionym z numerem ósmym Steve'em Johnsonem. Wspaniałą niespodziankę miejscowym kibicom sprawił Michael Venus. 426. tenisista świata obronił trzy piłki meczowe i pokonał klasyfikowanego o 317. lokat wyżej w światowej hierarchii Alejandro Gonzaleza. - Czuję się niesamowicie. Przez cały mecz starałem się koncentrować tylko na sobie i grać agresywnie. To dla mnie coś nierealnego. Dziękuję kibicom za wspaniały doping - mówił Nowozelandczyk, który w nagrodę o ćwierćfinał zmierzy się z Tommym Robredo.

Swojego rywala poznał też po wycofaniu się Davida Ferrera najwyżej notowany uczestnik tegorocznej edycji Heineken Open Ernests Gulbis. Oznaczony "dwójką" Łotysz skonfrontuje swe siły z Jiřím Veselým. We wtorek czeski kwalifikant pokonał 6:3, 7:6(4) Thomaza Bellucciego.

Awans do II rundy wywalczył zeszłoroczny finalista Yen-Hsun Lu. Rozstawiony z numerem dziewiątym Tajwańczyk, który w ubiegłym tygodniu triumfował w deblowych zmaganiach w Madrasie, wygrał 6:4, 2:6, 6:1 z Juanem Monaco, pokonując Argentyńczyka pierwszy raz karierze. - Juan to bardzo trudny rywal, tenisista ze ścisłej czołówki. Czułem zmęczenie po turnieju w Madrasie, ale w trzecim secie grałem swój najlepszy tenis. Myślę, że to był mój bardzo dobry mecz - powiedział Lu, który w 1/8 finału zagra z pogromcą, Paolo Lorenziego, Albertem Ramosem.

W walce o ćwierćfinał Heineken Open nie dojdzie kolumbijskiego starcia. Wprawdzie Alejandro Falla bardzo pewnie pokonał Jose'a Stathama, lecz zawiódł oznaczony numerem szóstym Santiago Giraldo, który w meczu z Kennym de Schepperem ugrał ledwie pięć gemów.

Diego Schwartzman wygrał w trzech setach z rozstawionym z numerem siódmym Guillermo Garcią-Lopezem i w II rundzie zmierzy się z Donaldem Youngiem. Amerykanin pokonał 6:7(2), 6:1, 6:3 japońskiego kwalifikanta, Go Soedę.

Heineken Open, Auckland (Nowa Zelandia)
ATP World Tour 250, kort twardy, pula nagród 464,4 tys. dolarów
wtorek, 13 stycznia

I runda gry pojedynczej:

Yen-Hsun Lu (Tajwan, 9) - Juan Mónaco (Argentyna) 6:4, 2:6, 6:1
Diego Schwarztman (Argentyna) - Guillermo García-López (Hiszpania, 7) 6:2, 4:6, 6:1
Albert Ramos (Hiszpania) - Paolo Lorenzi (Włochy) 6:4, 6:3
Donald Young (USA) - Gō Soeda (Japonia, Q) 6:7(2), 6:1, 6:3
Pablo Carreño (Hiszpania) - Borna Ćorić (Chorwacja, WC) 6:4, 6:3
Kenny de Schepper (Francja, Q) - Santiago Giraldo (Kolumbia) 6:2, 6:3
Jiří Veselý (Czechy, Q) - Thomaz Bellucci (Brazylia) 6:3, 7:6(4)
Michael Venus (Nowa Zelandia, WC) - Alejandro González (Kolumbia, WC) 5:7, 6:3, 7:6(7)
Alejandro Falla (Kolumbia, LL) - Jose Statham (Nowa Zelandia, WC) 6:4, 6:4

wolne losy: Ernests Gulbis (Łotwa, 2); Roberto Bautista (Hiszpania, 3); Kevin Anderson (RPA, 4); Tommy Robredo (Hiszpania, 5)

ATP Sydney: Zwycięski powrót Juana Martina del Potro