Puchar Davisa: Nestor i Pospisil wygrali debla, Kanada o punkt od historycznego zwycięstwa

Reprezentacja Kanada wyszła na prowadzenie 2-1 w odbywającej się w Vancouver konfrontacji Grupy Światowej Pucharu Davisa z Japonią.

Marcin Motyka
W ubiegłorocznej, rozegranej w Tokio, konfrontacji pomiędzy tymi reprezentacjami kluczową dla wygranej Japonii okazała się gra deblowa, w której zwyciężyli Kei Nishikori i Yasutaka Uchiyama. Tym razem kapitan drużyny z Kraju Kwitnącej Wiśni Minoru Ueda nie zdecydował się na wystawienie asa swojej ekipy i u boku Uchiyamy zagrał Go Soeda. Zmiany w składzie dokonał również sternik Kanadyjczyków Martin Laurendeau i u boku Daniela Nestora posłał w bój Vaska Pospisila, rezygnując z usług Franka Dancevicia.
Na tych rozsadach lepiej wyszli tenisiści spod znaku Klonowego Liścia. Dwaj mistrzowie wielkoszlemowi w grze podwójnej - Nestor (ośmiokrotny) i Pospisil (jednokrotny) wygrali z parą Soeda / Uchiyama w pięciu setach po niemal trzech godzinach gry i wyprowadzili swoją drużynę na prowadzenie w rywalizacji z Japonią 2-1. Pierwszą partię Kanadyjczycy wygrali 7:5. W drugiej, za sprawą fenomenalnie returnującego Soedy, lepsi w stosunku 6:2 okazali się Japończycy. Dwie kolejne miały taki sam przebieg - odpowiednio Kanada w trzeciej i Japonia w czwartej wychodziły na prowadzenie 3:0 i już nie roztrwoniły tej przewagi.

W nerwowym piątym secie obie pary utrzymywały własne podania. Końcówka jednak należała do gospodarzy. W ósmym gemie, przy stanie 4:3 dla Nestora i Pospisila, Soeda nie wytrzymał presji. 30-latek z Tokio oddał serwis do zera, przy break poincie popełniając podwójny błąd. Kanadyjczycy wyszli na prowadzenie 5:3 i bez przeszkód zakończyli całą grę, zdobywając dziesięć końcowych punktów.

Nestor, który sobotnim występem rozpoczął 23. rok gry w drużynie narodowej, i Pospisil w ciągu dwóch godzin i 58 minut zaserwowali 13 asów, popełnili 11 podwójnych błędów, cztery razy zostali przełamani, wykorzystali cztery z 12 break pointów, posłali 43 zagrania kończące i popełnili 45 niewymuszonych błędów.

Dzięki punktowi zdobytemu w deblu, Kanada po trzech grach prowadzi 2-1 i jest o krok od pierwszego w historii zwycięstwa z Japonią w Pucharze Davisa.

Natomiast tenisiści z Kraju Kwitnącej Wiśni, aby awansować do ćwierćfinału, muszą wygrać obie niedzielne gry. W dziejach ich występów w Pucharze Davisa pięć razy zdarzyło, by wygrali pojedynek, w którym przegrywali 1-2, ale tylko jeden raz na wyjeździe.

Kanada - Japonia 2:1, Doug Mitchell Thunderbird Sports Centre, Vancouver (Kanada), kort twardy w hali

Gra 1.: Milos Raonić - Tatsuma Itō 6:2, 6:1, 6:2
Gra 2.: Vasek Pospisil - Kei Nishikori 4:6, 6:7(5), 3:6
Gra 3.: Daniel Nestor / Vasek Pospisil - Gō Soeda / Yasutaka Uchiyama 7:5, 2:6, 6:3, 3:6, 6:3
Gra 4.: Milos Raonić - Kei Nishikori *niedziela od godz. 21:00
Gra 5.: Vasek Pospisil - Tatsuma Itō *niedziela

Puchar Davisa: Debel z niesamowitym tie breakiem, Włochy prowadzą z Kazachstanem

Kto awansuje do ćwierćfinału Pucharu Davisa?