Puchar Davisa: Debel z niesamowitym tie breakiem, Włochy prowadzą z Kazachstanem

Simone Bolelli i Fabio Fognini pokonali Andrieja Gołubiewa i Ołeksandra Niedowiesowa. Włochy prowadzą z Kazachstanem 2-1 w meczu I rundy Grupy Światowej Pucharu Davisa.

W styczniu Simone Bolelli i Fabio Fognini wygrali wspólnie Australian Open w grze podwójnej. W sobotę pokonali 7:6(4), 6:3, 6:7(13), 6:4 Andrieja Gołubiewa i Ołeksandra Niedowiesowa. Włochy wyszły na prowadzenie 2-1 w rozgrywanym w Astanie meczu I rundy Grupy Światowej Pucharu Davisa.
W I secie Bolelli i Fognini prowadzili 4:2, ale trzy kolejne gemy padły łupem Gołubiewa i Niedowiesowa. Przy 5:4 Kazachowie nie potrafili wykorzystać piłki setowej i okazali się gorsi w tie breaku. O wyniku II seta zadecydowało jedyne przełamanie, jakie Włosi uzyskali w ósmym gemie.

W III partii nie było ani jednego przełamania, a ozdobą całego meczu był niewiarygodny tie break. Prym wiedli w nim Gołubiew i Fognini. Drużyna gospodarzy wygrała 15-13 po obronie sześciu piłek meczowych. Kazachowie wykorzystali piątego setbola. Nie nastąpił jednak zwrot w całym pojedynku. W IV secie, tak jak w II, Włosi raz przełamali rywali (na 6:4), sami nie tracąc własnego podania ani razu.

Trwający trzy godziny i 18 minut pojedynek był nieco szarpany, ale tie break III seta był najlepszą reklamą męskiego debla. Włosi obronili trzy z czterech break pointów, a sami wykorzystali trzy z 10 szans na przełamanie. Naliczono im 47 kończących uderzeń i 47 niewymuszonych błędów. Kazachowie mieli 51 piłek wygranych bezpośrednio i 74 błędy własne. Przy siatce Gołubiew i Niedowiesow zdobyli 40 z 82 punktów, a Bolelli i Fognini 38 z 60. Reprezentanci gospodarzy zaserwowali więcej asów (13-6), ale w całym pojedynku zgarnęli o 19 punktów mniej od rywali (130-149).

Włosi w ubiegłym sezonie osiągnęli pierwszy półfinał Grupy Światowej od 1998 roku. Jeśli pokonają Kazachstan, w ćwierćfinale w dniach 17-19 lipca zagrają z Australią (na wyjeździe) lub Czechami (u siebie). Kazachowie w Grupie Światowej zadebiutowali w 2011 roku i do tej pory trzy razy grali w ćwierćfinale (2011, 2013, 2014). Cztery lata temu w I rundzie pokonali 3-2 Czechów, choć po deblu przegrywali 1-2. W 2013 roku w spotkaniu z Austrią (3-1) oraz w ubiegłym sezonie w meczu z Belgią (3-2) również uznali wyższość rywali w grze podwójnej.

Kazachstan - Włochy 1:2, National Tennis Centre, Astana (Kazachstan), kort twardy w hali

Gra 1.
: Michaił Kukuszkin - Simone Bolelli 7:(6), 6:1, 6:2
Gra 2.: Andriej Gołubiew - Andreas Seppi 3:6, 3:6, 7:6(5), 2:6
Gra 3.: Andriej Gołubiew / Ołeksandr Niedowiesow - Fabio Fognini / Simone Bolelli 6:7(4), 3:6, 7:6(13), 4:6
Gra 4.: Michaił Kukuszkin - Andreas Seppi *niedziela od godz. 9:00
Gra 5.: Andriej Gołubiew - Simone Bolelli *niedziela

Puchar Davisa: Francja i Serbia w ćwierćfinale, Bryanowie dali nadzieję USA