WTA Norymberga: Karin Knapp wygrała z Robertą Vinci i zdobyła drugi tytuł

Karin Knapp pokonała Robertę Vinci i została triumfatorką turnieju WTA International rozgrywanego na kortach ziemnych w Norymberdze.

W 2008 roku w Antwerpii Karin Knapp zaliczyła swój pierwszy singlowy finał w głównym cyklu. Przegrała wówczas z Justine Henin. W ubiegłym sezonie w Taszkencie Włoszka zdobyła swój premierowy tytuł po zwycięstwie nad Bojaną Jovanovski. W sobotę święciła swój drugi singlowy triumf. W finale w Norymberdze pokonała 7:6(5), 4:6, 6:1 Robertę Vinci.
Knapp (WTA 48) w pierwszych dwóch setach przegrywała 0:3. W I partii jej pogoń okazała się skuteczna. Z 2:5 wyszła na 6:5 po odparciu dwóch piłek setowych w dziewiątym gemie. Przy 6:5 sama zmarnowała setbola, ale była górą w tie breaku. W II secie Knapp z 1:4 wyrównała na 4:4, ale dwa kolejne gemy padły łupem jej rodaczki. Decydującą odsłonę Vinci (WTA 42) rozpoczęła od utrzymania podania na sucho, ale do końca meczu była w stanie zdobywać już tylko pojedyncze punkty. Mogła poprawić wynik na 2:5, ale od 40-15 straciła cztery punkty. W trwającym dwie godziny i sześć minut spotkaniu Knapp popełniła sześć podwójnych błędów. Wykorzystała też siedem z 17 break pointów, a sama własne podanie oddała pięć razy. Vinci przy swoim drugim serwisie zdobyła tylko 18 z 38 punktów.

Była to szósta konfrontacja obu tenisistek i piąta na korcie ziemnym. Bilans ich meczów to teraz 4-2 dla Knapp, która pokonała Vinci po raz drugi w sezonie (wcześniej w Marrakeszu).

Dla Vinci był to 13. singlowy finał w głównym cyklu, bilans to teraz 9-4. Sześć z dziewięciu swoich tytułów wywalczyła ona na korcie ziemnym. Po turnieju w Norymberdze Vinci awansuje do Top 40 rankingu. Knapp przesunie się w okolice 40. miejsca.

Teraz obie Włoszki udadzą się do Paryża na rozpoczynający się 24 maja wielkoszlemowy Roland Garros. W I rundzie Knapp zagra z Karoliną Woźniacką, a rywalką Vinci będzie Alize Cornet.

W deblu najlepsze okazały się Hao-Ching Chan i Anabel Medina, które w finale pokonały 6:4, 7:6(5) Larę Arruabarrenę i Ralucę Olaru. Hiszpanka wywalczyła 25. deblowy tytuł w głównym cyklu (bilans finałów 25-15), a dla Tajwanki to szóste trofeum (bilans finałów 6-5).

Nürnberger Versicherungscup, Norymberga (Niemcy)
WTA International, kort ziemny, pula nagród 250 tys. dolarów
sobota, 23 maja

finał gry pojedynczej:

Karin Knapp (Włochy, 6) - Roberta Vinci (Włochy, 4) 7:6(5), 4:6, 6:1

finał gry podwójnej:

Hao-Ching Chan (Tajwan, 2) / Anabel Medina (Hiszpania, 2) - Lara Arruabarrena (Hiszpania, 4) / Raluca Olaru (Rumunia, 4) 6:4, 7:6(5)