Roland Garros: Małe problemy Simony Halep i Jekateriny Makarowej w meczach otwarcia

Simona Halep pokonała Jewgieniję Rodinę i awansowała do II rundy wielkoszlemowego Rolanda Garrosa rozgrywanego na kortach ziemnych w Paryżu.

W ubiegłym sezonie Simona Halep (WTA 3) na paryskich kortach osiągnęła swój pierwszy wielkoszlemowy finał. Przegrała wówczas z Marią Szarapową po wspaniałej trzysetowej batalii. Szósty start w Rolandzie Garrosie Rumunka rozpoczęła od pokonania 7:5, 6:4 Jewgieniji Rodiny (WTA 90). Rosjanka w paryskiej imprezie wystąpiła po raz trzeci. W 2008 i 2011 roku również odpadła w I rundzie.
W trzecim gemie I seta Rodina oddała podanie podwójnym błędem, a w czwartym Halep od 15-30 zdobyła trzy punkty. Kończący return forhendowy dał Rumunce trzy break pointy na 4:1. Przełamanie stało się faktem, po tym jak Rosjanka wyrzuciła bekhend. Efektownym krosem forhendowym Rodina odrobiła część strat w szóstym gemie. Przy 5:4 Halep nie wykorzystała szansy na zakończenie seta serwisem. Rosjanka zaliczyła przełamanie głębokim forhendem wymuszającym błąd. W 11. gemie 26-letnia moskwianka oddała podanie, wyrzucając woleja i robiąc podwójny błąd. Dwa świetne dropszoty pozwoliły Rumunce ustalić wynik seta na 7:5. Przy 2:2 w II secie Halep zmarnowała break pointa, wyrzucając forhend. W siódmym gemie Rodina oddała podanie, popełniając bekhendowy błąd na zakończenie długiej wymiany. Rumunce nie udało się podwyższyć na 5:3, przy break poincie dla rywalki przestrzeliła forhend. Trzecia rakieta globu zaliczyła przełamanie na 5:4, popisując się pewnym forhendem po dobiegnięciu do słabego dropszota Rosjanki. W 10. gemie Halep od 15-30 zdobyła trzy punkty, mecz kończąc asem.

W całym meczu Halep zdobyła tylko dziewięć z 20 punktów przy swoim drugim podaniu. Znacznie lepiej funkcjonował jej pierwszy serwis (28 z 38 punktów). Rumunka trzy razy dała się przełamać, a sama wykorzystała pięć z siedmiu break pointów. Obie tenisistki popełniły po 26 niewymuszonych błędów. Halep naliczono 24 kończące uderzenia, a Rodina miała ich 20.

Kolejną rywalką Halep będzie Mirjana Lucić-Baroni (WTA 70), która pokonała 6:3, 3:6, 6:3 Lauren Davis (WTA 63). Agresywnie usposobiona Chorwatka zagrała 40 kończących uderzeń i zrobiła 49 niewymuszonych błędów. Amerykanka za to miała 13 piłek wygranych bezpośrednio i 16 błędów własnych. Było to pierwsze spotkanie obu tenisistek w głównym cyklu, a w sumie czwarte. W 2011 w Rock Hill i 2012 w Dothan (oba cykl ITF) oraz rok temu w kwalifikacjach do turnieju WTA w Rzymie lepsza była Davis. Lučić-Baroni wygrała pierwszy mecz w głównej drabince Rolanda Garrosa od 2002 roku. W ubiegłym sezonie Chorwatka pokonała Halep w III rundzie US Open.

Jako pierwsza w II rundzie zameldowała się Teliana Pereira (WTA 76), która wygrała 6:3, 6:2 z Fioną Ferro (WTA 325). Brazylijka wykorzystała wszystkie break pointy, jakie miała (pięć) oraz zdobyła 13 z 14 punktów przy siatce. Zanotowano jej 15 kończących uderzeń i 21 niewymuszonych błędów. Ferro miała 13 piłek wygranych bezpośrednio i 34 błędy własne. Dla 18-letniej Francuzki był to drugi wielkoszlemowy występ. W ubiegłym sezonie w Paryżu w I rundzie przegrała z Sabiną Lisicką. Pereira wygrała drugi mecz w karierze w wielkoszlemowym turnieju. Przed rokiem w Rolandzie Garrosie wyeliminowała Luksikę Kumkhum.

Podobnie jak Halep, nie zachwyciła Jekaterina Makarowa (WTA 9). Rosjanka w I secie meczu z Louisą Chirico (WTA 115) prowadziła 4:1, ale wygrała go 6:4, wykorzystując dopiero ósmą piłkę setową. W II partii 26-letnia moskwianka dwa razy oddała własne podanie, ale sama przełamała Amerykankę cztery razy i ostatecznie wygrała 6:4, 6:2. Makarowa posłała 20 kończących uderzeń i popełniła 20 niewymuszonych błędów. Debiutującej w paryskiej imprezie Chirico naliczono 16 piłek wygranych bezpośrednio i 32 błędy własne. Kolejną rywalką Rosjanki będzie Pereira i będzie to pierwsza konfrontacja obu tenisistek.

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Simona Halep dojdzie do ćwierćfinału Rolanda Garrosa 2015?