Roland Garros: Woźniacka skruszyła opór Knapp, trzysetowe mecze Kvitovej i Kuzniecowej

Karolina Woźniacka pokonała Karin Knapp i awansowała do II rundy wielkoszlemowego Rolanda Garrosa. Nie bez problemów swoje mecze wygrały Petra Kvitova i Swietłana Kuzniecowa.

Karin Knapp (WTA 42) w tygodniu poprzedzającym Rolanda Garrosa zdobyła tytuł w Norymberdze. W Paryżu w I rundzie stawiła opór Karolinie Woźniackiej (WTA 5), ale tylko w pierwszych czterech gemach, które jednak trwały prawie 35 minut. Później wszystko potoczyło się bardzo szybko na korzyść Dunki, która ostatecznie zwyciężyła 6:3, 6:0. Dla Włoszki to piąty z rzędu wielkoszlemowy turniej, z którego odpadła w I rundzie. Na paryskiej mączce dwa razy wygrała po dwa mecze (2007, 2008), ale poza tym nie odniosła na niej więcej żadnego zwycięstwa (w tej lewie Wielkiego Szlema wystąpiła po raz piąty).

W gemie otwarcia I seta Knapp odparła trzy break pointy kończącymi uderzeniami (forhend i dwa bekhendy), a czwartego zmarnowała Woźniacka wyrzucając return. Włoszka miała szansę, by wyjść na 2:0, ale wyrzuciła bekhend. W trzecim gemie przy 30-40 popisała się kombinacją bekhendu po linii i dropszota forhendowego. Dunka miała jeszcze jedną okazję na przełamanie, ale wyrzuciła loba. W piątym gemie Knapp oddała podanie pakując bekhend w siatkę. Przy 2:4 Włoszka zniwelowała break pointa głębokim krosem forhendowym wymuszającym błąd, ale w dziewiątym gemie po raz drugi straciła serwis. Na zakończenie seta popełniła podwójny błąd.

Głęboki return wymuszający błąd dał Woźniackiej przełamanie w drugim gemie II seta. W czwartym gemie Knapp odparła pierwszego break pointa krosem bekhendowym, ale przy drugim popełniła błąd na zakończenie długiej wymiany. Przy 0:5 Włoszka odparła pierwszego meczbola, ale świetny forhend po linii przyniósł Dunce drugiego. Spotkanie dobiegło końca, gdy forhend Knapp wyfrunął poza kort.

W całym meczu Włoszka popełniła pięć podwójnych błędów i zdobyła tylko dziewięć z 27 punktów przy swoim drugim podaniu. Dunka obroniła jednego break pointa, a sama wykorzystała pięć z 15 szans na przełamanie. Stroną dominującą w wymianach była Knapp, która posłała 29 kończących uderzeń, ale też zrobiła 50 niewymuszonych błędów. Woźniackiej naliczono sześć piłek wygranych bezpośrednio i dziewięć pomyłek.

W II rundzie Woźniacka zagra z Julią Görges (WTA 72), która pokonała 6:2, 5:7, 6:1 Coco Vandeweghe (WTA 33). Niemka miała o jednego asa więcej niż Amerykanka (6-5) oraz zrobiła znacznie mniej niewymuszonych błędów (12-40). Vandweghe posłała więcej kończących uderzeń (30-25). Görges dwa razy pokonała Woźniacką, gdy ta była liderką rankingu. Dokonała tego w 2011 roku w Stuttgarcie (finał) oraz w Madrycie. Bilans wszystkich ich konfrontacji to 4-3 dla Dunki.

Kiki Bertens (WTA 84) w ubiegłym sezonie doszła w Paryżu do IV rundy. Poza tym Holenderka zawsze odpadała tutaj po pierwszym meczu. Nie inaczej było także w tym roku. Przegrała 1:6, 6:4, 2:6 ze Swietłaną Kuzniecową (WTA 18), mistrzynią Rolanda Garrosa 2009. Rosjanka zdobyła 12 z 17 punktów przy siatce oraz posłała 26 kończących uderzeń przy 19 niewymuszonych błędach. Bertens, dla której był to czwarty start na paryskiej mączce, pokusiła się o 27 piłek wygranych bezpośrednio i zrobiła 31 błędów własnych.

Okrutnie z własną grą męczyła się Petra Kvitova (WTA 4), która ostatecznie pokonała 6:4, 3:6, 6:4 Marinę Eraković (WTA 80). W I secie Czeszka wróciła z 2:4, a w II nie udało się jej tego powtórzyć. W III partii Nowozelandka dwa razy odrabiała stratę przełamania, ale od 4:4 przegrała dwa kolejne gemy. W całym spotkaniu Kvitová zdobyła o trzy punkty mniej od rywalki (106-109). Na jej konto poszło 38 kończących uderzeń i 47 niewymuszonych błędów. Eraković posłała 24 piłki wygrane bezpośrednio i zrobiła 33 błędy własne. Było to drugie spotkanie tych zawodniczek w Rolandzie Garrosie. W ubiegłym sezonie w II rundzie Czeszka zwyciężyła 6:4, 6:4. Kolejną jej rywalką będzie Silvia Soler-Espinosa (WTA 97), która pokonała 6:4, 6:3 reprezentantkę gospodarzy Pauline Parmentier (WTA 95). W ubiegłym sezonie Francuzka doszła w Paryżu do IV rundy.