Challenger Prościejów: Awans Mateusza Kowalczyka, Andriej Kapaś bez powodzenia w kwalifikacjach

Mateusz Kowalczyk i Igor Zelenay wywalczyli awans do ćwierćfinału gry podwójnej. Dwa spotkania przegrał za to Andriej Kapaś: w kwalifikacjach i deblu.

Dominika Pawlik
Tradycyjnie na dużej imprezie w czeskim Prościejowie zawitali Polacy. Zarówno Mateusz Kowalczyk, jak i Andriej Kapaś swoich sił spróbowali w eliminacjach gry podwójnej. Specjalizujący się w deblu tenisista przegrał już w I rundzie z Pavlem Staubertem.
Lepiej powiodło się zabrzaninowi, który w II rundzie pokonał deblowego partnera swojego rodaka - Igora Zelenaya. W poniedziałek Kapaś walczył już o turniej główny, nie mając łatwego zadania. Jego przeciwnikiem był Szwajcar Henri Laaksonen, rozstawiony z numerem 2.

Polak nie sprostał jednak notowanemu na 285. pozycji rywalowi, zdołał wygrać z nim zaledwie trzy sety. Zabrzanin może jednak jeszcze wystąpić w turnieju głównym, jeśli ktoś wycofa się z drabinki.

Po regulaminowym odpoczynku Kapaś i Farrukh Dustow przystąpili do walki o ćwierćfinał debla. Martin Emmrich i Andreas Siljeström ostatecznie wygrali, będąc faworytami w tym spotkaniu, ale dopiero po dwóch tie breakach.

Więcej szczęścia mieli Kowalczyk i Zelenay, którzy trafili na występujących dzięki dzikiej karcie Jewgienijem Karlowskim i Michalem Konecnym. Polak i Słowak wygrali premierową odsłonę do dwóch, w kolejnym secie było więcej walki, ale ostatecznie na swoją korzyść rozstrzygnęła mecz bardziej doświadczona para.

Kolejnymi rywalami polsko-słowackiego duetu będą Andre Ghem i Joao Souza, którzy pokonali rozstawionych z numerem trzecim Johana Brunströma i Jonathana Erlicha.

UniCredit Czech Open, Prościejów (Czechy)
ATP Challenger Tour, kort ziemny, pula nagród 106,5 tys. euro
poniedziałek, 1 maja

I runda gry podwójnej:

Mateusz Kowalczyk (Polska) / Igor Zelenay (Słowacja) - Jewgienij Karlowski (Rosja, WC) / Michal Konečný (Czechy, WC) 6:2, 7:6(4)

Martin Emmrich (Niemcy, 4) / Andreas Siljeström (Szwecja, 4) - Farrukh Dustow (Uzbekistan) / Andriej Kapaś (Polska) 7:6(5), 7:6(2)