ATP Stuttgart: Rafael Nadal zwycięski w singlu, ale zrezygnował z walki o finał debla

Rafael Nadal po trzysetowym spotkaniu okazał się lepszy od Bernarda Tomicia w ćwierćfinale turnieju ATP World Tour 250 w Stuttgarcie. W sobotę rywalem Hiszpana będzie Gael Monfils.

Rafał Smoliński
Rozstawiony z numerem pierwszym Rafael Nadal spędził w sobotę na korcie dwie godziny i 20 minut, zanim zwyciężył oznaczonego "piątką" Bernarda Tomicia 6:4, 6:7(6), 6:3. Australijczyk miał więcej break pointów (9-6) i gdyby wykorzystał swoje szanse, to zdołałby wziąć rewanż za dwie porażki doznane w wielkoszlemowej imprezie rozgrywanej w Melbourne (2011, 2014).
Do półfinału MercedesCup awansował jednak były lider rankingu ATP, który w sobotę spotka się z rozstawionym z "czwórką" Gaelem Monfilsem. Francuz także potrzebował w piątek trzech setów, by odnieść zwycięstwo, bowiem pokonał grającego z "szóstką" faworyta gospodarzy, Philippa Kohlschreibera, 7:5, 3:6, 6:3. Nadal i Monfils zmierzą się po raz 13. w głównym cyklu. Ich aktualny bilans spotkań to 10-2 dla Rafy.W drugim półfinale dojdzie do starcia dwóch reprezentantów krajów bałkańskich. Rozstawiony z numerem drugim Marin Cilić w 141 minut uporał się z niemieckim kwalifikantem Mischą Zverevem, natomiast Viktor Troicki jako jedyny nie stracił w piątek seta i pokonał Australijczyka Sama Grotha 7:6(3), 6:1. Serb ma z triumfatorem US Open 2014 rachunki do wyrównania, bowiem przegrał cztery z siedmiu dotychczasowych meczów z Chorwatem.

Na piątek organizatorzy zawodów w Stuttgarcie zaplanowali także do rozegrania pierwszy mecz półfinałowy turnieju debla, ale Rafael Nadal musiał przeprosić swojego rodaka Feliciano Lopeza, gdyż wycofał się z powodu zmęczenia. Do finału awansowali zatem oznaczeni "trójką" Alexander Peya i Bruno Soares, a w sobotę będą mogli do nich dołączyć Marcin Matkowski i Nenad Zimonjić. Rozstawiona z numerem drugim polsko-serbska para spotka się w półfinale z turniejowymi "czwórkami", Rohanem Bopanną i Florinem Mergeą.

MercedesCup, Stuttgart (Niemcy)
ATP World Tour 250, kort trawiasty, pula nagród 574,9 tys. euro
piątek, 12 czerwca

ćwierćfinał gry pojedynczej:

Rafael Nadal (Hiszpania, 1) - Bernard Tomic (Australia, 5) 6:4, 6:7(6), 6:3
Marin Čilić (Chorwacja, 2) - Mischa Zverev (Niemcy, Q) 4:6, 7:6(5), 7:6(5)
Gaël Monfils (Francja, 4) - Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 6) 7:5, 3:6, 6:3
Viktor Troicki (Serbia, 8) - Sam Groth (Australia) 7:6(3), 6:1

ATP Den Bosch: Haase po obronie meczbola pokonał Karlovicia, awans Goffina i Mahuta

Jaki będzie skład finału turnieju ATP w Stuttgarcie?