Kokpit Kibice
Relacje na żywo
 • wszystkie
 • Piłka Nożna
 • Siatkówka
 • Żużel
 • Koszykówka
 • Piłka ręczna
 • Tenis
 • Zimowe

ATP, WTA oraz Athlete Ally mocno skrytykowały Serhija Stachowskiego

Serhij Stachowski został skrytykowany przez władze męskiego i kobiecego tenisa oraz organizację walczącą o równość w sporcie. Powodem są obraźliwe wypowiedzi Ukraińca o homoseksualistach.
Marcin Motyka
Marcin Motyka

W wywiadzie dla portalu xsport.ua Serhij Stachowski stwierdził, że "w męskich rozgrywkach nie ma gejów, w kobiecych co druga tenisistka to lesbijka" oraz dodał, iż z uwagi na ten fakt, jego córka nigdy nie zostanie tenisistką.


Tym samym Ukrainiec wywołał burzę. Został skrytykowany nie tylko przez kibiców, lecz także przez sportowe organizacje. Przewodnicząca WTA, Stacey Allaster, w oficjalnym oświadczeniu napisała: "To smutne, że w obecnych czasach są jeszcze ludzie o takich wąskich poglądach, z pogardą wypowiadający się o kobietach o innej orientacji seksualnej. To starodawne myślenie i dlatego jestem dumna z tenisistek, że idą do przodu i traktują wszystkich równo".

James Blake, były czwarty tenisista świata, stwierdził: - Jako były tenisista i ojciec dwóch córek, byłbym dumny, gdyby poszły one w ślady tak wielkich i inspirujących postaci jak Martina Navratilova czy Billie Jean King. Komentarze Stachowskiego stoją w opozycji do wartości, jakich nauczył mnie tenis. Stachowski chyba żartuje, sądząc, że w Top 100 rankingu ATP nie ma żadnego homoseksualisty. Mam nadzieję, że jeżeli pewnego dnia jakaś osoba ujawni się z tym, otrzyma należyte wsparcie.

Wzburzony wypowiedziami Ukraińca został również Hudson Taylor, założyciel i dyrektor Athlete Ally. Fundacja ta zajmuje się edukacją i aktywizacją społeczną sportowców w celu zwalczania homofobii w sporcie. Współpracowała z ligami NBA, WNBA i MLB oraz za jej sprawą w Karcie Olimpijskiej znajduje się zapis o niedyskryminowaniu sportowców ze względu na ich orientację seksualną.

- Sport łączy ludzi. Jednoczy wszystkich, niezależnie od orientacji seksualnej. Komentarze Serhija Stachowski są niezgodne z wartościami szacunku i integracji, na których oparty jest tenis. Homoseksualni tenisiści od zawsze byli i będą częścią tego sportu. Mam nadzieję, że dla dobra córki Stachowski korzysta z okazji, by poznawać i doceniać homoseksualnych sportowców - skomentował Taylor.

Tymczasem Chris Kermode, szef ATP, przyznał, iż "słowa Stachowskiego są obraźliwe, niemożliwe do zaakceptowania i że na takie uwagi nie ma miejsca w tenisie". Kermode dodał, że nie wyklucza nałożenia sankcji na 29-latka z Kijowa.

Michał Regulski: Ten challenge będzie się śnił Agnieszce

Źródło: TVP S.A.

Czy Serhij Stachowski powinien zostać ukarany?

zagłosuj, jeśli chcesz zobaczyć wyniki

Polub Tenis na Facebooku
Zgłoś błąd
inf. własna / WTA / Yahoo / athleteally.org
Komentarze (27)
 • Fanka Rogera Zgłoś komentarz
  Granice ? Daj sobie spokój ze mną.
  • Fanka Rogera Zgłoś komentarz
   Miałeś do mnie mów pisac .bez odbioru.
   • Fanka Rogera Zgłoś komentarz
    Wyrażanie w trzeciej osobie
    • Fanka Rogera Zgłoś komentarz
     Pisanie do kogoś i wyrażanie sie o tej osobie jest niegrzeczne. Strasznie sie mądrze piszesz tylko nic z tego nie wynika. Dowody sie zbiera na okoliczności pozytywne czyli ze cos ma miejsce
     Czytaj całość
     a nie uznaje ze cos istnieje bo nie ma dowodów przeciwnych. Daruj sobie dalsze pelne wyższości odpowiedzi.
     • Kilianowski Zgłoś komentarz
      Masha to lesbijka :) oto dowód: 42834_celebutopia-camilla_belle_and_maria_ sharapova-valentino_709_fall_winter_haute_ couture_fashion_show-06_122_1105lo.jpg
      • Sharapov Zgłoś komentarz
       pustak ze wschodu
       • Fanka Rogera Zgłoś komentarz
        Wyobrazić. Jakos nie słyszałam o takich zachowaniach wśród tenisistek. Poza tym to sport indywidualny . Nie maja np. zgrupowań .
        • RobertW18 Zgłoś komentarz
         "Tymczasem Chris Kermode, szef ATP, przyznał, iż "słowa Stachowskiego są obraźliwe, niemożliwe do zaakceptowania i że na takie uwagi nie ma miejsca w tenisie". Kermode dodał, że nie
         Czytaj całość
         wyklucza nałożenia sankcji na 29-latka z Kijowa." To jest dopiero zaraza - zatykanie ludziom ust. Cały ten "szef" mógł się ograniczyć do swojej osobistej oceny, zaznaczając że jest osobista, bez gróźb związkowych. Każdy człowiek, także grający za wynagrodzeniem, powinien móc wyrażać swoje poglądy swobodnie. A więc "na takie uwagi" powinno być "miejsce w tenisie" tzn. tenisista powinien móc je wygłaszać bez gróźb ze strony związku. P. Stachowski ma prawo po swojemu widzieć wpływ otoczenia tenisowego na urabianie postaw płciowych młodzieży, zwłaszcza swoich dzieci, i ma prawo o tym mówić. Obrażać się za jego słowa wolno każdemu, ale nie ma potrzeby, żeby jakikolwiek działacz tenisowy zajmował się ich "obraźliwymi" znamionami. Zwłaszcza nie powinien tego robić ex officio, grożąc karami. Co do ocen prawdziwości wypowiedzi p. Stachowskiego - to już całkiem inna sprawa. Że nie powinien mówić nieprawdy - to zgoda. (P. Motyka niechaj zaś nauczy się posługiwać poprawnie słowem "przyznał". "Szef" niczego nie przyznał, tylko napadł na p. Stachowskiego.)
         • RobertW18 Zgłoś komentarz
          "Przewodnicząca WTA, Stacey Allaster, w oficjalnym oświadczeniu napisała: "To smutne, że w obecnych czasach są jeszcze ludzie o takich wąskich poglądach, z pogardą wypowiadający się o
          Czytaj całość
          kobietach o innej orientacji seksualnej. To starodawne myślenie i dlatego jestem dumna z tenisistek, że idą do przodu i traktują wszystkich równo"." Ta przewodnicząca chyba wmawia "pogardę". Ujemna ocena pewnych właściwości człowieka to nie jest od razu "pogarda". Oceny niby "wąskie" zaś mogą naprowadzać na właściwą drogę tych, którzy błądzą bezdrożami nie wiedząc, gdzie zmierzają. Może to ta przewodnicząca ma zbyt "wąskie" poglądy, żeby dostrzec różne ujemne dla społeczeństwa skutki homoseksualizmu. Nie powinno być przedmiotem żadnych "oficjalnych wystąpień" to, jakie kto ma poglądy w sprawach płci. Żadnych "smutków", "wąskości", "starodawności", "dumy" - nie od takich ocen w tej sprawie jest ta p. przewodnicząca.
          • kris8916 Zgłoś komentarz
           Chris Kermode ten pan chyba troche przesadza z tymi sankcjami, to juz facet nie moze powiedziec co mu lezy na watrobie? nie widze nic nadzwyczajnie obrazliwego w wypowiedzi tenisisty na ten
           Czytaj całość
           temat choc oczywiscie pewna przesada tam jest; ale widac niektorym ciezko zaakceptowac ze nie wszyscy musza myslec tak samo jak oni i sie tym z zachodu wydaje ze wszyscy maja podazac z tzw duchem czasu, i kto tu komu co narzuca, typowe lewackie podejscie - zarzucaja nietolerancje a sami nie toleruja inaczej myslacych
           • Radva Ninja Zgłoś komentarz
            Wbrew pozorom wcale tak dużo ich tam nie jest. Jak policzyć te oczywiste ( DelaKuła, Stosru, Kuzzy) to dalej pozostaje ponad 90 hetero w top100.
            • Fanka Rogera Zgłoś komentarz
             Facet się podłożył tym tekstem . Nie chodzi o to stwierdzenie o dużej ilości lesbijek w WTA, bo pewnie jest ich tam sporo ale to że nie chce aby córka grała w tenisa bo się " zarazi
             Czytaj całość
             ". Myli skutki i przyczyny - nie zostaje się lesbijką bo się gra w tenisa tylko zostaje się tenisistką bo ma się jakieś cechy męskie, geny coś tam . Tak jak w pewnych zawodach homoseksualiści dominują bo mają predyspozycje . Mnie to w ogóle nie przeszkadza i lubię wiele tenisistek które się o to podejrzewa - nie wiem czy słusznie.
             • Seb Glamour Zgłoś komentarz
              Chciał żeby było o nim głośno...to ma.
              Zobacz więcej komentarzy (2)
              Już uciekasz? Sprawdź jeszcze to:
              ×
              Sport na ×