Puchar Davisa: Lleyton Hewitt i Sam Groth przedłużyli szanse Australii na półfinał

Lleyton Hewitt i Sam Groth wygrali deblowy pojedynek i zdobyli dla Australii pierwszy punkt w meczu z Kazachstanem w ćwierćfinale Grupy Światowej Pucharu Davisa.

W piątek Thanasi Kokkinakis i Nick Kyrgios przegrali singlowe pojedynki, odpowiednio z Michaiłem Kukuszkinem i Ołeksandrem Niedowiesowem. Lleyton Hewitt i Sam Groth walczyli o zachowanie dla Australii nadziei na awans do półfinału. Spisali się świetnie. Pokonali 6:4, 7:6(4), 6:2 Andrieja Gołubiewa i Niedowiesowa.
W I secie Australijczycy raz stracili podanie, ale sami przełamali rywali dwa razy. Przy 5:4 Groth wykorzystał piłkę setową atomowym serwisem z prędkością 207 km/h. W trzecim gemie II partii Gołubiew obronił trzy break pointy, a w szóstym Hewitt wrócił z 15-40. Przy 4:4 Niedowiesow oddał podanie, choć miał 40-0. Hewitt nie wykorzystał szansy na zakończenie seta serwisem. Australijczycy dopięli swego w tie breaku. Wcześniej przy 5:6 małe problemy miał Groth, ale od 15-30 zdobył trzy punkty. W III partii z Kazachów uszło powietrze. Reprezentanci gospodarzy przełamali rywali w drugim i ósmym gemie. W ten sposób ekipa z Antypodów zdobyła pierwszy punkt w meczu.

W trwającym dwie godziny i 25 minut pojedynku Australijczycy obronili siedem z dziewięciu break pointów, a sami wykorzystali pięć z 10 szans na przełamanie. Na ich konto poszły 42 kończące uderzenia i 31 niewymuszonych błędów. Kazachom naliczono 39 piłek wygranych bezpośrednio i 35 błędów własnych. Tenisiści rozegrali łącznie 219 punktów, 119 padło łupem Hewitta i Grotha.

Hewitt w reprezentacji Australii zadebiutował w 1999 roku i od tamtej pory w każdym sezonie wystąpił przynajmniej w jednym spotkaniu. Bilans jego pojedynków po sobotnim zwycięstwie to 57-19, w tym 16-5 w deblu. W marcu Groth po raz pierwszy w karierze wystąpił w Pucharze Davisa w deblu. Jego partnerem był Hewitt (przegrali w pięciu setach z Adamem Pavlaskiem i Jiřím Veselým). W sobotę Groth rozegrał swój pierwszy mecz w narodowej drużynie w formule do trzech wygranych setów.

Spotkanie Australii z Kazachstanem rozgrywane jest w miejscowości Darwin na korcie trawiastym. Drużyna z Antypodów w ćwierćfinale występuje po raz pierwszy od 2006 roku (osiągnęła wówczas półfinał). Kazachowie w Grupie Światowej zadebiutowali w 2011 roku. Już po raz czwarty dotarli do ćwierćfinału. W ten weekend mają szansę awansować do swojego pierwszego półfinału. Australia w Pucharze Davisa triumfowała 28 razy, po raz ostatni w 2003 roku. Półfinał i finał odbył się wówczas w Melbourne Park, gdzie co roku rozgrywany jest wielkoszlemowy Australian Open. Bohaterem obu meczów był Hewitt, który pokonał Rogera Federera, wracając z 0-2 w setach (zdobył w ten sposób punkt na 3-1), a finale w pojedynku otwarcia wygrał w pięciu setach z Juanem Carlosem Ferrero.

Australia - Kazachstan 1:2, Marrara Sporting Complex, Darwin (Australia), kort trawiasty
Gra 1.: Thanasi Kokkinakis - Michaił Kukuszkin 4:6, 3:6, 3:6
Gra 2.: Nick Kyrgios - Ołeksandr Niedowiesow 6:7(5), 7:6(2), 6:7(5), 4:6
Gra 3.: Sam Groth / Lleyton Hewitt - Andriej Gołubiew / Ołeksandr Niedowiesow 6:4, 7:6(4), 6:2
Gra 4.: Nick Kyrgios - Michaił Kukuszkin *niedziela od godz. 3:30
Gra 5.: Thanasi Kokkinakis - Ołeksandr Niedowiesow *niedziela