ATP Bastad: Jerzy Janowicz odprawił włoskiego kwalifikanta

Arnea Arnaboldi zszedł z kortu jako pokonany w I rundzie turnieju w szwedzkim Bastad. Jego pogromcą okazał się rozstawiony z numerem 8. Jerzy Janowicz.

Dominika Pawlik
Po wywalczonym awansie wraz z reprezentacją Polski w Pucharze Davisa, Jerzy Janowicz przeniósł się do szwedzkiego Bastad na korty ziemne. Zdecydował się na start nie tylko w singlu, ale także w grze podwójnej z powracającym po dłuższej nieobecności Tomaszem Bednarkiem.
W grze pojedynczej łodzianin został oznaczony numerem 8., a w I rundzie trafił na kwalifikanta, którym okazał się Andrea Arnaboldi. Włoch specjalizuje się w grze na kortach ziemnych, więc nie był łatwym rywalem dla polskiego tenisisty, który w weekend grał jeszcze na hardzie w hali.

Polak bardzo dobrze wszedł w mecz, przełamując przeciwnika już w premierowym gemie, a po chwili powtórzył ten wyczyn, mijając Włocha przy siatce. Tym samym Janowicz prowadził już 3:0, a rywal z Italii sprawiał wrażenie, jakby nie miał zupełnie pomysłu na nawiązanie walki.

Arnaboldiemu pomógł jednak sam łodzianin, rozgrywając nieco słabszy gem serwisowy i popełniając podwójny błąd. Włoch zaryzykował przy siatce, odrabiając część strat. To był ostatni słabszy moment rozstawionego z numerem 8. tenisisty, do końca seta serwował już pewnie, a jego przeciwnik miał więcej problemów z utrzymaniem podania.

W drugiej odsłonie niewiele na korcie się zmieniło. Janowicz przełamał rywala w trzecim gemie, wymuszając najpierw błąd, a po chwili wygrywając dłuższą akcję. Choć Arnaboldi walczył zaciekle, biegając po całym korcie, musiał uznać wyższość Polaka.

W siódmym gemie łodzianin znów miał break pointy, ale żadnego z trzech nie udało mu się przypieczętować. Niewykorzystane okazje zemściły się, Arnaboldi na sucho przełamał najlepszego polskiego tenisistę i wyrównał stan seta. Włoch złapał wiatr w żagle, wykorzystując także błędy rywala, doprowadził do piłek setowych. Janowicz jednak wybronił się, zachowując zimną krew.

Końcówka seta i jak się później okazało - całego spotkania, należała do Polaka. Pewnie zakończył mecz, najpierw przełamując Włocha, a przy drugim meczbolu popisał się efektownym skrótem.

Następnym przeciwnikiem Janowicza będzie Steve Darcis, który pokonał Daniela Gimeno.