ATP Umag: Niespodzianki w półfinałach - Thiem pokonał Monfilsa, Sousa przełamał kompleks Bautisty

Gael Monfils i Roberto Bautista byli faworytami półfinałów turnieju ATP w Umagu, ale w finale nie wystąpi żaden z nich. Francuz przegrał z Dominikiem Thiemem, a Hiszpan z Joao Sousą

Marcin Motyka
Gael Monfils, który w ćwierćfinale był o dwa punkty od porażki z Philippem Kohlschreiberem, sobotni mecz 1/2 finału turnieju w Umagu z Dominikiem Thiemem rozpoczął w doskonałym stylu. W pierwszej partii Francuz grał na poziomie nieosiągalnym dla swojego rywala i łatwo wygrał 6:1.
Gdy wydawało się, że najwyżej rozstawiony Monfils pójdzie za ciosem pójdzie za ciosem i odniesie pewne zwycięstwo, nastąpił nieoczekiwany zwrot. Impulsem dla Thiema był trzeci gem drugiego seta, w którym Austriak obronił piłkę na przełamanie. Następnie 21-latek z Wiener Neustadt sam uzyskał breaka, po chwili podwyższył prowadzenie na 4:1, by triumfować 6:3. W decydującej odsłonie Francuz sprawiał wrażenie zagubionego, momentami bezradnego i nie podjął wyrównanej walki. Od stanu 0:1 Thiem zdobył sześc kolejnych gemów, co dało mu zwycięstwo i awans do finału Konzum Croatia Open Umag. Austriak zakończył ten 87-minutowy mecz, zapisując na swoim koncie trzy asy, cztery przełamania, 30 zagrań kończących i 31 niewymuszonych pomyłek.

Thiem w finale turnieju cyklu ATP World Tour zagra trzeci raz w karierze (zdobył tytuł w zeszłym sezonie w Kitzbühel, a w obecnym przegrał finał w Nicei z Leonardo Mayerem). O mistrzostwo powalczy z również mającym na koncie jeden triumf w zmaganiach głównego cyklu João Sousą, dla którego będzie to piąty finał w karierze.

Portugalczyk w sobotę przełamał kompleks Roberto Bautisty, pokonując Hiszpana pierwszy raz w karierze w piątej konfrontacji. Sousa od początku spotkania był tenisistą aktywniejszym na korcie, popełniał mniej błędów i w przeciwieństwie do rywala był pewny swojej gry, mimo to przegrał premierowego seta 4:6. W dwóch kolejnych 26-latek z Guimarães, który w ćwierćfinale z Fabio Fogninim obronił meczbola, stracił jednak tylko pięć gemów, odnosząc zwycięstwo 4:6, 6:2, 6:3.

Niedzielny finał imprezy w Umagu będzie trzecim starciem pomiędzy Thiemem a Sousą. W dwóch poprzednich, obu na nawierzchni twardej (Australian Open 2014 i Marsylia 2015), zwyciężał utalentowany Austriak.

Konzum Croatia Open Umag, Umag (Chorwacja)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 488,2 tys. euro
sobota, 25 lipca

półfinał gry pojedynczej:

Dominic Thiem (Austria, 4) - Gaël Monfils (Francja, 1) 1:6, 6:3, 6:1
João Sousa (Portugalia) - Roberto Bautista (Hiszpania, 2) 4:6, 6:2, 6:3

ATP Bogota: Powtórki sprzed roku nie będzie. Tomic wykonał zadanie, lecz Karlović przegrał z Mannarino