ATP Kitzbühel: Szósty tytuł Philippa Kohlschreibera

Philipp Kohlschreiber okazał się najlepszy w turnieju organizowanym na kortach ziemnych w Kitzbühel. Niemiec zdobył szósty tytuł w karierze.

Karolina Konstańczak
Philipp Kohlschreiber, który zajmuje obecnie 39. miejsce w światowym notowaniu, w sobotę zdobył swój szósty tytuł ATP w karierze. Zdecydowanie najczęściej wygrywa na nawierzchni ziemnej, na której rozgrywany jest turniej w Kitzbühel. Tylko po jednym razie triumfował na trawie i kortach twardych.
Rozstawiony z numerem szóstym Niemiec w drodze do finału w Austrii pokonał kilku wyżej notowanych od siebie rywali. W ćwierćfinale okazał się lepszy od Fabio Fogniniego, natomiast w półfinale wyeliminował oznaczonego "jedynką" Dominica Thiema. Jego przeciwnikiem w walce o kolejne trofeum był Paul-Henri Mathieu, który o prawo gry w turnieju głównym walczył w eliminacjach. 33-letni Francuz ostatni raz prezentował się w meczu o tytuł w 2009 roku, a z Kohlschreiberem przegrał trzy ostatnie pojedynki, w tym dwa w 2015 roku.W pierwszym secie Niemiec nie był w stanie zagrozić Francuzowi przy jego podaniu, natomiast sam aż dwukrotnie został przełamany. Od stanu 2:2 Mathieu wygrał wszystkie gemy i całego seta 6:2. W drugiej odsłonie to Kohlschreiber błyskawicznie odebrał serwis rywalowi i w niekrótkim czasie odskoczył na prowadzenie 4:1 z dwoma breakami. Po nieco ponad godzinie na tablicy wyników pojawił się remis 1-1 w setach.

Szósty rozstawiony kontynuował dobrą grę i jako pierwszy uzyskał cenne przełamanie w decydującej odsłonie, odskakując na 4:2. 33-latek z Francji nie był w stanie poderwać się do walki i odwrócić losów meczu. Po godzinie i 44 minutach Niemiec zdobył tytuł, triumfując finalnie 2:6, 6:2, 6:2.

W grze podwójnej zwyciężyli Nicolás Almagro i Carlos Berlocq, którzy w finale pokonali 5:7, 6:3, 11-9 Robina Haase i Henri Kontinena po 88 minutach walki. W super tie breaku Hiszpan i Argentyńczyk wyszli na 6-1, by dać się dogonić (było 8-8), ale końcówka należała do nich. Dla 29-letniego Almagro to dopiero pierwszy deblowy tytuł, a był to jego drugi finał. W 2009 roku w Buenos Aires poniósł porażkę w parze z Santiago Venturą. Bilans meczów o tytuł Berlocqa to teraz 2-5. W 2010 roku święcił triumf w Stuttgarcie wspólnie z Eduardo Schwankiem.

Generali Open, Kitzbühel (Austria)
ATP World Tour 250, kort ziemny, pula nagród 439,4 tys. euro
sobota, 8 sierpnia

finał gry pojedynczej
:

Philipp Kohlschreiber (Niemcy, 6) - Paul-Henri Mathieu (Francja, Q) 2:6, 6:2, 6:2

finał gry podwójnej:

Nicolás Almagro (Hiszpania) / Carlos Berlocq (Argentyna) - Robin Haase (Holandia) / Henri Kontinen (Finlandia) 5:7, 6:3, 11-9