ATP Winston-Salem: Trzecie trofeum Kevina Andersona, Pierre-Hugues Herbert musi poczekać

Trzy lata musiał czekać Kevin Anderson, aby wygrać zawody głównego cyklu. W sobotę reprezentant RPA został triumfatorem turnieju ATP World Tour 250 w Winston-Salem, pokonując w finale Pierre'a-Huguesa Herberta.

Rafał Smoliński
Rozstawiony z numerem drugim Kevin Anderson był faworytem sobotniego finału, choć przegrał siedem poprzednich pojedynków o tytuł. Tym razem jednak na jego drodze stanął Pierre-Hugues Herbert, który w Winston-Salem wygrał trzy mecze w eliminacjach oraz pięć w głównej drabince, docierając do premierowego finału zawodów ATP World Tour.
Andersona i Herberta dzieli obecnie w rankingu ATP 125 miejsc. Afrykaner to 15. rakieta globu i po raz 11. wystąpił w finale imprezy głównego cyklu. Różnica ta była widoczna w sobotę na korcie. W premierowej odsłonie pochodzący z Johannesburga 29-latek ani razu nie musiał bronić się przed stratą serwisu, a sam decydujący cios zadał w piątym gemie.Francuz był także w opałach w siódmym oraz dziewiątym gemie, w którym obronił setbola, lecz nie dał sobie odebrać podania po raz drugi w secie. Anderson zwieńczył tę część spotkania w 10. gemie, gdy wykorzystał drugiego setbola.

Nadzieja dla reprezentanta Trójkolorowych pojawiła się w drugiej partii, w której prowadził on w czwartym gemie przy podaniu rywala już 40-0. Anderson w swoim stylu uruchomił wówczas serwis (w całym pojedynku posłał 16 asów, natomiast przeciwnik 13) i doprowadził do równowagi. Afrykaner oddalił także czwartego break pointa, po czym wyrównał na po 2.

O tym, jak zmienna jest fortuna, Herbert przekonał się w 10. i 11. gemie. Francuz ruszył do ataku i tylko dwie piłki dzieliły go od wygrania seta. Tenisista z RPA utrzymał jednak serwis, po czym sam w łatwy sposób zdobył przełamanie. Po zmianie stron Anderson dopiął swego i po wykorzystaniu premierowego meczbola triumfował po 92 minutach w całym pojedynku 6:4, 7:5.

To trzecie zwycięstwo Andersona w głównym cyklu. W 2011 roku triumfował on w rodzinnym Johannesburgu, zaś sezon później okazał się najlepszy w Delray Beach. Za wygranie Winston-Salem Open Afrykaner otrzyma 250 punktów do rankingu ATP oraz czek na sumę 83 tys. dolarów. Herbert natomiast wywalczył w tej imprezie 162 punkty do światowej klasyfikacji oraz 47 tys. dolarów premii.

Po tytuł w deblu sięgnęli Dominic Inglot i Robert Lindstedt. Rozstawieni z numerem czwartym Brytyjczyk i Szwed pokonali w sobotnim finale oznaczonych "trójką" Amerykanów Erika Butoraca i Scotta Lipsky'ego 6:2, 6:4. Inglot zdobył tym samym czwarte deblowe trofeum w głównym cyklu, zaś Lindstedt 19.

Winston-Salem Open, Winston-Salem (USA)
ATP World Tour 250, kort twardy, pula nagród 616,2 tys. dolarów
sobota, 29 sierpnia

finał gry pojedynczej:

Kevin Anderson (RPA, 2/WC) - Pierre-Hugues Herbert (Francja, Q) 6:4, 7:5

finał gry podwójnej:

Dominic Inglot (Wielka Brytania, 4) / Robert Lindstedt (Szwecja, 4) - Eric Butorac (USA, 3) / Scott Lipsky (USA, 3) 6:2, 6:4