US Open: Wielka noc Petry Cetkovskiej, Czeszka wyeliminowała Karolinę Woźniacką!

Karolina Woźniacka przegrała z Petrą Cetkovską po niezwykle dramatycznej batalii. Do III rundy US Open awansowała Petra Kvitova.

Karolina Woźniacka (WTA 5) i Petra Cetkovska (WTA 149) na zakończenie sesji nocnej stoczyły pełną zwrotów akcji, stojącą na wysokim poziomie batalię. Spotkanie dobiegło końca już po północy nowojorskiego czasu. Dunka przegrywała 4:6, 1:4, lecz gdy doprowadziła do III partii wydawało się, że opanowała sytuację. Tymczasem Czeszka, która w II secie zmarnowała też cztery break pointy na 5:2, w decydującej odsłonie odparła cztery piłki meczowe i zwyciężyła 6:4, 5:7, 7:6(1). To nie były meczbole zmarnowane przez Woźniacką, lecz obronione w wielkim stylu przez Cetkovską (smecz, dwa forhendy i wolej).

W trwającym trzy godziny i jedną minut spotkaniu Cetkovská posłała 61 kończących uderzeń i popełniła 60 niewymuszonych błędów. Woźniackiej naliczono 23 piłki wygrane bezpośrednio i 32 pomyłki. Obie tenisistki zaliczyły po sześć przełamań. Ofensywnie usposobiona Czeszka przy siatce zdobyła 24 z 30 punktów, zaś Dunka 15 z 22. Do takich wycieczek była liderka rankingu była najczęściej zmuszona przez rywalkę, która nie stroniła od zagrywania dropszotów.

Woźniacka w Nowym Jorku zaliczyła jedyne wielkoszlemowe finały (2009, 2014). Cetkovská próbuje wrócić na wysoki poziom po kontuzjach, które ją prześladowały w poprzednich sezonach. W czerwcu 2012 roku Czeszka znalazła się na najwyższym w karierze 25. miejscu w rankingu. Znana jest ona z tego, że cztery razy pokonała Agnieszkę Radwańską. Kolejną jej rywalką będzie Flavia Pennetta (WTA 26), która wygrała 6:1, 6:4 z Moniką Niculescu (WTA 41). Było to trzecie spotkanie obu tenisistek. W dwóch poprzednich, rozegranych w 2010 roku, Włoszka straciła łącznie trzy gemy.

Petra Kvitova (WTA 4) wygrała 6:3, 6:4 z Nicole Gibbs (WTA 117). W trwającym 70 minut spotkaniu Czeszka zaserwowała pięć asów i zgarnęła 31 z 36 punktów przy swoim pierwszym podaniu. Wykorzystała dwa z pięciu break pointów. Amerykanka nie stworzyła sobie żadnej szansy na przełamanie. Naliczono jej sześć kończących uderzeń i 12 niewymuszonych błędów. Kvitová miała 20 piłek wygranych bezpośrednio i 27 pomyłek.

Kolejną rywalką dwukrotnej mistrzyni Wimbledonu będzie Anna Schmiedlova (WTA 32), która pokonała 6:4, 5:7, 6:4 Dankę Kovinić (WTA 81). W III secie reprezentantka Czarnogóry z 0:4 doprowadziła do wyniku 4:5. W dziewiątym obroniła trzy piłki meczowe, a w złożonym z 18 punktów 10. gemie zniwelowała cztery kolejne meczbole. Słowaczka odparła dwa break pointy i za ósmą okazją przypieczętowała awans do III rundy. W trwającym dwie godziny i 45 minut meczu Schmiedlová przełamała rywalkę pięć razy. Zanotowano jej 18 kończących uderzeń i 36 niewymuszonych błędów. Kovinić miała 44 piłki wygrane bezpośrednio, ale też zrobiła 74 błędy własne. Słowaczka w tym sezonie wywalczyła pierwsze tytuły w głównym cyklu (Katowice, Bukareszt). Awansując do III rundy wyrównała swój najlepszy wielkoszlemowy rezultat z Rolanda Garrosa 2014.

Finalistka Wimbledonu 2013 Sabina Lisicka (WTA 24) wygrała 6:4, 6:0 z Camilą Giorgi (WTA 36). Niemka wykorzystała cztery z sześciu break pointów, a sama nie bronił ani jednego. Posłała 23 kończące uderzenia i popełniła 20 niewymuszonych błędów. Na konto Włoszki powędrowało dziewięć piłek wygranych bezpośrednio i 29 pomyłek. Bilans asów do podwójnych błędów był u obu tenisistek zgoła odmienny - 1/10 u Giorgi i 13/5 u Lisickiej. W III rundzie rywalką Niemki będzie Barbora Strycova (WTA 42), która zwyciężyła 6:2, 4:6, 7:5 Qiang Wang (WTA 112) po dwóch godzinach i 55 minutach walki. Czeska ćwierćfinalistka Wimbledonu 2014 po raz drugi zagra w III rundzie US Open (2014). W tym roku w Nowym Jorku występuje po raz dziewiąty.

Mona Barthel (WTA 53) wygrała 2:6, 6:2, 6:4 z Olgą Goworcową (WTA 68). Niemka zaserwowała sześć asów oraz wykorzystała pięć z ośmiu break pointów. Kolejną jej rywalką będzie Varvara Lepchenko (WTA 46), która w wróciła z 2:5, 0-40 w I secie i pokonała 7:6(7), 6:2 Łesię Curenko (WTA 37). W tie breaku I seta Amerykanka obroniła czwartą piłkę setową.

Kwalifikantka Shelby Rogers (WTA 154) wygrała 6:4, 6:4 z Kurumi Narą (WTA 82). Amerykanka po raz pierwszy awansowała do III rundy wielkoszlemowego turnieju. O 1/8 finału zmierzy się z Simoną Halep (WTA 2).

US Open, Nowy Jork (USA)
Wielki Szlem, kort twardy (Decoturf), pula nagród w singlu kobiet 16,5 mln dolarów
czwartek, 3 września

II runda gry pojedynczej:

Petra Kvitová (Czechy, 5) - Nicole Gibbs (USA, WC) 6:3, 6:4
Sabina Lisicka (Niemcy, 24) - Camila Giorgi (Włochy) 6:4, 6:0
Flavia Pennetta (Włochy, 26) - Monica Niculescu (Rumunia) 6:1, 6:4
Anna Schmiedlová (Słowacja, 32) - Danka Kovinić (Czarnogóra) 6:4, 5:7, 6:4
Petra Cetkovská (Czechy) - Karolina Woźniacka (Dania, 4) 6:4, 5:7, 7:6(1)
Mona Barthel (Niemcy) - Olga Goworcowa (Białoruś) 2:6, 6:2, 6:4
Barbora Strýcová (Czechy) - Qiang Wang (Chiny) 6:2, 4:6, 7:5
Shelby Rogers (USA, Q) - Kurumi Nara (Japonia) 6:4, 6:4

Program i wyniki turnieju kobiet

Oglądaj mecze WTA Tour z udziałem Igi Świątek, Magdy Linette i innych topowych zawodniczek w serwisie CANAL+ online. (link sponsorowany)

Czy Petra Cetkovska awansuje do IV rundy US Open 2015?