WTA Kanton: Simona Halep w II rundzie, Monica Puig pokonała Andreę Petković

Simona Halep pokonała Petrę Martić w dwóch setach w I rundzie turnieju WTA International w Kantonie. Odpadła Andrea Petković.

Simona Halep miała w tym sezonie dwa bardzo złe występy w wielkoszlemowych turniejach. W Rolandzie Garrosie i na Wimbledonie wygrała łącznie jeden mecz. Latem w Stanach Zjednoczonych wróciła na właściwe tory. Zaliczyła finały w Toronto i Cincinnati, a w US Open doszła do półfinału. W Kantonie Rumunka rozpoczyna azjatycką jesień. Na początek wiceliderka rankingu pokonała 6:4, 6:2 Petrę Martić (WTA 128). Obie tenisistki miały problemy z serwisem. Halep popełniła siedem podwójnych błędów, a Chorwatka dziewięć. Rumunka dwa razy dała się przełamać, a sama wykorzystała pięć z 12 break pointów.

- Było bardzo wilgotno i to były trudne warunki do gry, ale takie same dla rywalki. Obie trochę się z tym zmagałyśmy - powiedziała Halep na pomeczowej konferencji. - Gdy wygrywasz mecz mimo wszystko czujesz się dobrze, więc jestem zadowolona, że udało mi się zamknąć go w dwóch setach. Rumunka podwyższyła na 38-6 bilans tegorocznych spotkań na kortach twardych i jest liderką pod względem liczby zwycięstw odniesionych na tej nawierzchni w głównym cyklu. Kolejną jej rywalką będzie Tímea Babos (WTA 76), która oddała trzy gemy grającej dzięki dzikiej karcie Chince Zhaoxuan Yang (WTA 155).

Z turniejem pożegnała się rozstawiona z numerem drugim Andrea Petković (WTA 17), która przegrała 1:6, 4:6 z Moniką Puig (WTA 106). Portorykanka obroniła siedem z ośmiu break pointów i odniosła piąte zwycięstwo nad rywalką z czołowej 20 rankingu. Wcześniej wygrała z Nadią Pietrową (Roland Garros 2013), Sarą Errani (Wimbledon 2013), Carlą Suarez (Stanford 2014) i ponownie z Errani (Acapulco 2015). Rozstawiona z numerem siódmym Danka Kovinić (WTA 75) uległa 4:6, 2:6 z Bojanie Jovanovski  (WTA 113). Reprezentantka Czarnogóry zaserwowała dziewięć asów, ale cztery razy oddała własne podanie.

Była liderka rankingu Jelena Janković (WTA 25) pokonała 7:6(3), 6:3 Jelenę Wiesninę (WTA 117). Serbka obroniła piłkę setową w 10. gemie I seta. W trwającym dwie godziny i trzy minuty spotkaniu odparła osiem z dziewięciu break pointów, a sama wykorzystała dwie z 11 okazji na przełamanie. Sara Errani (WTA 21) wygrała 6:3, 3:6, 6:2 z Ying-Ying Duan (WTA 121). W spotkaniu było 12 przełamań, z czego siedem na korzyść Włoszki.

W II rundzie jest mistrzyni Rolanda Garrosa 2010 Francesca Schiavone (WTA 110). Włoszka odparła 11 z 14 break pointów i pokonała 6:4, 6:4 Shuai Zhang (WTA 190). Mecz otwarcia wygrała również Swietłana Kuzniecowa (WTA 30), inna triumfatorka paryskiej lewy Wielkiego Szlema, z 2009 roku. Rosjanka zwyciężyła 6:4, 7:5 Danielę Hantuchovą (WTA 79). Była wiceliderka rankingu w każdym z setów wróciła z 0:2. Pięć razy oddała własne podanie, a sama wykorzystała siedem z 11 break pointów.

W środę (około godz. 11:00 czasu polskiego) Kuzniecowa zagra z Urszulą Radwańską. Będzie to drugie spotkanie obu tenisistek. W 2009 roku w Indian Wells w trzech setach lepsza była Polka.