ATP Tokio: Stan Wawrinka awansował do finału, Benoit Paire pogrążył Keia Nishikoriego

Dwóch przyjaciół, Stan Wawrinka i Benoit Paire, wystąpi w finale turnieju ATP World Tour 500 na kortach twardych w Tokio. Szwajcar pokonał Gillesa Mullera, natomiast Francuz wyeliminował broniącego tytułu faworyta gospodarzy, Keia Nishikoriego.

Rafał Smoliński
Stan Wawrinka Newspix / Dubreuil Corinne / Na zdjęciu: Stan Wawrinka

Najwyżej rozstawiony w turnieju Rakuten Japan Open Tennis Championships Stan Wawrinka nie był w stanie dwukrotnie przebić bariery ćwierćfinału, ale w niedzielę powalczy o mistrzowskie trofeum. W sobotnim półfinale Szwajcar posłał więcej asów (8-6) od Gillesa Mullera i po 95 minutach triumfował pewnie 6:4, 7:6(5).

W partii otwarcia Stan jako jedyny zanotował przełamanie i po wyjściu na 4:3 w pełni kontrolował przebieg wydarzeń na korcie. Leworęczny Luksemburczyk nie wypracował bowiem ani jednego break pointa. W drugim secie Wawrinka dwukrotnie wychodził na prowadzenie, lecz za każdym razem szybko oddawał serwis. W 10. gemie Szwajcar podawał na mecz, ale żeby go zwieńczyć potrzebował ostatecznie tie breaka.

Tenisista z Lozanny zakwalifikował się już do Finałów ATP World Tour i w niedzielę powalczy o czwarte trofeum w obecnym sezonie. Wawrinka ma już na koncie turniejowe zwycięstwa w Madrasie, Rotterdamie i Rolandzie Garrosie, a na jego drodze do triumfu w Tokio stanie dobrze mu znany Benoit Paire.

Francuz zaskoczył w sobotę wszystkich zgromadzonych w Ariake Colosseum, którzy przyszli wspierać Keia Nishikoriego w walce o trzeci finał tokijskich zawodów. Broniący tytułu Japończyk rozpoczął znakomicie, od wygrania partii otwarcia 6:1. W drugim secie zmarnował w siódmym gemie kilka break pointów i od tego momentu jego gra się posypała. Francuz przełamał jego serwis w 10. gemie i zwieńczył tę część spotkania. W decydującej partii szybko odskoczył na 3:0 i po 108 minutach triumfował ostatecznie 1:6, 6:4, 6:2.

Paire stanie w niedzielę przed szansą wygrania największego tytułu w karierze. W Bastad triumfował w imprezie rangi ATP World Tour 250, zaś w Tokio panowie grają w turnieju ATP World Tour 500. Notowany na 32. pozycji w rankingu ATP Francuz z pewnością nie będzie faworytem pojedynku z Wawrinką, ponieważ Szwajcar prowadzi w ich bezpośredniej rywalizacji 4-1. Ostatni mecz obaj zagrali w tym roku w Marsylii, gdzie dwukrotny mistrz wielkoszlemowy triumfował 6:2, 6:3.

Rakuten Japan Open Tennis Championships, Tokio (Japonia)