WTA Linz: Nieudany powrót Lucie Safarovej, Andrea Petković za burtą

Lucie Safarova przegrała pierwszy mecz po kilkutygodniowej przerwie. Czeszka okazała się słabsza od Andreei Mitu w I rundzie turnieju WTA w Linzu 3:6, 4:6. Z austriackimi zawodami pożegnała się również Andrea Petković.

Kacper Kowalczyk
Lucie Safarova pauzowała od wielkoszlemowego US Open, gdzie już zmagała się głównie z kontuzją mięśni brzucha, a później walczyła z infekcją wirusową. Przez te problemy zdrowotne Czeszka musiała opuścić wszystkie turnieje w Azji i aby potwierdzić swoją kwalifikację do Mistrzostw WTA w Singapurze poprosiła organizatorów Generali Ladies Linz o dziką kartę. Jednak 28-latka z Brna nie powiększy w Austrii swojego dorobku punktowego. Najwyżej rozstawiona w drabince przegrała w I rundzie z Andreeą Mitu w dwóch setach. Dla Rumunki to trzecie zwycięstwo w tym sezonie nad zawodniczką z czołowej "15" rankingu. Poprzednio 95. rakieta świata pokonała Eugenie Bouchard (WTA 7) w pojedynku w ramach Pucharu Federacji oraz Karolínę Plíškovą (WTA 12) podczas Rolanda Garrosa.

Z turniejem pożegnała się także rozstawiona z "czwórką" Andrea Petković. Urodzona w Bośni Niemka po blisko dwóch godzinach walki przegrała z Johanną Larsson. Szwedkę czeka teraz pojedynek z Alison van Uytvanck, której wciąż daleko do dyspozycji z wielkoszlemowego Rolanda Garrosa, gdzie doszła aż do ćwierćfinału. Pomimo tego, w Linzu Belgijce udało się łatwo pokonać Lucie Hradecką.

Dużo problemów z awansem do II rundy miała Barbora Strycova. Mieszkanka Pilzna potrzebowała trzech setów by pokonać występującą dzięki dzikiej karcie od organizatorów Barbarę Haas. 19-letnia Austriaczka, podopieczna Sybille Bammer, jednej z najlepszych tenisistek z tego kraju, zdołała podnieść się psychicznie po dotkliwej porażce 0:6 w I secie i wygrać drugą partię po tie-breaku. W decydującej odsłonie górę wzięło doświadczenie Strycovej, która wygrała ją po trzech kwadransach walki.

Szczęście uśmiechnęło się do Johanny Konty, która jako najwyżej sklasyfikowana przegrana z III rundy kwalifikacji weszła do turnieju głównej po wycofaniu się z zawodów Anny Schmiedlovej i pokonała Annikę Beck.

O ćwierćfinał powalczy również Mona Barthel, która w trzech setach poradziła sobie z Kiki Bertens. Był to już 11. pojedynek pomiędzy tymi zawodniczkami na przestrzeni pięciu sezonów. W aż dziewięciu z nich lepsza okazała się Niemka.