WTA Tiencin: Agnieszka Radwańska pokonała Jelizawietę Kuliczkową. Polka dwa kroki od Singapuru

Agnieszka Radwańska wybroniła się ze stanu 3:5 w pierwszym secie i pokonała Jelizawietę Kuliczkową w dwóch partiach. Polka nie tylko awansowała do półfinału zmagań w Tiencinie, ale również zdobyła cenne punkty do rankingu WTA Race.

Karolina Konstańczak
PAP

Agnieszka Radwańska w tempie niemal ekspresowym wygrała z dwiema pierwszymi rywalkami. Krakowianka najpierw pokonała Olgę Sawczuk w 54 minuty, tracąc zaledwie gema, a nieco później spędziła na korcie trzy minuty dłużej, zwyciężając z Qiang Wang 6:1, 6:1. W piątek polska tenisistka stanęła do walki nie tylko o półfinał zmagań w Tiencinie, ale również o cenne punkty do rankingu WTA Race. Tytuł w azjatyckim mieście dałby jej bilet do udziału w Mistrzostwach WTA.

Na drodze Radwańskiej stanęła Jelizawieta Kuliczkowa, 103. tenisistka świata. Rosjanka w obecnym sezonie awansowała do trzech ćwierćfinałów WTA - Kuala Lumpur, Katowice oraz Seul. Z krakowianką nigdy wcześniej nie miała okazji rywalizować na światowych kortach.

Kuliczkowa już na początku spotkania zaznaczyła Radwańskiej, że czeka ją trudne zadanie. Rosjanka posyłała na drugą stronę bardzo mocne i głębokie zagrania, na które Polka momentami nie znajdowała odpowiedzi, dzięki czemu dwukrotnie obejmowała prowadzenie z przełamaniem. Młoda tenisistka traciła jednak przewagi, bowiem nie potrafiła zachować równowagi między pomyłkami i winnerami, a do tego krakowianka świetnie pracowała w defensywie, zmuszając ją do przebicia o jedną piłkę więcej.

W prawdziwych tarapatach druga rozstawiona znalazła się chwilę później, bowiem Kuliczkowa odskoczyła na 5:3. Sytuacja na korcie szybko jednak odwróciła się diametralnie, ponieważ Rosjanka zaczęła się spieszyć, decydowała się na nonszalanckie rozwiązania i w konsekwencji popełniała błędy. 19-latka po chwili przegrywała 5:6 i 0:30 i z ledwością doprowadziła do tie breaka. W dodatkowej rozgrywce wyszło doświadczenie Radwańskiej, która triumfowała 7-3.

W drugiej odsłonie krakowianka wyraźnie dostała wiatru w żagle, a niedoświadczona Rosjanka miała podcięte skrzydła. Nasza reprezentantka umiejętnie przeciągała wymiany i przycisnęła ją w trzecim gemie, wypracowując sobie break pointa po efektownym minięciu. Po chwili już miała na koncie przełamanie i przy stanie 2:1 na swoją korzyść ze spokojem udała się w kierunku ławeczki. W szóstym gemie nasza zawodniczka powstrzymała zryw rywalki i zniwelowała break pointa, obejmując prowadzenie 4:2. 19-latka rozkładała ręce, gdy po sporych rozmiarów aucie przegrywała już 2:5, a zaledwie chwilę później 2:6. Spotkanie trwało godzinę i 26 minut.

W półfinale imprezy w Tiencinie Polka spotka się z Karolíną Plíškovą, która pokonała Tímeę Babos 6:3, 6:2. Krakowianka jeszcze nigdy nie straciła choćby seta w starciu z wysoką Czeszką. Za awans do najlepszej "czwórki" chińskich zmagań Polka zdobędzie cenne punkty do rankingu WTA Race.