WTA Zhuhai: Venus Williams górą w amerykańskim meczu, wygrana Jeleny Janković

Venus Williams, Jelena Janković i Elina Switolina wygrały swoje mecze w pierwszej edycji turnieju WTA Elite Trophy, który we wtorek rozpoczął się w Zhuhai.

W Zhuhai zainaugurowany został nowy turniej WTA. Jest to impreza przeznaczona dla tenisistek z drugiej i trzeciej dziesiątki światowego rankingu. W poprzednich sezonach w "małym Masters", najpierw na Bali, a następnie w Sofii, rywalizowały tenisistki, które w sezonie wygrały przynajmniej jeden turniej rangi International. WTA postanowiła stworzyć nowy turniej, z wyższą pulą nagród (w Zhuhai 2,15 mln dolarów). 12 singlistek podzielono na cztery grupy i zwyciężczyni każdej z nich awansuje do półfinału.

We wtorek rozegrane zostały pierwsze mecze. Venus Williams (WTA 11) pokonała 3:6, 7:6(5), 6:1 Madison Keys (WTA 19). W trwającym dwie godziny i dziewięć minut spotkaniu obie tenisistki zaliczyły po sześć przełamań. Była liderka rankingu zdobyła łącznie o sześć punktów więcej od rodaczki (93-87). Była to druga konfrontacja tych zawodniczek w sezonie. W styczniu w ćwierćfinale Australian Open lepsza była Keys.

- To był idealny mecz na otwarcie turnieju. Madison i ja gramy podobnie. Miała miejsce świetna rywalizacja. Byłam blisko porażki, więc jestem szczęśliwa, że stoję tutaj jako zwyciężczyni - mówiła Williams po meczu. - Nigdy nie wiadomo, kiedy wygrasz, a kiedy zejdziesz z kortu jako pokonana. Cieszę się z każdego zwycięstwa i wyciągam wnioski z każdej porażki. Amerykanka w Zhuhai walczy o trzeci tytuł w sezonie (po Auckland i Wuhanie). Może też wrócić do czołowej 10 rankingu, w której po raz ostatni była ponad 4,5 roku temu.

Jelena Janković (WTA 21) wygrała 6:4, 7:5 z Sarą Errani (WTA 18). W ciągu dwóch godzin i ośmiu minut Serbka zaserwowała trzy asy i wykorzystała sześć z 11 break pointów. Była liderka rankingu poprawiła na 2-3 bilans meczów z Włoszką. - Sara jest wielką wojowniczką i nigdy nie oddaje punktów za darmo. Naprawdę trzeba sobie na nie zapracować. Cieszę się, że udało mi się ją pokonać - stwierdziła Janković. - Myślę, że grałam dobrze. W niektórych gemach pokazałam agresywny tenis i dyktowałam warunki, ale w pewnych fazach meczu byłam zmęczona, szczególnie w końcówce drugiego seta.

Elina Switolina (WTA 20) wróciła z 0:2 w II secie i pokonała 7:6(4), 6:3 Andreę Petković (WTA 24). W trwającym godzinę i 59 minut meczu Ukrainka przełamała rywalkę cztery razy.

W deblu występuje sześć par podzielonych na dwie grupy. W rywalizacji uczestniczyć będą Alicja Rosolska i Klaudia Jans-Ignacik z zagranicznymi partnerkami. We wtorek rozegrany został jeden mecz. Anabel Medina i Arantxa Parra pokonały 1:6, 6:3, 10-3 Chinki Shilin Xu i Xiaodi You.

Huajin Securities WTA Elite Trophy Zhuhai, Zhuhai (Chiny)

Grupa B:

Anabel Medina (Hiszpania, 2) / Arantxa Parra (Hiszpania, 2) - Shilin Xu (Chiny, 6/WC) / Xiaodi You (Chiny, 6/WC) 1:6, 6:3, 10-3