Tenisowa Liga Mistrzów: Drugie zwycięstwo drużyny Martiny Hingis

Zdjęcie okładkowe artykułu:

Drużyna Szwajcarki Martiny Hingis, Hyderabad Aces, wygrała drugi mecz w odbywającej się w Indiach Tenisowej Lidze Mistrzów.

Hyderabad Aces po raz drugi pokonało V Chennai Warriors. 25 listopada ekipa Martiny Hingis zwyciężyła na wyjeździe 25:16, a pięć dni później wygrała na własnym terenie 25:19. Drużyna z Hajdarabadu legitymuje się teraz bilansem meczów 2-1. 29 listopada uległa Nagpur Orangers 20:22.

W I secie Thomas Johansson pokonał Rainera Schuettlera 5:3. Trzy podwójne błędy kosztowały Niemca stratę podania w trzecim gemie. Szwed do końca nie oddał tej przewagi. Była to konfrontacja srebrnych medalistów olimpijskich w grze podwójnej, z 2004 (Schüttler) i 2008 roku (Johansson). Obaj tenisiści najlepsze rezultaty w wielkoszlemowych turniejach w singlu osiągnęli w Australian Open. Szwed triumfował w Melbourne w 2002, a Niemiec rok później osiągnął finał. 25 listopada również lepszy był Johansson, który zwyciężył w tie breaku.

W II partii Martina Hingis pokonała 5:2 Heather Watson. Brytyjka z 0:2 wyrównała na 2:2, ale trzy kolejne gemy padły łupem Szwajcarki. Były liderka rankingu była górą również pięć dni temu. Watson zdobyła wtedy o jednego gema więcej. W III secie Fernando Verdasco i Watson uzyskali przełamanie na 4:3. Ivo Karlović i Hingis odrobili stratę i byli górą w tie breaku. 25 listopada Chorwat i Szwajcarka wygrali 5:2.

W IV secie Karlović i Jeevan Nedunchezhiyan pokonali 5:4 Verdasco i Vishnu Vardhana. W trzecim i czwartym gemie własnego podania nie byli w stanie utrzymać Hindusi. Więcej przełamań nie było. Karlović i Nedunchezhiyan swoją wyższość udokumentowali w tie breaku. Byli oni lepsi również pięć dni temu, gdy zwyciężyli 5:3.

Najbardziej emocjonujący był V set. Przełamań nie było i w tie breaku górą był Verdasco. Miał on szansę ruszyć w pogoń, tak jak w starciu z Feliciano Lopezem, gdy wynik meczu V Chennai Warriors z Nagpur Orangers z 15:20 wyrównał na 23:23, by ostatecznie przegrać w super tie breaku. Zdobył gema na 6:4 i zredukował straty swojej drużyny z 13:20 do 19:24. Po chwili jednak Karlović utrzymał podanie i mecz dobiegł końca. 25 listopada górą był Chorwat (5:4). Poniedziałkowy mecz rozegrany został na Fateh Maidan w Hajdarabadzie, gdzie 6 grudnia rozegrany odbędzie się finał.

1 i 2 grudnia na Balbir Juneja Stadium w Rajpurze dwa mecze rozegra Raipur Rangers. Drużyna Alize Cornet zmierzy się z Mumbai Tennis Masters i Punjab Marshalls.

Inicjatorem Tenisowej Ligi Mistrzów (Champions Tennis League, skrót CTL) jest Vijay Amritraj, gwiazda hinduskiego tenisa lat 80 XX wieku. Podobnie jak w ubiegłorocznej, pierwszej edycji rozgrywek, w rywalizacji bierze udział sześć drużyn z sześciu hinduskich miast, które zostały podzielone na dwie trzyzespołowe grupy i rozegrają przeciw sobie dwa mecze (jeden u siebie i jeden na wyjeździe). Zwycięzcy grup zmierzą się ze sobą w finale. Zmagania potrwają od 23 listopada do 6 grudnia.

Kadra każdego zespołu składa się z sześciu zawodników - singlisty i singlistki z czołówki światowych rankingów, legendy tenisa, reprezentanta gospodarzy oraz hinduskiego juniora i juniorki z miasta, z którego pochodzi dana drużyna.

Miasta, które uczestniczą w drugiej edycji Tenisowej Ligi Mistrzów to Bombaj, Rajpur i Pendżab (Grupa A) oraz Hajdarabad, Nagpur i Madras (Grupa B). Mecz składa się z konfrontacji legend, gry mieszanej, singla kobiet oraz debla i singla mężczyzn. O wyniku każdego z pojedynków decyduje jeden set z ewentualnym tie breakiem rozgrywanym przy stanie 4:4. Złożony on jest z dziewięciu punktów. Przy stanie 4-4 ma miejsce decydujący punkt, a serwuje oraz wybiera stronę, na którą następuje podanie, ten kto serwował w tie breaku jako drugi. Tie break może mieć mieć miejsce również przy innym wyniku w dziewiątym gemie w V secie, bo mecz nie może być zakończony, dopóki ostatni gem nie padnie łupem tenisisty ze zwycięskiej ekipy. Jeśli zawodnik z ekipy przegrywającej zdoła doprowadzić do remisu o końcowym wyniku decyduje super tie break. Całe spotkanie wygrywa drużyna, która zdobędzie więcej gemów.

Wyniki:

poniedziałek, 30 listopada

Hyderabad Aces - V Chennai Warriors 25:19

Set 1.: Thomas Johansson - Rainer Schüttler 5:3 Set 2.: Martina Hingis - Heather Watson 5:2 Set 3.: Ivo Karlović / Martina Hingis - Fernando Verdasco / Heather Watson 5:4 Set 4.: Ivo Karlović / Jeevan Nedunchezhiyan - Fernando Verdasco / Vishnu Vardhan 5:4 Set 5.: Ivo Karlović - Fernando Verdasco 5:6

niedziela, 29 listopada

Hyderabad Aces - Nagpur Orangers 20:22

Set 1.: Thomas Johansson - Àlex Corretja 5:3 Set 2.: Martina Hingis - Jelena Janković 3:5 Set 3.: Ivo Karlović / Martina Hingis - Feliciano López / Jelena Janković 5:4 Set 4.: Ivo Karlović / Jeevan Nedunchezhiyan - Feliciano López / Divij Sharan 3:5 Set 5.: Ivo Karlović - Feliciano López 4:5

sobota, 28 listopada

Punjab Marshalls - Mumbai Tennis Masters 24:13

Set 1.: Greg Rusedski - Richard Krajicek 5:3 Set 2.: Elina Switolina - Flavia Pennetta 5:2 Set 3.: Marcos Baghdatis / Elina Switolina - Santiago Giraldo / Flavia Pennetta 5:0 Set 4.: Marcos Baghdatis / Saketh Myneni - Santiago Giraldo / Sriram Balaji 4:5 Set 5.: Marcos Baghdatis - Santiago Giraldo 5:3

piątek, 27 listopada

Punjab Marshalls - Raipur Rangers 23:15

Set 1.: Greg Rusedski - Thomas Muster 5:2 Set 2.: Elina Switolina - Alizé Cornet 5:1 Set 3.: Marcos Baghdatis / Elina Switolina - Roberto Bautista / Alizé Cornet 4:5 Set 4.: Marcos Baghdatis / Saketh Myneni - Roberto Bautista / Ramkumar Ramanathan 5:2 Set 5.: Marcos Baghdatis - Roberto Bautista 4:5

czwartek, 26 listopada

V Chennai Warriors - Nagpur Orangers 23:24

Set 1.: Rainer Schüttler - Àlex Corretja 4:5 Set 2.: Heather Watson - Jelena Janković 4:5 Set 3.: Fernando Verdasco / Heather Watson - Feliciano López / Jelena Janković 3:5 Set 4.: Fernando Verdasco / Vishnu Vardhan - Feliciano López / Divij Sharan 4:5 Set 5.: Fernando Verdasco - Feliciano López 8:4

środa, 25 listopada

V Chennai Warriors - Hyderabad Aces 16:25

Set 1.: Rainer Schüttler - Thomas Johansson 4:5 Set 2.: Heather Watson - Martina Hingis 3:5 Set 3.: Fernando Verdasco / Heather Watson - Ivo Karlović / Martina Hingis 2:5 Set 4.: Fernando Verdasco / Vishnu Vardhan - Ivo Karlović / Jeevan Nedunchezhiyan 3:5 Set 5.: Fernando Verdasco - Ivo Karlović 4:5

wtorek, 24 listopada

Mumbai Tennis Masters - Raipur Rangers 14:23

Set 1.: Richard Krajicek - Thomas Muster 5:3 Set 2.: Flavia Pennetta - Alizé Cornet 2:5 Set 3.: Santiago Giraldo / Flavia Pennetta - Roberto Bautista / Alizé Cornet 3:5 Set 4.: Santiago Giraldo / Sriram Balaji - Roberto Bautista / Ramkumar Ramanathan 2:5 Set 5.: Santiago Giraldo - Roberto Bautista 2:5

poniedziałek, 23 listopada

Mumbai Tennis Masters - Punjab Marshalls 19:21

Set 1.: Richard Krajicek - Greg Rusedski 5:4 Set 2.: Flavia Pennetta - Elina Switolina 5:2 Set 3.: Santiago Giraldo / Flavia Pennetta - Marcos Baghdatis / Elina Switolina 2:5 Set 4.: Santiago Giraldo / Sriram Balaji - Marcos Baghdatis / Saketh Myneni 3:5 Set 5.: Santiago Giraldo - Marcos Baghdatis 4:5