Australian Open: Spokojny początek Djokovicia i Nishikoriego, dzień klęski Chorwatów

Novak Djoković, Kei Nishikori i Tomas Berdych pewnie i bez straty seta zainaugurowali swoje występy w Australian Open 2016. Poniedziałek nie był udanym dniem dla Chorwatów. Przed porażką wybronił się jedynie Marin Cilić.

Marcin Motyka
PAP/EPA

Szybki, łatwy i przyjemny był dla Novaka Djokovicia pierwszy mecz w Australian Open 2016. Zgodnie z przewidywaniami, obrońca tytułu i łącznie pięciokrotny mistrz tego turnieju nie pozwolił na wiele 19-letniemu Hyeonowi Chungowi. Serb kontrolował mecz od pierwszej do ostatniej piłki, nie biorąc pod uwagę krótkiej chwili w pierwszym secie, kiedy stracił podanie. Ostatecznie zwyciężył 6:3, 6:2, 6:4, w ciągu 115 minut gry zapisując na swoim koncie dziesięć asów, 89 proc. wygranych piłek po trafionym pierwszym podaniu, pięć przełamań, 40 zagrań kończących i 27 niewymuszonych błędów.

Kei Nishikori nie mógł trafić gorzej. W I rundzie imprezy w Melbourne Japończyk wylosował 34. gracza świata, najwyżej sklasyfikowanego tenisisty Australian Open 2016, który nie został rozstawiony, Philippa Kohlschreibera. Jednak Japończyk poradził sobie bardzo pewnie. Kohlschreiber wyrównaną walkę toczył tylko do stanu 4:4. Od tego momentu był tłem dla świetnie grającego Nishikoriego, który wygrał 6:4, 6:3, 6:3. - Zwycięstwo w trzech setach z kimś takim jak Philipp to coś wspaniałego. Nie było łatwo, ale grałem świetny tenis - powiedział 26-latek z Shimane, który nie musiał bronić ani jednego break pointa, a sam wykorzystał cztery z ośmiu szans na przełamanie. W II rundzie reprezentant Kraju Kwitnącej Wiśni zagra z Austinem Krajickiem, który okazał się lepszy od Di Wu.

Seta nie stracił także inny wysoko rozstawiony tenisista, Tomas Berdych. Czech, turniejowa "szóstka", w godzinę i 45 minut pokonał Yukiego Bhambriego. - Ta wygrana dodaje mi pewności siebie. Jestem zadowolony ze swojej gry oraz z tego, jak funkcjonował mój serwis - mówił Berdych (13 asów, 35 z 39 wygranych piłek po trafionym pierwszym podaniu, 35 winnerów oraz sześć breaków), który o III rundę powalczy z Mirzą Bašiciem. Bośniak niespodziewanie odprawił z kwitkiem Robina Haase.

Pierwszy raz w dziejach do II rundy turnieju wielkoszlemowego awansowało dwóch tenisistów z Bośni i Hercegowiny. Tym drugim został Damir Dzumhur, który w premierowej pięciosetówce Australian Open 2016 wygrał z Kyle'em Edmundem. W nagrodę 23-latek z Sarajewa zmierzy się z Davidem Goffinem. Rozstawiony z numerem 15. Belg podniósł się po słabym początku i ograł 3:6, 6:3, 6:4, 6:4 Serhija Stachowskiego.

O ile poniedziałek był udany dla Bośniaków, o tyle dla Chorwatów okazał się dniem klęski. Najpierw meczu z Federico Delbonisem nie dokończył Ivo Karlović. Następnie wielka nadzieja chorwackiego tenisa Borna Corić ugrał ledwie siedem gemów z Albertem Ramosem. Hiszpan w II rundzie trafił na jedynego Chorwata, który triumfował w dniu otwarcia Australian Open 2016, Marina Cilicia. Mieszkaniec Monte Carlo po bardzo trudnej przeprawie wyeliminował Thiemo de Bakkera. Chorwat przegrał pierwszą partię, w drugiej obronił dwa setbole i zwyciężył 6:7(4), 7:5, 6:2, 6:4.

Mimo nierównej gry w 1/32 finału Australian Open znalazł się Dominic Thiem. Austriak wygrał 6:2, 7:6(6), 4:6, 7:6(0) z Leonardo Mayerem. Kolejnym przeciwnikiem turniejowej "19" będzie Nicolás Almagro. Hiszpan odniósł pierwsze od trzech lat zwycięstwo w imprezie wielkoszlemowej rozgrywanej na kortach twardych, pokonując w czterech setach Juliena Benneteau. Dla Francuza natomiast był to pierwszy mecz w głównym cyklu od marca zeszłego roku.

Daniel Brands z kolei ma wygrany mecz w zawodach o randze Wielkiego Szlema czekał od Wimbledonu 2013. W poniedziałek Niemiec pokonał Victora Estrellę i mógł cieszyć się z wyczekiwanego triumfu. O 1/16 finału Brands zagra z rozstawionym z numerem 26. Guillermo Garcią-Lopezem, który wyeliminował Paula-Henriego Mathieu.

Czterech partii do wygranej potrzebował także Gilles Simon. Francuz wygrał 6:7(5), 6:3, 6:2, 6:4 z Vaskiem Pospisilem i awansował do II rundy, w której zmierzy się z pogromcą Inigo Cervantesa, Jewgienijem Donskojem.

W 1/32 finału wystąpią też Denis Kudla i Pierre-Hugues Herbert. Amerykanin wyeliminował Filipa Krajinovicia, natomiast Francuz wyszedł górą z konfrontacji z Pablo Andujarem.

Australian Open, Melbourne (Australia)
Wielki Szlem, pula nagród w singlu mężczyzn 15 mln dolarów australijskich, kort twardy

David Goffin (Belgia, 15) - Serhij Stachowski (Ukraina) 3:6, 6:3, 6:4, 6:4
Dominic Thiem (Austria, 19) - Leonardo Mayer (Argentyna) 6:2, 7:6(6), 4:6, 7:6(0)
Guillermo Garcia-Lopez (Hiszpania, 26) - Paul-Henri Mathieu (Francja) 6:4, 6:4, 6:4
Federico Delbonis (Argentyna) - Ivo Karlović (Chorwacja, 22) 7:6(4), 6:4, 2:1 i krecz
Nicolas Almagro (Hiszpania) - Julien Benneteau (Francja) 6:3, 6:7(5), 6:3, 7:6(1)
Damir Dzumhur (Bośnia i Hercegowina) - Kyle Edmund (Wielka Brytania) 1:6, 7:6(4), 4:6, 6:3, 6:1
Albert Ramos (Hiszpania) - Borna Corić (Chorwacja) 6:2, 6:2, 6:3
Jewgienij Donskoj (Rosja) - Inigo Cervantes (Hiszpania) 6:4, 3:6, 6:1, 6:4
Denis Kudla (USA) - Filip Krajinović (Serbia) 6:2, 6:1 i krecz
Austin Krajicek (USA) - Di Wu (Chiny, Q) 6:4, 6:1, 6:3
Pierre-Hugues Herbert (Francja, Q) - Pablo Andujar (Hiszpania) 5:7, 6:4, 7:6(5), 6:2
Daniel Brands (Niemcy, Q) - Victor Estrella (Dominikana) 6:4, 7:6(1), 4:6, 6:1
Mirza Basić (Bośnia i Hercegowina, Q) - Robin Haase (Holandia) 7:6(4), 6:4, 6:4