Australian Open: Andżelika Kerber ostudziła mocarstwowe zapędy Wiktorii Azarenki!

Niemka Andżelika Kerber pokonała Białorusinkę Wiktorię Azarenkę i awansowała do półfinału wielkoszlemowego Australian Open.

EPA/Wu Hong / EPA/Wu Hong

Wiktoria Azarenka (WTA 16) do ćwierćfinału Australian Open przystępowała legitymując się bilansem meczów 9-0 i straciła w nich 28 gemów. Andżelika Kerber (WTA 6) jednak pokazała najlepszy swój tenis w sezonie i pokonała Białorusinkę 6:3, 7:5. W drugim secie Niemka wróciła z 2:5, odpierając pięć piłek setowych. Było to siódme spotkanie tych tenisistek. W sześciu poprzednich Azarenka straciła dwa sety. Trzy tygodnie temu w Brisbane okazała się lepsza od Kerber w finale turnieju w Brisbane. Była liderka rankingu w tym roku nie zdobędzie trzeciego tytułu w Melbourne, dwa poprzednie triumfy święciła w 2012 i 2013 roku.

W gemie otwarcia pierwszego seta Kerber uzyskała przełamanie do zera, korzystając z dwóch forhendowych błędów rywalki. Po chwili Niemka wróciła z 15-30. W trzecim gemie Azarenka odparła dwa break pointy za pomocą kończących krosów bekhendowych, ale przy trzecim popełniła podwójny błąd. Białorusinka była dwie piłki od przegrywania 0:5, ale od 0-30 zgarnęła cztery punkty. Mogło być 0-40, ale piłka zagrana przez Kerber po zetknięciu z taśmą wyleciała poza kort. Stop wolej bekhendowy dał Azarence przełamanie w szóstym gemie. Była liderka rankingu miała dwa break pointy na 4:4, ale Niemka zniwelowała je krosem forhendowym i wygrywającym serwisem. W dziewiątym gemie przy 0-40 Białorusinka obroniła pierwszą piłkę setową asem, drugą bekhendowym wolejem, a trzecią forhendowym drajw wolejem. Agresywny return wymuszający błąd przyniósł Kerber czwartego setbola. Set dobiegł końca, gdy Azarenka wyrzuciła bekhend.

W pierwszym gemie drugiego seta Kerber oddała podanie wyrzucając forhend. Niemka mogła przegrywać 1:4, ale od 15-30 zdobyła trzy punkty, posyłając kończący forhend i asa. W szóstym gemie Azarenka obroniła dwa break pointy (wolej, kros bekhendowy wymuszający błąd), a po chwili uzyskała przełamanie na 5:2, wymuszając na rywalce błąd przy woleju. Dwoma świetnymi returnami i efektownym forhendem po linii Kerber obroniła trzy piłki setowe, a wspaniały bekhend po linii dał jej break pointa. Białorusinka podanie oddała podwójnym błędem. Niemka od 15-30 zdobyła trzy świetne punkty (forhend, bekhend, wygrywający serwis) i poprawiła wynik na 4:5. W 10. gemie Azarenka wyszła na 40-15, ale popełniła dwa błędy, do tego Kerber popisała się krosem bekhendowym, a forhendem po linii wyrównała stan seta na 5:5. Niemka poszła za ciosem i ostrym krosem forhendowym wymuszającym błąd na będącej przy siatce rywalce ustaliła wynik meczu na 6:3, 7:5.

Statystyki meczu Andżelika Kerber - Wiktoria Azarenka Statystyki meczu Andżelika Kerber - Wiktoria Azarenka

Trwające godzinę i 45 minut spotkanie Kerber zakończyła z imponującym dorobkiem 31 kończących uderzeń przy 16 niewymuszonych błędach. Niemka zdominowała grę z głębi kortu. Azarenka szukała swoich szans w wyprawach do siatki (13 z 20 punktów), ale było to za mało w starciu tak znakomicie dysponowaną rywalką. Kerber wyprowadzała zabójcze kontry i płynnie przechodziła z defensywy do ataku. Wykazała się też niezwykłą odpornością mentalną, gdy w wielkim stylu odwróciła losy drugiej partii z 2:5. Azarence naliczono 28 piłek wygranych bezpośrednio i dwie pomyłki. Białorusinka popełniła cztery podwójne błędy i zdobyła tylko dziewięć z 24 punktów przy swoim drugim podaniu.

Kerber awansowała do trzeciego w karierze wielkoszlemowego półfinału. W 2011 roku w US Open przegrała z późniejszą triumfatorką Samanthą Stosur, a w 2012 w Wimbledonie uległa Agnieszce Radwańskiej. Niemka może w poniedziałek zostać wiceliderką. Stanie się tak jeśli zdobędzie w Melbourne tytuł, a krakowianka nie awansuje do finału.

W półfinale Kerber zmierzy się z Johanną Kontą, która pokonała 6:4, 6:1 inną niespodziewaną ćwierćfinalistką Shuai Zhang. Brytyjka w styczniu ubiegłego roku była klasyfikowana na 146. miejscu w rankingu, a od najbliższego poniedziałku będzie nową tenisistką w Top 30 rankingu.